Oto ciemny motyw w wykonaniu Google — daleka droga do ideału

Łukasz Pająk Aplikacje 2018-11-11

Wczoraj przedstawiłem Wam rewelację, jaką odkryło Google. Otóż Amerykanie dowiedzieli się, że ciemne ekrany zużywają mniej energii i pokazali to na przykładzie oryginalnego Pixela z wyświetlaczem AMOLED. Robi wrażenie, prawda? Tym sposobem Google chce zachęcić deweloperów do tego, aby ciemny motyw był ich priorytetem. Jednak tradycyjnie przykład musi iść z góry, więc przyjrzyjmy się aplikacjom od Amerykanów.

Ciemny motyw w wykonaniu Google to porażka i sukces

Zacznijmy od tego, że ciemny motyw nie oznacza pełnej czerni. Jednak jak udowadnia wczorajszy wpis, nawet czerwień i zieleń zużywają mniej energii, więc „szarość” tym bardziej. Przy okazji efekt wizualny jest podobny zarówno na wyświetlaczach AMOLED, jak i LCD. W takim razie poznajmy aplikacje, które wiedzą, czym jest ciemny motyw:

 • YouTube
 • Wiadomości (SMS/MMS)
 • Wiadomości Google
 • Gboard
 • Pixel Launcher
 • Mapy Google
 • Authenticator
 • Snapseed

Tak, to wszystko. Zważywszy, że w polskim Sklepie Play dostępnych jest około 100 pozycji od Google, to powyższa lista jest naprawdę uboga. Oczywiście nie wszystkie tytuły wymagają ciemnego motywu, ale miło by było zobaczyć Gmaila, Chrome’a, główną aplikację Google czy też Kalendarz zużywające mniej energii.

Zobacz też: Wybierzmy najważniejszą, październikową nowość.

Oczywiście to, co najbardziej chcielibyśmy ujrzeć, to samego Androida z wbudowanym ciemnym motywem. Wielu producentów smartfonów pozwala na to poprzez swoje modyfikacje, ale przecież przykład powinien iść od Google.

Źródło: 9to5Google • Joanna

  Mam stary telefon z ekranem oled, który nie ma nawet karty sim i wyłączone praktycznie wszystkie usługi. Używam go głównie do czytania, kiedy to zużycie energii przez ekran to wg. wbudowany monitora energii okolice 70-75%. W takim trybie można na telefonie czytać książkę około 15-18 godzin. Mimo tak ekstremalnego sposobu użytkowania zmiana motywu i tła tekstu w czytniku książek, pdf i motywu systemowego (Samsung) ma minimslny wpływ na czas pracy, go tego stopnia minimslny że różnice są ciężkie do zmierzenia choć co ciekawe ustawienie jasności ekranu ma duży wpływ na czas pracy i to niezależnie od motywu. Jest to dla mnie zdumiewające ale tak właśnie jest. Nie sprawdzałam nigdy wysokich jasności, przy których bateria topnieje w oczach ale też nigdy przecież się takich ustawień nie używa godzinami, może poza używaniem telefonu jako gps w samochodzie ale nawet przy ustawieniach automatycznych skorygowanych w górę dalej różnice są niewarte uwagi. Zanim ktoś napisze, że to bzdury zachęcam do sprawdzenia samodzielnie. Skoro przy wyświetlaniu tekstu przy automatycznej jasności kiedy energię zużywa głównie ekran różnice są na poziomie maksymalnie typu 16 godzin zamiast 15 godzin to w normalnym użytkowaniu różnica będzie co najwyżej na poziomie 3, 4 może 5 minut SOT przez co ciemny motyw jest dla mnie kompletną bzdurą nie wartą uwagi. Rozumiem, że ktoś może woleć ciemny motywu możliwość zmiany motywu to od zawsze powinna być podstawowa funkcją aplikacji systemowych, a brak motywów w systemie jest kuriozalny to jednak dodawanie do tego ekologicznego ideologii i mówienie o dłuższym czasie pracy na baterii jest jeszcze bardziej głupie niż brak natywnej obsługi motywów w Androidzie.

  • pimpim

   Dziwne. Na samsung NOTE 3 różnica w czytaniu białe tło czarne literki/czarne tło białe literki była spora. Również czytam na telefonach i w tym przypadku rozchodziło się o dobrych kilka h. Zaskakuje mnie tak mała różnica u ciebie.
   Nie zmienia to faktu, że w mieszanym trybie używania to faktycznie w extremalnych przypadkach da może 30min SOT więcej.
   Czarny/ciemny motyw to nie jest jakiś cudowny lek na baterię. W telwfonie 7-8mm mieści się bateria 3Ah, zrobić telwfon 9-10mm i będzie bateria 4Ah. I po pronlemie kombinowania. Tylko moda jakaś dziwna.

 • Radosław Sulewski

  Ja tego nie chcę

 • Slawomir Slawek

  Ciemny motyw od Huawei mam od dawna i bateria śmiga wydajniej o wiele , żadna nowość

 • Allshevski

  Dlaczego ciemny, a nie czarny? Denerwuje mnie szara poświata na ekranie AMOLED, który kupiłem specjalnie z myślą o głębokich czerniach.

  • Łukasz Pająk

   Już w jednym tekście o tym wspominałem. Czarny świetnie wyglądałby na AMOLED, ale beznadziejnie na LCD. Ciemny wygląda tak samo w obu przypadkach.

 • variete

  Google Maps ma ciemny interface tylko w trybie nawigacji. Normalnie przeglądając, szukając miejsc, wyznaczając trasę, sprawdzając lokalizację bliskich, w każdej sytuacji interface jest jasny. Oczywiście – wiadomo, że w trybie nawigacji używa się tej apki zdecydowanie dłużej, niż w każdym innym, niemniej zamieszczenie GMaps w zestawie apek z ciemnym interfejsem, to nadużycie.

  • Paweł Kochaniec

   Oficjalnie Google Phone nie ma jeszcze ciemnego motywu

   • variete

    Chyba chodzi Ci o to, że finalna wersja nie ma. Beta ma, a nie jest przecież wersją nieoficjalną – tak jak beta Google Maps czy innych apek Google.

 • Yallida

  Ale czy to nie jest tak, że tylko AMOLEDy zuzywaja mniej energii na ciemnych tłach?
  Gdzieś kiedyś wyczytałem, że wyświetlacze LCD mają problem z wyświetlaniem ciemnych barw ponieważ ciekłe kryształy potrzebują więcej energii aby się „skręcić” by wyświetlały ciemne barwy podczas gdy dla AMOLEDów właśnie naturalnym stanem jest mocne „skręcenie” kryształów i z kolei zużywają one więcej energii na wyświetlanie barw jasnych..

  • Wiktor Dudkiewicz

   Nie, różnica jest taka że pod LCD jest cały panel który oświetla każdy pixel. W Amoledach każdy pixel ma własne źródło światła i zapala się indywidualnie

  • Łukasz Pająk

   Zajrzyj do wpisu, który podlinkowałem w tym tekście.

  • stark2991

   No pokręciłeś, ale masz rację w tej części z LCD – potrzeba więcej energii by ciekłe kryształy się obróciły i zablokowały światło pod nimi. Innymi słowy w ekranach LCD czerń zużywa więcej prądu niż biel, natomiast są to różnice znacznie mniejsze niż w ekranach OLED.

 • mg1111

  Dwie główne aplikacje od Google (Chrome i Gmail) nadal bez ciemnego motywu… I oni pouczają developerów… Żenada

  • pimpim

   I jeszcze sklepik.

  • Artrix

   Bo droga aktualizacji Chrome jest długa, chociaż nie wiem jak Gmail, ale on już dawno miał mieć wygląd pod najnowszego Materiala

   • mg1111

    Owszem, droga aktualizacji Chrome jest długa, ale jeśli nie wykona się pierwszego kroku to nigdy się tej drogi nie pokona… Ja używam Canary także gdyby była wola zrobienia tego kroku to prawdopodobnie już bym się cieszył ciemnym motywem

  • Gun’s

   Co tu dużo mówić – aplikacja „Telefon” czy „Ustawienia” rażą bielą po oczach aż boli (Pixel).x