Firmy idą po rozum do głowy! Messenger i Google Wiadomości z ciemnym motywem

Łukasz Pająk Aplikacje 2018-10-06

W dobie otaczających nas na każdym kroku wyświetlaczy, pojawiają się obawy o nasz wzrok. W przypadku iOS, Androida, jak i Windowsie pojawiają się dedykowane tryby czytania czy też ochrony wzroku, ale nie wszystkim muszą one odpowiadać. Za to o ciemne tryby bardzo często prosimy lub wyznaczamy, jako największy brak danego tytułu. Szczególnie dzisiaj, kiedy Android zdaje się iść w stronę wszechobecnej bieli. Na szczęście Google zdaje się rozumieć problem, bo coraz więcej aplikacji otrzymuje ciemny tryb. To samo czeka popularne Wiadomości, a przy okazji też zaczyna się pojawiać czarny kolor w Messengerze od Facebooka.

Google Wiadomości z ciemnym trybem testowane

google wiadomosci ciemny tryb motyw

Stosunkowo niedawno YouTube doczekał się ciemnego trybu. Nie brakuje go też w samej aplikacji telefonu czy też wiadomości (SMS/MMS). Teraz również zaczął pojawiać się w Wiadomościach, ale tych ze świata. Najnowsze wydanie programu u niektórych osób pozwala z poziomu ustawień wybrać ciemny motyw, a nawet zadecydować o sposobie jego uruchamiania.

Facebook dotrzymuje słowa i Messenger też doczeka się ciemnego trybu

O tym, że Messenger przejdzie duże zmiany już wiecie. Testowany jest już nowy wygląd, a teraz do gry wchodzi jego „alternatywna” odmiana, która porzuca biel na rzecz czerni. W tym wypadku mówimy o prawdziwej czerni, która nie jest szarością, jak w ciemnych trybach Google. To dobra wiadomość głównie dla użytkowników smartfonów z panelami OLED i pochodnymi. Swoją drogą czerń w Messengerze została przez Facebooka zapowiedziana na tegorocznym F8.

Zobacz też: Takiej promocji jeszcze nie było – kupiłeś smartfona? Dostaniesz dwa.

Jakby nie patrzeć, możliwość wyboru jest lepsza, niż brak wyboru. Ciemne tryby często są wybierane w najróżniejszych aplikacjach. Być może to kwestia gustu, być może faktycznie dbałość o wzrok, a być może po prostu ze względu na czytelność. Jeśli jednak to nie trafia do Was, to wciąż można zostać przy białych odsłonach.

źródło: Phone Arena, Reddit, Twitter • Joanna

  Ja nie jestem w stanie przez dłuższy czas czytać białego tekstu na czarnym tle, ponieważ właśnie takie zestawienie kolorystyczne męczy wzrok i wydaje się wyjątkowo nienaturalne. Bardzo ciężko mi zrozumieć w jaki sposób czarne tło miałoby oszczędzać wzrok o ile ekran ma prawidłowo działający czujnik światła oraz zakres jasności. Tak samo nie rozumiem sensu zamiany białego na pomarańczowy, kiedy człowiek od ponad 100 lat używa sztucznego światła i dostosowuje czas aktywności i snu do swoich potrzeb a nie cyklu słońca. Tym bardziej pomarańczowa biel traci sens, bo w takim trybie potrzebna jest wyższa jasność ekranu, przez obniżony kontrast. Zarówno niski kontrast jak i wysoka jasność nie wpływają dobrze na wzrok.

 • Raf

  Wszyscy zdaje się zapomnieli, że od bodajże 2.1 android miał czarny motyw później przyszedł material design i zaczęło się białe. A można było zrobić wybór koloru w każdej aplikacji Google i byłoby prościej.

 • Ash Ketchum

  Już się nie mogę doczekać końca bety nowego messengera, ale na chrome czekaliśmy z kilka dobrych miesięcy więc no

 • Marucins

  Szczerze to nie wymienię TEXTRA za nic.
  Jest to najlepsza aplikacja do wysyłania SMS na Androida. A ciemny motyw…. miała już od dawna. Nie potrzebowała miesięcy wytężonego rozmyślania inżynierów od „Gugle” aby dostać masę jeszcze ciekawszych rzeczy.

  • pimpim

   Długo używałem textry i jest OK, ale ostatnio yaata mi pasuje. Ma kilka bajerów których brakuje w textra. [Np. czytanie gdy podłączone słuchawki]

   • Szamajama_Okutasi

    A ja nadal siedzę na Chomp SMS. Jak dla mnie najlepszy, choć obecnie rzadko już go aktualizują. Ale za to skonfigurować tam można pod siebie dosłownie każdy element wyglądu aplikacji.

    • Marucins

     Zastanawiam się na co czeka Google.
     Czy oni robią to specjalnie. Czy może nie mają pojęcia jak mogą poprawić funkcjonalność „durnej” aplikacji do wysyłania SMSów.

 • Tomasz Roos

  A czy tryb ciemny w aplikacjach Google, który faktycznie jest odcieniem szarości, ma korzystny wpływ na baterię w modelach z ekranami OLED?

  • pimpim

   Nie. Szary musi się „świecić”. Tylko czysty czarny nie wymaga święcenia pixeli. Każdy inny już tak.

   • Trzeźwy Romcio

    Czy na świecenie w szarym kolorze zużywa się tyle samo prądu co na bialy?

    • pimpim

     Nie podam źródła, bo to dawno było.
     Jakiś tam test robiono, i w ekranach głównie „jasność” zżera prąd. Każdy kolor poza czarnym jest podswietlany, i zużywa prąd. Sam kolor ma mniejsze znaczenie, marginalne. Najistotniejszą różnicą w przypadku oledów jest czarny=brak podświetlenia, nawet pojedynczych pixeli. Każdy inny kolor już coś tam zabiera.

     • jaad75

      Oczywiście, że im ciemniejszy kolor, tym OLED zużywa mniej energii, tyle tylko, że przy czarnym nie zużywa jej wcale. Przy wyświetlaniu coraz ciemniejszej szarości, wszystkie diody RGB schodzą po prostu równomiernie z poziomem jasności, więc im ciemniejszy szary, tym mniej energii potrzeba na jego wyświetlenie.

     • LCD

      To zależy też pewnie czy matryca jest typu PenTile czy nie. Bo w PenTile jest więcej zielonych pixeli.

    • jaad75

     Absolutnie nie.

   • Wolę świecący szary niż całkiem czarny. Kontrast dla oczu też jest ważny.x