Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 5 do 11 listopada 2008 roku.

Porażka Nokii 5610

Dekadę temu T-mobile USA zawiesił sprzedaż Nokii 5610 XpressMusic i usunął wszelkie wzmianki o tym modelu z materiałów promocyjnych. Mało tego ludzie którzy już go nabyli mogli wymienić go z pominięciem procedur na jeden z dwóch modeli Nokii – 6301 lub 5310. Za wymianę operator dodawał do konta klienta 25 lub 50 dolarów do wykorzystania na dowolne usługi. Przyczyną takiej reakcji była wada fabryczna telefonu, zaraz po uruchomieniu sprzedaży urządzenia masowo trafiały na reklamację z powodu uszkodzonego wyświetlacza. Co prawda Nokia poinformowała, że kolejne partie były już wolne od wady, jednak operator pozostał nieugięty. Czy problem dotyczył tylko USA? Nie, w Polsce także było mnóstwo wadliwych egzemplarzy, które masowo wracały do serwisu. Niestety, w Polsce nie istniały podobne procedury wymiany urządzenia.

Premiera Sony Ericssona W705

10 lat temu Sony Ericsson zaprezentował swojego przedstawiciela serii Walkman na 2009 rok. W705 był znany z plotek pod nazwą kodową „Rika”, był to długo przygotowywany pokaz możliwości tego producenta. Przypomnijmy specyfikację:

  • Wyświetlacz: 2,4″, 240×320 px
  • Pamięć: 120 MB + karty pamięci M2
  • Aparat: 3,2 Mpx
  • Łączność: 3G, WiFi, Bluetooth, DLNA, GPS, Radio FM z RDS,
  • Bateria: 1000 mAh
  • Multimedia: Walkman, ClearStereo, ClearBass, PlayNow, TrackID, A2DP, SensMe, YouTube (streaming wideo)
  • Google Maps

Telefon wyróżniał się głównie funkcjami muzycznymi. Poza wymienionymi technologiami warto wspomnieć, że systemy multimedialne W705 zostały nagrodzone w teście TESTFactory. Nie zapomniano także o możliwościach sieciowych, W705 wspierał strumieniowanie wideo, WiFi i DLNA. Bez wątpienia było to genialne urządzenie, jednak w sprzedaży pojawiło się w momencie, gdy dni klasycznych telefonów były już policzone. Sony Ericsson W705 był sprzedawany dopiero od pierwszego kwartału 2009 roku.

Jailbreak na HTC Dream

htc dream

HTC Dream długo nie czekał na złamanie przez moderów, dorwali go zaraz po wysłaniu pierwszych egzemplarzy do kupujących. Ciekawostką może być fakt, że wtedy taka procedura była określana jako jailbreak, dziś ten sam rodzaj modyfikacji nazywamy zrootowaniem. Procedura była bardzo prosta, wszystko znajdziecie w poniższym tekście.

Czytaj więcej: T-mobile G1/HTC Dream jailbreak

Szybko zapowiedziano wydanie łatki, która miała utrudnić tak proste łamanie zabezpieczeń systemu.

Steve Ballmer skrytykował Androida

Steve Ballmer znany był z kontrowersyjnych wypowiedzi, także na temat konkurencji. Nie spodobał mu się zarówno sam system, jak i strategia firmy Google. O ile mnie pamięć nie myli człowiek ten nie widział przyszłości w otwartym oprogramowaniu. Warto wspomnieć, że krytykował on wszystkie systemy konkurencji, po premierze pierwszego iPhone’a oberwało także Apple. Nie da się ukryć, że w tamtym czasie Windows Mobile faktycznie był bardzo dobrym systemem, jednak prawdopodobnie już wtedy wiadomo było jak będzie wyglądał Windows Phone 7. Dziś można tylko spojrzeć z perspektywy na to gdzie jest Android, gdzie jest Apple, gdzie jest Microsoft i co się stało z Nokią, która zaufała Microsoftowi.

Czytaj dalej: Android – kilka newsów

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.