Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 29 października do 4 listopada 2008 roku.

Przyszłość telefonów komórkowych według Ericssona

Ericsson (tym razem nie Sony Ericsson) to jeden z gigantów w branży mobilnej. Co prawda nie zajmuje się on tworzeniem telefonów komórkowych, ale za to projektuje rozwiązania stosowane w telekomunikacji. Ericsson w 2008 roku przedstawił swoją wizję telefonów w 2012 roku, czyli z tamtejszej perspektywy za 4 lata. Według ówczesnej wizji telefon taki miał mieć np. kamerę 20 Mpx oraz oferować nagrywanie i odtwarzanie wideo w FullHD. Ericsson poinformował także, że ma taki moduł w swoim portfolio, rzekomo umieszczono go w prototypowym telefonie z procesorem 1 GHz i modułem łączności bezprzewodowej 100 Mbps. Przypominam, że był to 2008 rok. Prototyp miał być wzorem telefonu przyszłości.

Xperia 2?

Dekadę temu w sieci pojawiło się zdjęcie przedstawiające ponoć drugą odsłonę Xperii. Zdjęcie obiegło wszystkie media zajmujące się branżą mobilną. Wielu uważało, że to zwykły fotomontaż i prawdopodobnie mieli rację – nigdy nie zadebiutowała Xperia w takiej formie. Być może zdjęcie przedstawia jeden ze zwykłych sliderów Sony Ericssona, ale to może być trudne do określenia.

Asus zapowiedział telefon z Androidem

Ledwo co zaprezentowano Androida, a już kolejny producent chciał wydać telefon z tym systemem. Dekadę temu takie urządzenie zapowiedział Asus. Pierwszy smartfon Asusa z Androidem miał zadebiutować pod koniec pierwszego kwartału 2009 roku. Niestety, nie jestem w stanie tego potwierdzić. Producent zastrzegł, że telefon nie trafi od razu do sprzedaży, najpierw zostanie dokładnie przetestowany na Tajwanie.

Nowy interfejs Meizu

Z czego 10 lat temu było znane Meizu? Z podrabiania Apple… Telefony od Meizu były tak chamską kopią pierwszego iPhone’a, że wielu nie mogło na nie patrzeć. Trochę zmieniło się wraz z premierą Meizu M8 MiniOne. W tym telefonie interfejs został nieco przebudowany, sam producent pochwalił się powyższymi zrzutami ekranu przedstawiającymi interfejs nadchodzącego telefonu. Jako ciekawostkę dodam, że iPhone i M8 Minione były do siebie porównywane, jednak dość wyraźnie różniły się:

Zapowiedź kolejnego telefonu z Androidem

Chiny po premierze Androida także zapragnęły dołączyć do wyścigu. Już wtedy pojawiły się plotki, że operator China Mobile zamówił u jednego z producentów telefon wyposażony w Androida. Dużym zaskoczeniem było jednak to, że nie wybrano żadnego giganta rynku mobilnego, a Lenovo. Cóż, ta firma w kwestii telefonów nie była w tamtym czasie jakimś liderem na rynku. Podobnie jak w przypadku Asusa, telefon Lenovo i China Mobile miał zostać zaprezentowany pod koniec pierwszego kwartału 2009 roku.

Bang&Olufsen wycofał się z rynku mobilnego

Zapewne wielu z was bardzo zdziwi się czytając o telefonach Bang&Olufsen, ale takie urządzenia faktycznie istniały. Nie da się ukryć, że powstały przy współpracy z Samsungiem (w zasadzie były nawet sprzedawane pod marką Samsunga), były to dziwaczne jak Nokia N-Gage modele Serene i Serenata F310. Telefony okazały się klapą, Bang&Olufsen poinformował, że nie ma na to ani czasu, ani pieniędzy, oficjalnie porzucono rynek mobilny.

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.