oneplus 3

Android Oreo dla OnePlus 3 i 3T oficjalnie dostępny – mamy zwycięzcę!

3 minuty czytania
Komentarze

Androida Oreo oficjalnie poznaliśmy na początku roku. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy jak dokładnie będzie się nazywał, ale zarys planów Google został rozpisany. W drugiej połowie sierpnia Amerykanie ujawnili słodycz jaką określamy dzisiaj Androida 8.0. To dzień, od którego odliczamy miesiące i dni potrzebne poszczególnym producentom do zaktualizowania swoich urządzeń. Dotychczas jedynie Pixele, Nexusy i Sony Xperie XZ1 mogą korzystać z Oreo. Dzisiaj do tego grona oficjalnie dołącza OnePlus 3 i 3T.

Na łamach naszego portalu już mogliście się dowiedzieć, że Chińczycy testują w zamkniętej grupie nowe oprogramowanie dla tych urządzeń. Aktualizacji dla wszystkich spodziewaliśmy się we wrześniu. Jednak nawet dzisiejsza premiera Androida Oreo dla OnePlus 3 i 3T oznacza, że jest to pierwszy producent oprócz Google, który zaktualizował swoje smartfony. W zeszłym roku Chińczycy również byli jednymi z pierwszych, gdyż w Sylwestra zaoferowali Nougata dla tych samych modeli. Oczywiście mówimy o wydaniach testowych, ale warto zauważyć, że coraz większa liczba producentów tak postępuje.

Co oferuje i skąd pobrać Oreo dla OnePlus 3 i 3T?

Lista zmian nie jest długa. Firma wyróżniła następujące zmiany:

 • Aktualizacja do Androida Oreo (8.0)
  • Picture in Picture;
  • Automatyczne uzupełnianie;
  • Inteligentne wybieranie tekstu;
  • Nowy wygląd szybkich ustawień;
  • Wrześniowa paczka zabezpieczeń.
 • Launcher:
  • Licznik powiadomień na ikonach dla aplikacji;
  • Możliwość logowania się do Shot on OnePlus.

Zobacz też: Polityka wchodzi na smartfony od operatorów?

Android Oreo niesie za sobą zdecydowanie więcej zmian. Co prawda OnePlus nie wspomniał nic o Projekcie Treble, ale miejmy nadzieję, że obecne urządzenia również na nim zyskają. Zainteresowani nowym oprogramowaniem, mogą je pobrać z forum firmy. Znajdziecie również na nim informacje o powrocie do Nougata – wymagany jest specjalny build.

Aktualizacja nie jest pozbawiona wad

Z racji, że aktualizacja Oxygen OS jest wydaniem testowym to nie jest idealne. Oto znane błędy:

 • Czytnik linii papilarnych może działać wolniej;
 • Skrót do Zdjęć Google jest niedostępny;
 • Możliwe problemy ze stabilnością NFC i Bluetooth;
 • Wydajność i kompatybilność z aplikacjami zewnętrznych wydawców może sprawiać problemy.

Powyższe błędy są typowe dla OnePlus. Co dużą aktualizację firma wspomina właśnie o powyższych problemach. Jest to zabezpieczenie, gdyż z mojego doświadczenia – OnePlus 2, 3, 3T i 5 – nie spotkałem się z żadnymi wadami, o których firma wspominała. Jednak warto mieć je na uwadze.

Co z OnePlus 5?

Chińczycy postąpili nietypowo. Niemalże wszyscy producenci najpierw aktualizują najnowsze urządzenia, a dopiero później te starsze. Tymczasem to zeszłoroczne OnePlus 3 i 3T otrzymały Androida Oreo. Wszystko wynika z faktu, że te urządzenia biorą udział w programie testowym, który nie jest dostępny dla OnePlus 5. Tegoroczny smartfon będzie otrzymywał aktualizacji w wersji beta dopiero w momencie, gdy pełna wersja Oreo trafi na wszystkie wspierane przez OnePlus modele. Wtedy też starsze urządzenia najprawdopodobniej pójdą w odstawkę. To oznacza, że 5 powinna szybciej otrzymać nowe oprogramowanie pozbawione – nie licząc tych ukrytych – wad od 3 i 3T. Niestety, ale producent nie ujawnia, kiedy dokładnie aktualizacja nadejdzie. Z zapewnień wiemy jedynie, że nastąpi to do końca bieżącego roku.

źródło: Forum OnePlus, Marcin dzięki za informację!

Motyw