Projekt Treble, czyli rozwiązanie problemu aktualizacji… na aktualnych urządzeniach

Michał Derej Artykuły 18-08-2017

Premiera Androida 8.0, który na razie oznaczony jest po prostu literką „O”, z dnia na dzień zbliża się do nas wielkimi krokami. Swoim użytkownikom zaoferuje on sporo świetnych nowości i udoskonaleń, które znacznie poprawią komfort pracy ze smartfonem. Moje wrażenia z korzystania z tego systemu opiszę wam innym razem – teraz przyszła pora, by porozmawiać na temat projektu Treble, czyli próby Google’a na naprawienie problemu z aktualizacjami Androida. Ma on pozwolić na aktualizowanie wybranych plików systemowych bezpośrednio przez giganta z Mountain View, bez pośrednictwa producenta. Niestety jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że będzie on współpracował wyłącznie z nowym urządzeniami, które do sklepów trafią z Androidem 8.0. Na szczęście pracownicy Google’a ujawnili, że internetowy gigant jest w trakcie negocjacji z wybranymi firmami w sprawie wdrożenia projektu Treble do aktualnie istniejących urządzeń.

Jak działa projekt Treble?

Projekt Treble wprowadzi implementację nowego typu vendora, który będzie wchodził w interakcje bezpośrednio z podzespołami urządzenia. Dzięki temu rozwiązaniu producenci smartfonów i tabletów nie będą musieli aktualizować sterowników dla sprzętu z każdą aktualizacją, bo zajmie się tym sam Google. Po aktualizacji systemu wszystko będzie ze sobą kompatybilne – nowy vendor, który znajdzie się w Androidzie 8.0, ma być kompatybilny z przyszłymi aktualizacjami. Oznacza to, że będą one mogły być szybko dostarczane nawet długo po tym, jak producent chipsetu przestanie wspierać swój sprzęt. Cały opisane przeze mnie proces został wyjaśniony na poniższej ilustracji.

Na jakie urządzenia trafi projekt Treble?

Niedawno mogliśmy jeszcze słyszeć, że z projektu Treble będą mogły korzystać tylko i wyłącznie Pixele, ponieważ są bezpośrednio tworzone przez Google’a. Okazuje się jednak, że nie do końca tak będzie – jak informują pracownicy giganta z Mountain View (a mianowicie Romain Guy, Iliyan Malchev oraz Chet Haase), projekt Treble ma szansę trafić również na urządzenia innych producentów. Jak zostaliśmy poinformowani w ostatnim odcinku serii „Android Developers Backstage”, który możecie odsłuchać, klikając tutaj lub korzystając z odtwarzacza poniżej, ta inicjatywa Google’a jest możliwa dzięki współpracy z Qualcommem nad procesorem Snapdragon 821. Niestety nie wiemy, z jakimi korporacjami internetowy gigant współpracuje w kwestii projektu Treble, ale wiemy, że aktualnie będą to wyłącznie flagowe urządzenia, które wsparcie dla tego rozwiązania otrzymają wraz z aktualizacją do najnowszej wersji Androida.

Co to oznacza dla użytkowników?

Przede wszystkim większe bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzenia z Androidem – jako, że system od Google’a jest systemem otwartym, to codziennie znajdowane są w nim mniejsze lub większe błędy. Producenci smartfonów nie są w stanie nadążyć (albo po prostu nie chcą) z aktualizowaniem oprogramowania i łataniem błędów bezpieczeństwa, więc właściciele telefonów muszą po prostu cierpliwie czekać. Projekt Treble jest w stanie rozwiązać ten problem – to właśnie dzięki niemu Google będzie mogło bezpośrednio naprawiać wszystkie problemy systemu bez konieczności współpracy z twórcami urządzeń.

Źródło: AndroidPolice


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x