Projekt Treble, czyli rozwiązanie problemu aktualizacji… na aktualnych urządzeniach

mm Michał Derej Artykuły 2017-08-18

Premiera Androida 8.0, który na razie oznaczony jest po prostu literką „O”, z dnia na dzień zbliża się do nas wielkimi krokami. Swoim użytkownikom zaoferuje on sporo świetnych nowości i udoskonaleń, które znacznie poprawią komfort pracy ze smartfonem. Moje wrażenia z korzystania z tego systemu opiszę wam innym razem – teraz przyszła pora, by porozmawiać na temat projektu Treble, czyli próby Google’a na naprawienie problemu z aktualizacjami Androida. Ma on pozwolić na aktualizowanie wybranych plików systemowych bezpośrednio przez giganta z Mountain View, bez pośrednictwa producenta. Niestety jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że będzie on współpracował wyłącznie z nowym urządzeniami, które do sklepów trafią z Androidem 8.0. Na szczęście pracownicy Google’a ujawnili, że internetowy gigant jest w trakcie negocjacji z wybranymi firmami w sprawie wdrożenia projektu Treble do aktualnie istniejących urządzeń.

Jak działa projekt Treble?

Projekt Treble wprowadzi implementację nowego typu vendora, który będzie wchodził w interakcje bezpośrednio z podzespołami urządzenia. Dzięki temu rozwiązaniu producenci smartfonów i tabletów nie będą musieli aktualizować sterowników dla sprzętu z każdą aktualizacją, bo zajmie się tym sam Google. Po aktualizacji systemu wszystko będzie ze sobą kompatybilne – nowy vendor, który znajdzie się w Androidzie 8.0, ma być kompatybilny z przyszłymi aktualizacjami. Oznacza to, że będą one mogły być szybko dostarczane nawet długo po tym, jak producent chipsetu przestanie wspierać swój sprzęt. Cały opisane przeze mnie proces został wyjaśniony na poniższej ilustracji.

Na jakie urządzenia trafi projekt Treble?

Niedawno mogliśmy jeszcze słyszeć, że z projektu Treble będą mogły korzystać tylko i wyłącznie Pixele, ponieważ są bezpośrednio tworzone przez Google’a. Okazuje się jednak, że nie do końca tak będzie – jak informują pracownicy giganta z Mountain View (a mianowicie Romain Guy, Iliyan Malchev oraz Chet Haase), projekt Treble ma szansę trafić również na urządzenia innych producentów. Jak zostaliśmy poinformowani w ostatnim odcinku serii „Android Developers Backstage”, który możecie odsłuchać, klikając tutaj lub korzystając z odtwarzacza poniżej, ta inicjatywa Google’a jest możliwa dzięki współpracy z Qualcommem nad procesorem Snapdragon 821. Niestety nie wiemy, z jakimi korporacjami internetowy gigant współpracuje w kwestii projektu Treble, ale wiemy, że aktualnie będą to wyłącznie flagowe urządzenia, które wsparcie dla tego rozwiązania otrzymają wraz z aktualizacją do najnowszej wersji Androida.

Co to oznacza dla użytkowników?

Przede wszystkim większe bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzenia z Androidem – jako, że system od Google’a jest systemem otwartym, to codziennie znajdowane są w nim mniejsze lub większe błędy. Producenci smartfonów nie są w stanie nadążyć (albo po prostu nie chcą) z aktualizowaniem oprogramowania i łataniem błędów bezpieczeństwa, więc właściciele telefonów muszą po prostu cierpliwie czekać. Projekt Treble jest w stanie rozwiązać ten problem – to właśnie dzięki niemu Google będzie mogło bezpośrednio naprawiać wszystkie problemy systemu bez konieczności współpracy z twórcami urządzeń.

Źródło: AndroidPolice • radeon hade

  Co z moim smartfonem który skończył na andku 7.0 pomimo snapa 820?
  Custom romy pewnie będą mogły o tym pomarzyć

  • Michał Derej

   Co to za telefon?

   • radeon hade

    Zuk z2

  • Krzysztof

   No chance my friend

 • stark2991

  Gdyby Treble miało być tylko na Pixelach to byłby totalny bezsens 🙂 Jeśli będzie tylko na flagowcach to też nie rozwiąże problemu.

  • Michał Derej

   Aktualnie planowane jest dla flagowców, co będzie później to się okaże.

   • Maciej Jachnowicz

    Za 10 lat dogonią Apple, i urządzenia 5-letnie dostaną NA BIEŻĄCO aktualizacje. 😉 A mówią, że to Apple goni rynek, gdzie właśnie rynek w tak podstawowej rzeczy nie może sobie poradzić.

    • Michał Derej

     Apple operuje kilkunastoma urządzeniami, Android ma dziesiątki tysięcy różnych. Jest różnica?

     • marcin

      to w czym jest problem dla np. oneplusa, żeby aktualizować swoje urządzenia?

     • Pan Rafał (r4ph4ell)

      Przecież aktualizują. Przypominam że jest to niewielka firma, w porównaniu np. do Samsunga który miał obroty w 2014 roku 1000x większe

     • bassrockersoverbitz

      OP ma na dodatek kilka modeli a nie kilkanaście jak Szajsung. I do każdego trzeba skompilować update, przetestować, usunąć bugi żeby Polak Janusz nie narzekał (choć i tak narzekać będzie). Ale niektórym nie przetłumaczysz

     • May Czos

      OnePlus to nie niewielka firma, tylko podmarka Oppo, jednego z największych producentów telefonów na świecie.

     • Pan Rafał (r4ph4ell)

      Błąd, OnePlus to marka należąca do BBK Electronics do której należą też marki Oppo i Vivo. Każda z nich ma własnego CEO. Ale korzystają ze wspólnych rozwiązań.

     • Piotr Kaczmarek

      Tak chwalisz bo masz, nie zapominaj, że kupiłeś Oppo za wyższą cenę. OnePlus się skończył na 3T, teraz odcina kupony, i żadne wsparcie, społeczność nic tego nie naprawi, a jakość updateów zostawia wiele do życzenia. OP5 to chyba największa pomyłka wśród flagowców w tym roku, jestem nawet skłonny powiedzieć, że lepszego wyboru dokonali Ci co zakupili LG.

     • Pan Rafał (r4ph4ell)

      Oppo R11 ma słabszą specyfikację, chyba że myślisz o jakimś innym modelu. Na Updaty nie mogę nic złego powiedzieć, problem z wifi u mnie nie występuje. Wystarczy przed Updatem wyczyścić telefon z plików tymczasowych i wszystko działa jak powinno.

     • Devil_Dragos

      Zauwaz ze tel z tamtego roku (1+ 3t dostanie andka 8 to jest koniec aktualizacji)

    • Tobiasz Wujek

     Sam fakt aktualizowania przez tak długi okres trzeba chwalić, ale inną kwestią jest jak takie 3-5 letnie urządzenia działają z najnowszą wersją systemu. Sprzęt się starzeje i trudno oczekiwać że nowa wersja systemu pisana pod urządzenia z 1 lub 2GB RAM będzie działać równie dobrze na 512MB, dyskusyjną kwestią jest też to jak Apple stara się przy optymalizacji starych sprzętów.

  • Krzysztof

   W podkaście w okolicy 40 minuty jest powiedziane: „If they’re shipping an O device they’re shipping treble”. Więc każde urządzenie wypuszczone na rynek z Androidem O+ będzie miało Treble. Nawet low-end

   • stark2991

    Mieć to sobie może, ale musi być jeszcze wykorzystywany.

    • Wykorzystany może być przez środowisko niezależne przy tworzeniu custom ROMow. W idealnej sytuacji jedyne co trzeba będzie zrobić to wpakować czysty obraz systemu i warstwa sprzętowa będzie w stanie się z nim dogadać bo „sterowniki” będą już na urządzeniu.