Android 8.0 Oreo został zaprezentowany pod koniec sierpnia. W pierwszej kolejności aktualizację otrzymają Pixel, Pixel XL, Nexus 5X, Nexus 6P oraz Pixel C. Dodatkowo, Google podaje, że kilka innych urządzeń otrzyma update do końca roku. Poniżej przedstawiam listę najbardziej widocznych nowości w oprogramowaniu.

Tryb obraz w obrazie

Aplikacja YouTube na Androida umożliwia zmniejszenie filmu wideo do małego okna. Będziemy mogli teraz to zrobić w dowolnej aplikacji, z innym programem w tle. Funkcja zadziała w Androidzie Oreo, o ile twórcy aplikacji zdecydują się na jej wsparcie. Opcja dostępna jest już w Chrome.

Licznik powiadomień

Opcja jest już znana z iOS oraz launcherów na Androida. Oreo pozwala na wyświetlanie plakietek powiadomień na ikonach ich aplikacji na ekranie.

Zarządzanie priorytetami powiadomień

Android Oreo umożliwia zarządzanie powiadomieniami w bardziej szczegółowy sposób. Użytkownicy mają możliwość skategoryzowania tych informacji, które chcą zobaczyć oraz tych mniej ważnych. Dodatkowo można ustawić odpowiednie reakcje na powiadomienie, na przykład: włączenie ekranu, dźwięk lub jego brak.

Lepsze zabezpieczenia

Google Play Protect pojawiło się jakiś czas temu w Sklepie Play. Jednak usługa jest promowana jako funkcja Androida Oreo. Jej zadaniem jest skanowanie instalowanych aplikacji i zabezpieczenie smartfonu przed malware.

Wyciszenie powiadomień

Jest to kolejne wzbogacenie możliwości związanych z powiadomieniami. W Oreo można je uśpić do czasu, gdy będziemy mogli je odczytywać.

Dłuższy czas pracy na baterii

Android staje się bardziej energooszczędny dzięki ograniczeniu działania aplikacji w tle. Oreo idzie dalej w tym kierunku, wprowadzając nowe zasady, według których mogą działać programy w tle. Najbardziej zauważalnym efektem tej nowości powinien być dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu.

Nowe Emoji

Zaktualizowana wersja Androida z reguły oznacza pojawienie się nowych ikon Emoji. Nie inaczej jest tym razem. Google zdecydowało się na zmianę kształtu emotikon na okrągłe. Wśród nowych Emoji zobaczymy na przykład: czarodzieja, dinozaura czy wróżkę.

Łatwiejsze zaznaczanie tekstu

Android Oreo umożliwia zaznaczanie tekstu w bardziej zaawansowany sposób. Jeżeli klikniemy i przytrzymamy ekran w danym miejscu, system spróbuje sam zaznaczyć pewną część tekstu, sugerując się jego kontekstem.

Nowe skróty w aplikacji aparatu

Wraz z aktualizacją systemu, aplikacja aparatu zyskała kilka zmian, które poprawią doświadczenie użytkownika w czasie robienia zdjęć czy filmów. Teraz za pomocą podwójnego kliknięcia w ekran możemy uruchomić dwukrotny zoom. Dodatkowo pojawiła się opcja zmiany trybu, z wykonywania zdjęć na kręcenie filmu, poprzez kliknięcie ikony.

Synchronizacja pomiędzy urządzeniami

Taka opcja świetnie działa do tej pory na przeglądarce Chrome. Oreo idzie dalej, wprowadzając do synchronizacji funkcję autouzupełniania. Za zgodą użytkownika, loginy do aplikacji, dane kart płatniczych, adresy oraz inne informacje z aplikacji zostaną zsynchronizowane.

Baw się z ośmiornicą

Żadna wersja Androida nie byłaby kompletna bez tak zwanego Easter egg. Jeżeli ciekawi nas co pojawiło się tym razem, należy wejść w ustawienia > system > telefon – informacje, a następnie klikać na wersję systemu, do momentu, kiedy na ekranie wyświetli się Android O. Po kilkukrotnym kliknięciu i przytrzymaniu litery powinna wyświetlić się ośmiornica.

Na koniec przypomnę, że możecie sprawdzić listę smartfonów, które otrzymają najnowszy system, sporządzoną przez Adama. Koniecznie zobaczcie spis telefonów, na których już możecie zainstalować nieoficjalną wersję Androida Oreo przygotowany przez Łukasza.

źródło: gizmodo

 

 

 

 

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)