Robotyczna ręka z białymi palcami zbliża się do ludzkiego palca wskazującego, symulując gest dotykania.

Medtech w najbliższych miesiącach czeka mała rewolucja. Omawiamy trendy, które coraz bardziej się nasilają

7 minut czytania
Komentarze

Medtech czekają zmiany. Świat powoli podnosi się po COVIDowych zmaganiach, ale wciąż w większości branż czyha cień niepewności. Optymizm wywołany stopniowym powrotem do nowej normalności studzą nowe wyzwania — szalejąca inflacja, niedobory kadrowe, zakłócenia na rynku energetycznym, rosnące stopy procentowe. Bardziej niż kiedykolwiek trzeba się wykazać dużą elastycznością i przewidywalnością, tak by optymalnie dopasować się do coraz bardziej dynamicznego, globalnego przemysłu. 

Dzięki postępującej technologii pracownicy ochrony zdrowia mają szerszy dostęp do bogactwa danych i zasobów. Umożliwia im to podejmowanie świadomych decyzji i zapewnienie zindywidualizowanej opieki medycznej. Innowacyjne technologie medyczne tworzą nowy system opieki zdrowotnej, który koncentruje się na pacjencie. Współczesna medycyna już korzysta z niektórych udogodnień jak elektroniczna dokumentacja medyczna, telemedycyna, ale również wykorzystuje dostępne narzędzia terapeutyczne i diagnostyczne, często opartych na sztucznej inteligencji. Korzyści więc są dość oczywiste, gorzej z wprowadzeniem, tutaj czekają na nas spore wyzwania. Czy uda nam się pokonać bariery rozwoju technologicznego? O tym dyskutują od lat naukowcy i przedstawiciele branży na specjalnych wydarzeniach m.in.  Konferencji AI&MedTECH CEE Tegoroczna edycja odbędzie się 06.06.2023 r.

AI konwersacyjne
fot. Depositphotos/sdecoret

Medtech vs (de)globalizacja 

Deglobalizacja zyskuje na sile, wpływając oczywiście na branżę medtechową, w całym łańcuchu wartości. Według Banku Światowego najczęściej stosowany wskaźnik globalizacji, czyli stosunek handlu światowego do PKB (Produkt Krajowy Brutto), obniżył się z 61% w 2008 roku do 52% w 2020 roku. Na tej zawiłej drodze przeszłości stanęły pandemia COVID-19 i konflikt rosyjsko-ukraiński. Ograniczenia handlu między USA a Chinami w tym okresie pokazały, jak istotna jest zdywersyfikowana baza dostawców oraz wystarczającej ilości krytycznych komponentów i surowców. W obecnych warunkach ważne jest to, aby kraje wzmacniały swoją zdolność do produkcji i dystrybucji najpopularniejszych komponentów, aby zapewnić bezpieczeństwo, dostać i zminimalizować ryzyko przestoju w produkcji. Nie pierwszy raz ludzkość obserwuje rozpad wielkiej globalizacji — ta przychodzi falami, które z czasem najzwyczajniej w świecie ustępują.

Reklama dźwignią…medtechu?


Reklama w sektorze medtech będzie służyła jako narzędzie do adaptacji, szczególnie dla urządzeń, z którymi pacjenci bezpośrednio wchodzą w interakcję lub konkurujących z farmaceutykami. Abbot Laboratories stała się pierwszą firmą medyczną, która wygłosiła publiczną prezentację na Consumer Electronics Show, po której nastąpiły emisje reklam telewizyjnych Cue Health i Hologic podczas Super Bowl LVI.

Trend rozszerza się poza USA — Insulet prowadzi kampanie reklamowe w  telewizji w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Kanadzie, promując swoje najnowsze pompy insulinowe. Takie reklamy świetnie sprawdzą się do oswojenia społeczeństwa z takimi sprzętami, ponieważ dla wielu jest to codzienność — narzędzia do monitorowania poziomu glukozy, koncentratory tlenu, przyrządy do diagnostyki w domu, to część urządzeń, z którymi niektórzy pacjenci wchodzą w interakcje codziennie. Zwiększanie świadomości konsumentów jest przecież szalenie istotne. Boston Scientific prowadziło na przykład kampanię reklamową DTC (ang. direct to consumer) przy wprowadzaniu implantu WATCHMAN. Urządzenie stanowi alternatywę dla leków przeciwzakrzepowych w celu zmniejszenia ryzyka udaru u pacjentów z migotaniem przedsionków.

https://www.youtube.com/watch?v=nm8cst2LoAc

Decentralizacja opieki zdrowotnej zwiększa presję na lepszą integrację przepływu informacji między różnymi miejscami opieki. Pandemia COVID-19 pokazała, jak trudno jest wykorzystać różne źródła danych i opieki do przewidywania wyników lub poprawy leczenia choroby. Wielokrotnie podejmowano próby integracji elektronicznych dokumentów medycznych, urządzeń wearables i innowacji w zakresie technologii zdrowotnych, ale nie pomagały wytyczne epidemiologiczne. 

pandemia rozwój IT

Pandemia pokazała jednak, że w e-świat, oprócz edukacji i pracy,  można też przenieść opiekę zdrowotną — przynajmniej częściowo. Cyfrowe rozwiązania otworzyły nowe możliwości w telemedycynie, ale nie są jeszcze wystarczająco zaawansowane, by sprostać potrzebom szybko decentralizującego się systemu. 

Opierając się na danych IQVIA, możemy wyróżnić trzy główne kierunki, w których te technologie będą się rozwijać (choć w różnym tempie):

  • Pojawią się wysoko dostosowywalne, ale również standardowe platformy, które integrują generowanie danych, dystrybucję i analizy.
  • Maszynowe wnioskowanie będzie koncentrować się na oszczędności czasu cyfrowego między interesariuszami.
  • Wzrośnie integracja z niestandardowymi danymi zdrowotnymi. 

Dostawcy usług medycznych i producenci sprzętów medycznych będą współpracować 

Dostawcy usług medycznych będą szukać wsparcia od firm z branży medycznej, aby poradzić sobie z brakami kadrowymi. W 2021 roku w Stanach Zjednoczonych zanotowano znaczący spadek w kadrze opieki zdrowotnej — ponad sto tysięcy pielęgniarek (największy spadek od 40 lat). Problem kadrowy obserwujemy na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2030 roku ten niedobór będzie wynosił aż 10 milionów pracowników na całym świecie. Stąd też wsparcie sieci dostawców usług medycznych przez producentów sprzętu medycznego będzie miało kluczowe znaczenie w dostarczaniu innowacji technologicznych. Ich celem będzie zwiększenie wydajności personelu medycznego, poprzez zmniejszenie obciążeń administracyjnych i pracowniczych. Oczekuje się, że urządzenia medyczne będą płynnie integrować się z elektroniczną dokumentacją medyczną i urządzeniami mobilnymi. Dzięki czemu możliwe będzie wirtualne wsparcie od specjalistów. Już teraz jesteśmy świadkami transformacji ochrony zdrowia.

CES 2023 telemedycyna Samsung

Medtech i dodatkowe usługi

Kto działa w biznesie, ten wie, że trzeba się dostosowywać. Główni gracze branży medtech coraz częściej uzupełniają swoje portfolio o nowe usługi. Firmy tworzą własne ekosystemy, z różnorodną ofertą, dzięki czemu są atrakcyjniejsze na rynku. Obecnie największy nacisk kładzie się na:

  • Rozwiązania kosztowe i efektywnościowe (np. analiza skuteczności)
  • Wnioski na temat wyników klinicznych (np. monitorowanie pacjentów)
  • Tematy związane z rozwojem i strategią (np.  ryzyko pacjenta)

Przyjęcie takich usług utrudniają jednak pewne bariery — niska świadomość potencjalnych korzyści, brak refundacji, niedojrzałe ramy prawne czy chociażby wątpliwości dotyczące prywatności danych. Czy branży medtech uda się pokonać te przeszkody?

Różnice wciąż widoczne

Presja wynikająca z inflacji i uwarunkowań ekonomicznych pogłębia różnice w dostępie do opieki zdrowotnej, ale tworzą też możliwości dla innowacji medtechowych — to one będą minimalizować nierówności między segmentami. W USA i niektórych krajach europejskich, gdzie w siłę rośnie rynek prywatnych ubezpieczeń, obserwuje się coraz większą różnicę w usługach dostępnych dla tych z prywatnymi ubezpieczeniami premium i tych, którzy korzystają z ograniczonych kosztowo programami rządowymi. 

Zrównoważony rozwój wciąż na topie

Żywe zainteresowanie tematyką zrównoważonego rozwoju — i po stronie inwestorów i społeczeństwa — będzie wywierać wciąż presję na firmy medtechowe. Czy przez względy wizerunkowe, czy wewnętrzną dobroć pionu zarządczego — niech realizują wciąż ambitne cele środowiskowe i społeczne! Według badań sektor zdrowia odpowiada za ponad 4% globalnej emisji dwutlenku węgla. Dobra wiadomość jest taka, że można temu zaradzić już teraz. Optymalizując pewne procesy w całym łańcuchu dostaw, sektor zdrowia może zredukować ślad węglowy.

zrównoważony rozwój w przedsiębiorstwach technologicznych

Perspektywy dla sektora medycznego wydają się obiecujące, zwłaszcza z uwagi na rozwój technologii medycznych i innowacyjnych rozwiązań. Wraz z wprowadzeniem strategii technologii medycznych, można spodziewać się dalszych inwestycji i rozwijania badań w sektorze, co powinno przyczynić się do poprawy jakości opieki zdrowotnej oraz przyspieszenia diagnozy i leczenia chorób. W połączeniu z umacniającymi się trendami związanymi z telemedycyną i zdalnym dostępem do opieki zdrowotnej światowy sektor medtech może stać się jednym z najbardziej obiecujących obszarów dla inwestycji i rozwoju w najbliższej przyszłości.

Motyw