Niebieski SUV w ruchu na asfaltowej drodze z rozmytym tłem przedstawiającym wzgórza.
LINKI AFILIACYJNE

Chińczycy testują nowe akumulatory do elektryków. Padła ważna deklaracja

2 minuty czytania
Komentarze

Firmy działające w sektorze elektromobilności rozwijają się w zatrważającym tempie. Siłą rzeczy to samo dotyczy stosowanych przez nich technologii. Możliwe, że prym w innowacyjności wiodą Chińczycy, którzy zadeklarowali, że nowe akumulatory do samochodów elektrycznych pojawią się w ich pojazdach już w 2026 roku.

Nowe akumulatory w drodze – Chińczycy wprowadzą je do swoich samochodów w 2026 roku

Nowe akumulatory w drodze. Srebrny samochód elektryczny podłączony do stacji ładowania z pomarańczowym przewodem ładowarki.
Fot. Kasto / Depositphotos

Według doniesień agencji Reuters jeden z największych graczy na chińskim rynku motoryzacyjnym – Hyper (należąca do GAC Aion) zakończył prace badawczo–rozwojowe nad akumulatorami półprzewodnikowymi. Nowe baterie mają zostać zastosowane w samochodach z Państwa Środka już w 2026 roku.

W praktyce oznacza to, że chińskie auta elektryczne już wkrótce mogą przebić swoimi osiągami pojazdy produkowane przez koncerny z Europy, Japonii, Korei Południowej czy Stanów Zjednoczonych. To z kolei na pewno zachwieje rynkiem motoryzacyjnym, który od kilku lat przestawia się właśnie na elektromobilność.

Co potrafią nowe akumulatory półprzewodnikowe?

Czarny samochód elektryczny typu SUV podłączony do stacji ładowania na parkingu z palmami w tle.
Fot. Kindel Media / Pexels

Akumulatory półprzewodnikowe są uznawane za rewolucyjną technologię w dziedzinie elektromobilności. W przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów litowo–jonowych, baterie półprzewodnikowe oferują krótszy czas ładowania i dłuższą żywotność. Ponadto są bezpieczniejsze i mniej podatne na przeładowanie, co przekłada się na większą niezawodność oraz trwałość pojazdów elektrycznych.

Zgodnie z licznymi badaniami i wyliczeniami nowe akumulatory półprzewodnikowe o mocy 400 Wh na kilogram są w stanie zagwarantować zasięg samochodu elektrycznego wynoszący ponad 1000 kilometrów.

W związku z tym decyzja marki Hyper o wykorzystaniu nowej technologii wydaje się zgodna z aktualnymi trendami w branży, która coraz bardziej skupia się na innowacjach. Co ważne, to właśnie chińskie firmy wychodzą na prowadzenie w korespondencyjnym wyścigu z Teslą, Volkswagenem czy innymi popularnymi markami.

Warto pamiętać, że w Polsce motoryzacja wciąż opiera się głównie na pojazdach napędzanych silnikami spalinowymi. Jeśli więc interesuje was zgłębienie tego segmentu rynku, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem najlepszych samochodów dostępnych w cenie do 20 tysięcy złotych. Dla entuzjastów nowych technologii, natomiast, polecamy praktyczny poradnik dotyczący wykorzystania funkcji Android Auto bezprzewodowo.

Źródło: Reuters. Zdjęcie otwierające: BYD Group / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw