robot siedzący przed komputerem z uruchomionyn czatbotem

Co drugi szef myśli o tym, jak AI może cię zastąpić. „To pozwoli oszczędzić na pensjach”

3 minuty czytania
Komentarze

Od momentu pojawienia się AI w narzędziach do pracy biurowej próbujemy oszukiwać się, że sztuczna inteligencja jest naszym sprzymierzeńcem i nie ma szansy nas zastąpić. Ale jak pokazuje najnowsze badanie, prawie połowa menadżerów chciałaby zrezygnować ze swoich pracowników na rzecz rozwiązań AI. Powód jest prosty – algorytmy nie kosztują tyle co ludzie.

Kierownik woli sztuczną inteligencję niż ciebie

Monitor komputerowy na biurku wyświetlający grafikę z napisem "ChatGPT" w stylu neona, z wizualizacjami cyfrowymi i schematami w tle, nawiązującymi do tematyki technologii i sztucznej inteligencji.
Źródło: Franz Bachinger / Pixabay

Czy sztuczna inteligencja zastąpi pracowników? Automatyzacja i rozwój tych nowości to tematy, które budzą duże zainteresowanie oraz dyskusje dotyczące przyszłości zatrudnionych na różnych stanowiskach. Nie da się ukryć, że sztuczna inteligencja ma potencjał do zastępowania ludzi w różnych aspektach wykonywania obowiązków, ale także de facto do tworzenia nowych zawodów. Mimo że sztuczna inteligencja pomaga nam w pracy i pozwala wykonywać zadania dużo szybciej, kierownicy bardzo chętnie zdecydują o tym, aby… obciąć nasze etaty.

Raport „Wpływ AI na miejsce pracy: Ankieta wśród amerykańskich menadżerów” przeprowadzony przez Beautiful.ai dostarcza ciekawych wniosków dotyczących stosunku osób zarządzających zespołami do sztucznej inteligencji (AI) i jej wpływu na miejsca pracy w 2024 roku. Badanie, w którym wzięło udział 3 000 menadżerów z USA, pokazuje zarówno obawy, jak i oczekiwania związane z integracją takich narzędzi w codziennych procesach pracy.

Przedstawienie cyfrowego obrazu przedstawiającego czaszkę człowieka naprzeciwko realistycznie wyglądającego robota z kobiecymi rysami, z połączeniem wizualnym symbolizującym wymianę informacji.
Fot. Vitaly_Sokol / Depositphotos

Większość menadżerów postrzega sztuczną inteligencję jako narzędzie służące zwiększeniu produktywności pracowników i poprawie efektywności, choć nie brakuje też obaw dotyczących bezpieczeństwa pracy i potencjalnych cięć płacowych. 41% menadżerów stwierdziło, że w 2024 r. ma nadzieję zastąpić pracowników tańszymi narzędziami AI. Co więcej, badanie ujawnia także, że 12% z osób zarządzających zespołami liczy na to, że dzięki AI będą mogli zmniejszyć liczbę pracowników. Z raportu wynika, że zgadzają się oni z twierdzeniem, że to pozwoli oszczędzić na pensjach.

Około 64% z nich uważa, że wydajność i produktywność takich narzędzi są porównywalne z poziomem doświadczonych menadżerów, a nawet mogą przewyższać ludzkie możliwości. Wystarczy zerknąć na to, co potrafi Sora od OpenAI – to coś więcej niż program do montowania filmów.

Są też pozytywne aspekty

Robotyczna ręka z białymi palcami zbliża się do ludzkiego palca wskazującego, symulując gest dotykania.
Fot. sdecoret / Depositphotos

Jednakże menadżerowie dostrzegają również pozytywne (dla pracowników) aspekty wykorzystania sztucznej inteligencji, takie jak wspomaganie codziennych zadań, co pozwala zatrudnionym skupić się na bardziej kreatywnych i wymagających wyzwaniach. 66% menadżerów stosuje rozwiązania AI, by zwiększyć produktywność pracowników lub poprawić efektywność. Ci, który pracują z rozwiązaniami napędzanymi przez sztuczną inteligencję na pewno potwierdzą, że zadania wykonuje się szybciej i oszczędza się dzięki temu sporo czasu.

Z badania wynika także, że w 2024 roku aż 68% menadżerów aktywnie zachęca swoich pracowników do testowania i używania narzędzi sztucznej inteligencji, jeśli mogą one pomóc im lepiej wykonywać swoją pracę.

Czy zatem możemy pożegnać się ze swoimi profesjami, jeśli AI wykonuje naszą pracę lepiej i szybciej? Odpowiedź brzmi: to zależy. W momencie, kiedy nauczymy się korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji, na pewno jesteśmy o krok przed osobami, które się przed tym wzbraniają. Ale jeśli w grę będzie wchodzić oszczędność dla firmy, to nie oszukujmy się, że rezygnacja z zasobów ludzkich i cięcie etatów nie będą możliwe.

Źródło: Beautiful.ai, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Obraz wygenerowany za pomocą DALLE-3

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw