LINKI AFILIACYJNE

Jaki program do montowania filmów? Najlepsze darmowe i płatne aplikacje

Zaktualizowano

DaVinci Resolve

Profesjonalny program, z którego korzystać można za darmo.


Adobe Premiere Pro

Program na YouTube i do Hollywoodzkich produkcji.


Clipchamp

Prosty, „smartfonowy” sposób na złożone filmy.


Apple iMovie

Łatwy w użyciu darmowy program na MacOS i iOS


Jaki program do montowania filmów i dlaczego warto ich używać?

Fot. Android.com.pl/Krzysztof Wilamowski

Topowe fotosmartfony, ale też bardziej przystępne modele robią coraz lepsze zdjęcia i kręcą filmy pełne detali. To zachęca do tworzenia materiałów wideo, natomiast w pewnym momencie dojdziemy do zapełnionej pamięci oraz pękającej w szwach galerii, w której trudno się połapać. Niezależnie czy chcesz zostać nowym królem platform społecznościowych, czy po prostu zbierasz wspomnienia, nagrane wideo warto obrobić. Poza przycięciem i sklejeniem filmów większość aplikacji pozwoli dodać przejścia, efekty oraz ścieżkę audio. Zmontowane wideo będą ciekawą pamiątką i pozwolą oszczędzić miejsce w pamięci smartfona i komputera.

Obecnie wybierać można spośród darmowych programów z pewnymi ograniczeniami lub płatnych odpowiedników o dużo większych możliwościach. Bezpłatne wersje aplikacji będą idealne do zmontowania wideo z wakacji oraz wystarczą na początek przygody z YouTube czy TikTokiem. Jeśli jednak na swoich treściach zaczynasz zarabiać, warto rozważyć przejście na płatną alternatywę o dużo większych możliwościach. Montować można też na smartfonie, ale edycja materiałów na większym ekranie i przy użyciu klawiatury i myszki będzie po prostu wygodniejsza.

Jaki darmowy program do montowania filmów?

Fot. Daniel Leżuch/Unsplash

Niestety większość „darmowych” apek nie jest w pełni darmowa. Bezpłatne wersje ograniczają np. maksymalną rozdzielczość (720p, 1080p) i klatki (30 klatek na sekundę), oferują mniej efektów czy miejsca w chmurze. Limit obejmować możne maksymalny czas zmontowanego filmu, a także narzucać znak wodny, którego pozbycie się będzie wymagało opłaty. Nikt nie lubi półprzezroczystego watermarka, więc takiej praktyki w polecanych aplikacjach nie doświadczymy. Zatem jaki program do montowania filmów za darmo wybrać?

DaVinci Resolve

Fot. Materiały prasowe Blackmagic Design

Narzędzie przygotowane przez Blackmagic Design to jedyna profesjonalnie wykorzystywana aplikacja, której używać można za darmo. Ten program do montowania filmów jest chętnie wykorzystywane m.in. przez Marves Studios ze względu na łatwy, ale dopracowany interfejs i mnóstwo możliwości. Wśród nich znalazły się edycja, korekcja kolorów, efekty wizualne, ruchome grafiki i postprodukcja audio. Darmowa wersja (DaVinci Resolve) od płatnej (DaVinci Resolve Studio) różni się znacznie, ale zwykły użytkownik nie powinien odczuć limitów. Jeśli masz chęć nauczyć się obsługi tego złożonego narzędzia, ciężko o lepszy darmowy wybór.

Darmowa wersja obsługuje większość 8-bitowych formatów wideo z prędkością do 60 klatek na sekundę, a rozdzielczość, w jakiej można montować to nawet Ultra HD (3840 × 2160). Darmowy DaVinci Resolve oferuje korekcję HDR i tryb współpracy. Płatna wersja studio rozszerza edycję do wyższych rozdzielczości w 120 klatkach na sekundę, a także oferuje unikalne cechy takie jak czasowa i przestrzenna redukcja szumów. Warto zauważyć, że zarówno darmowa, jak i płatna wersja jest warta uwagi.

Cechy programu DaVinci Resolve:

  • Darmowy: tak, z ograniczeniami
  • Płatna wersja: licencja 1309 zł + VAT
  • Obsługiwana rozdzielczość: Ultra HD (wyższa w Studio)
  • Obsługiwane klatki na sekundę: 60 (120 w Studio)
  • Znak wodny: nie

Blender

Fot. Materiały prasowe Blender

Zadając pytanie jaki program do montowania filmów, Blender jest nieoczywistą odpowiedzią. Aplikacja kojarzona jest z tworzeniem oraz edycją modeli 3D, natomiast narzędzie z powodzeniem wykorzystać można w montażu dwuwymiarowego wideo. Darmowa aplikacja daje dostęp do podstawowej edycji wideo i audio dla wielu ścieżek oraz od efektów takich jak zanikanie i pojawianie się. Jest to prosta apka do mało skomplikowanych projektów.

Cechy programu Blender:

  • Darmowy: tak
  • Płatna wersja: brak
  • Obsługiwana rozdzielczość: Ultra HD
  • Znak wodny: nie

Program do montowania filmów po polsku — Apple iMovie (Mac)

Fot. Materiały prasowe Apple

Jeśli jesteś użytkownikiem komputera Apple i zastanawiasz się jaki program do montowania filmów wybrać, pierwszą odpowiedzią powinien być iMovie, czyli darmowe rozwiązanie giganta z Cupertino. Dużym atutem jest dostępność programu zarówno na komputerach (MacOS) jak i mobilnych (iOS) sprzętach Apple. Wygoda edycji na iPhone nie będzie wybitna, ale na tablecie Apple można już wygodnie montować. Dużą zaletą jest obsługa języka polskiego.

Aplikacja iMovie oferuje podstawowe animacje, a także edycję wideo w rozdzielczości Ultra HD. Tworzony materiał wzbogacić można o ścieżkę dźwiękową. Jeśli zadowolą cię podstawowe możliwości montażu, darmowy iMovie będzie idealnym programem na urządzenia Apple.

Cechy programu Apple iMovie:

  • Darmowy: tak
  • Płatna wersja: brak
  • Obsługiwana rozdzielczość: Ultra HD
  • Obsługiwane klatki na sekundę: 30
  • Znak wodny: nie

Adobe Premiere Rush

Fot. Materiały prasowe Adobe

Jaki program do montowania filmów na komputerze, ale też na smartfonie/tablecie na Androidzie wybrać? Ciekawym wyborem jest darmowy wariant Adobe Premiere Rush. Niepodważalną zaletą jest kompatybilność z Adobe Premiere Pro. Jeśli subskrybujesz całą usługę, projekt zaczęty w mało skomplikowanym Rush skończyć można w bardziej złożonym Premiere Pro.

Decydując się na darmowy starter plan, użytkownik do dyspozycji dostaje możliwość tworzenia filmów za pomocą prostych narzędzi na desktopie i urządzeniach mobilnych. Ponadto apka oferuje wbudowaną bibliotekę darmowej muzyki, a także 2 GB pamięci w chmurze. Płacąc około 50 złotych miesięcznie, dostajemy synchronizację projektów między urządzeniami, 100 GB w chmurze i korzyści takie jak Adobe Fonts + Adobe Portfolio. Premiere Rush może okazać się dobrym treningiem przed inwestycją w złożony Adobe Premiere Pro.

Cechy programu Adobe Premiere Rush:

  • Darmowy: tak, z ograniczeniami
  • Płatna wersja: tak, 12,29 EUR/mies
  • Obsługiwana rozdzielczość: Ultra HD
  • Obsługiwane klatki na sekundę: 30
  • Znak wodny: nie

Lightworks

Fot. Materiały prasowe Lightworks

Na stronie producenta zobaczyć można spis produkcji, do których wykorzystywane było oprogramowanie. Chyba każdy kojarzy Pulp fiction czy Wilka z Wall Street. Hity tego pokroju powstawały na płatnej wersji programu, ale już za darmo użytkownik doświadczyć może profesjonalnych narzędzi. Bezpłatnie skorzystać można ze wszystkich podstawowych funkcji, wbudowanych efektów przejść czy bezpośredniego dostępu do darmowej muzyki.

Darmowi użytkownicy nie zobaczą na swoich materiałach żadnego znaku wodnego. Największym minusem jest jednak maksymalna rozdzielczość eksportowanych materiałów. Za darmo skorzystamy z rozdzielczości HD (720p), która w 2023 roku może nie być wystarczająca. Eksport do 4K zarezerwowany jest dla subskrybentów płatnych planów, których koszt zaczyna się od 9,99 dolara lub 8,99 euro za miesiąc.

Cechy programu Lightworks:

  • Darmowy: tak, z ograniczeniami
  • Płatna wersja: tak, 9,99 USD/mies (create), 23,99 USD/mies (pro)
  • Obsługiwana rozdzielczość: 720p, do Ultra HD w planie create i pro
  • Znak wodny: nie

Prosty program do montowania filmów — Clipchamp

Fot. Materiały prasowe Clipchamp

Jaki program do montowania filmów wybrać jeśli chcemy skorzystać z wielu przydatnych funkcji. Niespotykaną opcją jest wbudowany algorytm zamiany tekstu na mowę. Aplikacja umożliwia też jednoczesną rejestrację ekranu i obrazu z kamerki. Użytkownik daje też dostęp do łatwego usunięcia zielonego tła, co umożliwi kreatywny montaż. W prosty sposób skorzystać można też z przejść, efektów dźwiękowych oraz zmiany rozmiarów czy proporcji.

Darmowych funkcji jest sporo, ale użytkownik wyeksportuje wideo w rozdzielczości maksymalnie 1080p. Plusem jest brak znaku wodnego. Decydując się na płatną subskrypcję, powiększa się baza przejść, oraz plików audio i wideo, które wykorzystać można we własnym materiale. Aplikacja płatnym użytkownikom oferuje też backup oraz eksport w rozdzielczości Ultra HD.

Cechy programu Clipchamp:

  • Darmowy: tak, z ograniczeniami
  • Płatna wersja: tak, 51,99 zł
  • Obsługiwana rozdzielczość: 1080p, do Ultra HD w płatnym planie
  • Znak wodny: nie

Jaki program do montowania filmów? Aplikacje profesjonalne

Fot. Jakob Owens/Unsplash

Nazwy niżej polecanych programów są powszechnie znane. Nie powinno to dziwić, bo Adobe Premiere Pro czy Final Cut Pro wykorzystywane są przy profesjonalnych produkcjach filmowych. Jaki program do montowania filmów wybrać? Jeśli na nich zarabiasz, warto zainwestować w jedną z płatnych opcji.

Adobe Premiere Pro

Fot. Materiały prasowe Adobe

Premiere Pro od Adobe przez wielu został okrzyknięty najlepszym narzędziem do edycji wideo dla profesjonalistów. Program do montowania filmów jest prawdziwym kombajnem, w którym zrobić można dosłownie wszystko. Aplikacja podzielona jest na kilka przydatnych układów, wśród których niedawno debiutował nowy do tworzenia pionowych wideo. Z tej funkcji często korzystam przy tworzeniu TikToków.

Użytkownik w aplikacji dostaje wygodną w obsłudze oś czasu, mnóstwo przydatnych skrótów oraz kompatybilność z innymi programami Adobe Creative Cloud. Wideo można przycinać, zmieniać kolejność, blurować, stabilizować czy robić green screena. Zaawansowane są także możliwości kolorowania. W zakładce z efektami każdy znajdzie coś dla siebie, dzięki czemu każdy film będzie wyglądał zjawiskowo. Usługa swoje kosztuje, natomiast biorąc pod uwagę możliwości, 25 euro miesięcznie nie jest kwotą wygórowaną.

Cechy programu Adobe Premiere Pro:

  • Płatna wersja: tak, 24,59 EUR/mies
  • Obsługiwana rozdzielczość: Ultra HD
  • Obsługiwane klatki na sekundę: 120
  • Znak wodny: nie

Final Cut Pro (Mac)

Fot. Materiały prasowe Apple

Czy Premiere Pro to najlepszy program do montowania filmów? Według niektórych tak, ale tego zdania nie podzielają użytkownicy równie dobrego Final Cut Pro. Czytając opinie o Final Cut Pro dowiedzieć się można, że działa on stabilniej od konkurenta ze stajni Adobe, chociaż sam Premiere Pro na MacOS mniej się zawiesza.

Pod kątem funkcji są to bardzo podobne narzędzia. Interfejs nieco się różni, natomiast w aplikacji Final Cut Pro także przytniemy wideo, do dyspozycji mamy wygodną oś czasu, a materiały można przyspieszyć, zwolnić, a także zmodyfikować za pomocą efektów. Edytować można także ścieżki audio, a wideo można kolorować według własnych gustów i potrzeb.

Cechy programu Adobe Premiere Pro:

  • Płatna wersja: tak, 1499,99 zł
  • Obsługiwana rozdzielczość: 8K
  • Znak wodny: nie

Corel VideoStudio Ultimate

Fot. Materiały prasowe Corel

Corel VideoStudio nie jest chętnie wykorzystywany przy wysokobudżetowych produkcjach, ale stosunkowo niska cena i niezłe możliwości prezentują się bardzo dobrze. W efekcie można go polecić osobom zadającym pytanie o program do montowania filmów. Aplikacja obsługuje wiele formatów, a w wersji Ultimate możemy edytować obraz do 6 kamer jednocześnie.

Corel VideoStudio daje dostęp do bazy ponad 500 utworów, możliwość edycji filmów 360 stopni czy bardziej zaawansowane opcje jak śledzenie obiektów. Spodobać się mogą też efekty nakładane na twarz. Wideo eksportowane jest w rozdzielczości 4k, wiec szczegółów nikomu nie powinno zabraknąć. Jest to więc dość prosty program do montowania filmów, który jednak wystarczy dużej części użytkowników.

Cechy programu Corel VideoStudio Ultimate:

  • Obsługiwana rozdzielczość: Ultra HD
  • Obsługiwane klatki na sekundę: 120
  • Znak wodny: nie

720p, Full HD, czy 4K – co wybrać?

Wybierając program do montowania filmów, ważnym aspektem powinna być rozdzielczość, jaką jest on w stanie obsłużć. Smartfony średniopółkowe nagrywają wideo w 1080p (Full HD). Flagowe urządzenia rejestrują obraz w 4K, a niektóre nawet 8K. Biorąc to pod uwagę, montaż w 720p wystarczy jedynie dla mało wymagających osób. Full HD jest absolutnym minimum, aby zmontowane filmy komfortowo oglądać na telewizorze lub na laptopie. 4K to rozdzielczość, w której aktualnie tworzy się najwięcej treści. Jeśli chcesz, aby twoje wideo dobrze przetrwało próbę czasu, a twój komputer na to pozwala, polecam montować w 2160p.

Montowanie w 4K – nie każdy komputer podoła

Fot. Krzysztof Wilamowski/ Android.com.pl

Kiedy mamy wybrany program do montowania filmów, należy się zastanowić czy nasz komputer da sobie radę z renderowaniem i enkodowaniem materiałów wideo. O ile 720p i 1080p nie powinny być problemem nawet dla starszych komputerów, to rozdzielczość 2160p może być przeszkodą nie do przeskoczenia. Osobiście filmy w 4K montuję na mocnym komputerze stacjonarnym, natomiast podczas wyjazdów do edycji korzystam z HUAWEI Matebooka 16s 2022. Edycja i renderowanie nie jest najgorszym przeżyciem, natomiast 16 GB pamięci RAM uniemożliwia przetworzenie dużej ilości plików 4K 30 FPS nagranych aparatem. Średniopółkowy laptop powinien poradzić sobie z mniej wymagającym projektem w 4K.

W jakiej rozdzielczości i klatkach nagrywać wideo?

Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Program do montowania filmów często daje możliwość spowolnienia nagrań. Kiedy jest to możliwe, polecam nagrywać wideo przy 60 klatkach na sekundę, co w post produkcji pozwoli uzyskać ładnie wyglądające slow motion. Wybrany program do montowania filmów ułatwia podjęcie decyzji o wybranej rozdzielczości, natomiast rozdzielczość zawsze można zmniejszyć. Zwiększeniu rozdzielczości towarzyszy utrata szczegółów, więc najlepiej nagrywać w 4K przy 60 FPSach.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw