telefon przy laptopie z otwartą aplikacją mObywatel

Czy można głosować z mObywatelem w wyborach? Ministerstwo wyjaśnia

3 minuty czytania
Komentarze

7 kwietnia 2024 roku każdy obywatel Polski może udać się na głosowanie w pierwszej turze wyborów samorządowych. Oczywiście niezbędne będzie potwierdzenie swojej tożsamości przed wrzuceniem głosu do urny. O tym, czy można głosować z mObywatelem i jaki dokument mamy wziąć ze sobą, informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Czy można głosować z mObywatelem? – Spis treści

mDowód na wyborach samorządowych

Czy można głosować z mObywatelem?
Trzy zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej mObywatel 2.0 przedstawiające kolejno etapy aktywacji mDowodu, szczegóły mDowodu z danymi osobistymi i wybór dokumentów w aplikacji.
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji / materiały prasowe

Od 14 lipca 2023 roku mDowód dostępny w aplikacji mObywatel stał się jednym z oficjalnych dokumentów tożsamości obok tradycyjnego dowodu osobistego i paszportu. mDowód nie zastępuje całkowicie plastikowego dowodu, ponieważ nadal jest potrzebny w niektórych sytuacjach, na przykład przy przekraczaniu granic i pobycie za granicą. Warto pamiętać, że posługując się elektroniczną formą dokumentów, dobrze mieć jest włączoną lokalizację telefonu dla większego bezpieczeństwa danych.

mDowód działa na zasadzie elektronicznej wersji tradycyjnego dowodu osobistego, dostępnej w aplikacji mObywatel. Użytkownik, aby go aktywować, musi zainstalować aplikację na swoim smartfonie, a następnie zalogować się przy użyciu jednej z dostępnych metod weryfikacji. O tym, jak założyć Profil Zaufany, przydatny w tym procederze, informujemy w innym tekście. mDowód jest akceptowany w większości miejsc, gdzie wymagane jest potwierdzenie tożsamości, dzięki czemu nie trzeba nosić przy sobie plastikowego dowodu.

mobywatel grafika ze smartfonami i ekranami aplikacji
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji / materiały prasowe

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że można głosować z mObywatelem, czyli z elektroniczną formą dowodu osobistego. Na profilu resortu na X znalazła się wypowiedź Dariusza Standerskiego, wiceministra cyfryzacji.

7 kwietnia br. wszyscy uprawnieni będą głosować w pierwszej turze wyborów samorządowych. W lokalu wyborczym możesz okazać aktualny mDowód. To pełnoprawny dokument, którym potwierdzisz swoją tożsamość na terenie Polski. Pamiętaj, że skorzystasz z niego także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu.

Komunikat Ministerstwa Cyfryzacji @CYFRA_GOV_PL na X

Nowości w mObywatelu

Aplikacja mObywatel, poza mDowodem, oferuje również dostęp do innych dokumentów i usług, takich jak prawo jazdy, e-recepty czy informacje o punktach karnych​. To bardzo udana inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji, która jest stale rozwijana, a do programu nieustannie dodawane są nowe funkcje.

Smartfon wyświetla ekran aplikacji "mObywatel" Ministerstwa Cyfryzacji na tle roślinności.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Kilka dni temu informowaliśmy, że mObywatel wprowadził nowość dla pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, umożliwiając tej grupie potwierdzenie swojego prawa do wykonywania zawodu w formie cyfrowej. Funkcja ta jest dostępna dla ponad 360 tysięcy osób. Wcześniej podobna możliwość została udostępniona radcom prawnym. Aby skorzystać z nowego dokumentu, trzeba być wpisanym do okręgowego rejestru i zalogowanym użytkownikiem aplikacji mObywatel.

Aplikacja mObywatel niedawno wprowadziła także nową funkcję umożliwiającą zdalne podpisywanie umów o pracę. Dzięki współpracy agencji zatrudnienia Trenkwalder z Ministerstwem Cyfryzacji proces ten został znacznie uproszczony i umożliwia wykonanie jednorazowego podpisu kwalifikowanego po autoryzacji w aplikacji. Obecnie funkcja jest dostępna tylko dla umów zawieranych z Trenkwalder, ale stanowi krok w kierunku upowszechnienia zdalnego podpisywania podobnych dokumentów.

Źródło: X, oprac. własne. Zdjęcie otwierajace: mindea / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw