Widok na budynek Banku Pekao z zielonym dachem przed tłem miejskiej panoramy z polską flagą na maszcie.
LINKI AFILIACYJNE

Klienci Banku Pekao SA pod ostrzałem oszustów. Chwila i tracisz wszystkie oszczędności

2 minuty czytania
Komentarze

Jeżeli korzystacie z usług Banku Pekao SA, to warto przyswoić informację, którą podzielił się CSIRT KNF. Zespół ekspertów pracujących przy Komisji Nadzoru Finansowego zlokalizował bowiem fałszywą stronę banku, która ma wyłudzać dane do logowania. Witryna do złudzenia przypomina prawdziwą, a i jej adres też jest podobny, więc łatwo dać się nabrać.

Bank Pekao SA z fałszywą stroną internetową

Zrzut ekranu z ostrzeżeniem "UWAGA NA FAŁSZYWĄ STRONĘ!" z zaznaczoną fałszywą domeną bankową Pekao SA oraz obrazem uśmiechniętej kobiety korzystającej z telefonu komórkowego obok interfejsu logowania bankowego.
Wygląd fałszywej strony internetowej wraz z jej adresem. Fot. CSIRT KNF, zrzut ekranu

Oszuści często podszywają się pod znane instytucje i w różny sposób zachęcają ludzi do tego, by ci wchodzili na fałszywe strony internetowe. Teraz taka nieprzyjemność spotkała klientów Banku Pekao SA. Jak donosi CSIRT KNF w swoim poście na X (dawniej Twitter), stworzona przez przestępców strona do złudzenia przypomina tą oryginalną. Jak oszuści nakłaniają do tego, by wejść na taką stronę? Tutaj najprawdopodobniej w grę wchodzi wysyłka wiadomości SMS czy kampanie w social mediach.

Ekran ostrzegający o niebezpiecznej stronie w przeglądarce z komunikatem o możliwie szkodliwej zawartości oraz przyciskami do uzyskania większej liczby informacji i powrotu do bezpieczeństwa.
Tak wygląda próba wejścia na fałszywą stronę banku, jeżeli korzysta się z przeglądarki Chrome. Fot. Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

Adres fałszywej strony internetowej może uśpić czujność niektórych użytkowników sieci. Szczególnie tych, którzy klikają w linki niewiadomego pochodzenia.

Tutaj warto zawsze przypominać, że ograniczone zaufanie do jedna z głównych zasad, która chroni naszą prywatność w sieci. Pod żadnym pozorem nie wpisujmy naszych danych do logowania na takich stronach, ponieważ oszuści mogą w ten sposób przejąć dostęp do bankowości elektronicznej. Tym samym, możemy stracić pieniądze.

Jak się chronić przed oszustami w sieci?

Osoba używa telefonu komórkowego z graficznym przedstawieniem kłódki na ekranie, symbolizującym cyberbezpieczeństwo, z laptopem i innymi przedmiotami biurowymi w tle.
Fot. Wygenerowane przez DALL-E

Zasada ograniczonego zaufania to coś, co najlepiej zapamiętać, by czuć się bezpieczniej. Hakerzy korzystają już nawet z narzędzi AI, by lepiej przygotowywać oszustwa, ale to użytkownik w dużej mierze odpowiada sam za swoje bezpieczeństwo. Oczywiście korzystanie z VPN-ów oraz antywirusów pozwala je zwiększyć, to nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Sprawdzajmy więc dokładnie adres strony, na którą wchodzimy i nie klikajmy linków, które wzbudzają naszą podejrzliwość.

Źródło: X. Zdjęcie otwierające: Bank Pekao / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw