Wyszukiwarka Bing na materiałach prasowych
LINKI AFILIACYJNE

Zostawiłem Google i zacząłem korzystać z Binga. Kiedyś to było szaleństwo, dziś nie żałuję [OPINIA]

6 minut czytania
Komentarze

W czasach, gdy internet staje się coraz bardziej skomplikowany, narzędzia do surfowania po cyfrowym labiryncie, mają ogromne znaczenie. Moja przygoda z Bing (wyszukiwarką Microsoft) rozpoczęła się od wdrożenia do niej Copilota (asystenta opartego na AI). Wcześniej uważałem ją za absolutnie bezużyteczną. Być może moje odczucia wynikały z uprzedzeń i niezbyt wnikliwego przetestowania programu. Jednak obecność Copilota i lenistwo w przypadku zmiany domyślnego silnika wyszukiwania w przeglądarce Edge sprawiły, że mimowolnie zacząłem korzystać z Bing. W końcu ten aspekt polubiłem i na razie nie zamierzam wracać do Google. W tym wpisie wskażę cztery powody, dla których korzystam z wyszukiwarki Microsoft.

Cztery powody, dla których zacząłem korzystać z wyszukiwarki Bing

Obecność Copilota

Abstrakcyjne reprezentacje interfejsów użytkownika różnych aplikacji biurowych płynnie przechodzących w siebie na tle gradientu w pastelowych kolorach. Grafia reklamująca usługę Microsoft Copilot Pro.
Fot. Microsoft / materiały prasowe

W ciągu ostatniego roku moje podejście do wyszukiwarki Bing uległo drastycznej zmianie. W roku 2023 pojawił się tu wirtualny asystent pod nazwą Bing Czat. Już w kwietniu poprzedniego roku pisałem, jak używać Bing Czat w wyszukiwarce. Kilka miesięcy później podzieliłem się tym, że od pół roku korzystam z Bing Czat i zmienił on moje życie:

Microsoft Bing Czat to narzędzie, które przede wszystkim zapewnia szybkie i wiarygodne wyniki na zadane pytania. Wystarczy wpisać w okno tekstowe odpowiednią treść, a w mgnieniu oka otrzymamy odpowiedź. Może ta funkcja nie jest zbyt rewolucyjna, ponieważ podobne możliwości zapewniały wyszukiwarki, jednak tutaj otrzymujemy konkretną informację na zadane zagadnienie. I to taką, która nie wymaga dodatkowego przeklikiwania się przez kolejne strony.

W drugiej połowie 2023 roku usługa przekształciła się w Copilota. To właśnie wtedy zacząłem regularnie korzystać z wyszukiwarki Bing. Czym mnie zachęcił wirtualny asystent wmontowany w wyszukiwarkę Microsoftu? Na pewno jednym z jego dużych atutów jest generowanie tekstu i podawanie do niego informacji o źródłach, z których czerpie dane. To niezwykle istotne, gdyż umożliwia mi zweryfikowanie autentyczności znalezionych treści. W otoczeniu, gdzie sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę, ta funkcja staje się kluczowa dla świadomego przetwarzania i przekazywania dalej sprawdzonych informacji.

Copilot w wyszukiwarce Bing - strona główna
Fot. Adam Lulek / Android.com.pl

Jednym z głównych atutów Copilota w Bing jest to, że mam też do niego dostęp z poziomu innych urządzeń i aplikacji. Można go znaleźć np. w przeglądarce Edge na Windows 11 i Androida lub w osobnej aplikacji Bing. To sprawia, że wszelkie wyszukiwania i odpowiedzi mam zsynchronizowane w różnych programach i urządzeniach. Synchronizacja działa tu wyśmienicie, ale należy pamiętać, że wymaga logowania do konta Microsoft (z czym nie mam problemu).

Program Microsoft Rewards

Microsoft Rewards w panelu Bing
Fot. Adam Lulek / Android.com.pl

Microsoft Rewards działa w Polsce od lipca 2022 roku. Jest to darmowy program, który nagradza użytkowników za korzystanie z usług i aplikacji giganta technologicznego. Można tu zdobyć punkty poprzez wykonywanie różnych czynności, zwłaszcza poprzez wyszukiwanie przez silnik Bing czy dokonywanie zakupów w Sklepie Microsoft. Taki zabieg miał zachęcić użytkowników systemu Windows do korzystania z innych oferowanych przez Microsoft usług. Dla mnie okazał się to dodatkowy argument za korzystaniem z silnika wyszukiwarki.

Strona z nagrodami w programie Microsoft Rewards
Fot. Adam Lulek / Android.com.pl

W tym miejscu podkreślę, że przystąpienie do tego programu jest całkowicie darmowe, wystarczy mieć konto Microsoft i pozostawać zalogowanym. Każdego dnia otrzymuję punkty za wyszukiwanie informacji w Bing. Miło, że za coś, co robię mimochodem, jestem w jakiś minimalny sposób nagradzany. Zdobyte punkty można wymieniać na nagrody. Wybór jest naprawdę szeroki, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie (np. karty podarunkowe do Allegro czy Amazonu o wartości 50 zł). Stan zgromadzonych punktów widoczny jest w prawym górnym rogu wyszukiwarki.

Personalizacja obszaru wyszukiwarki

Personalizacja wyszukiwarki to kolejny atut, który zachęcił mnie do jej używania. Można tu wyróżnić dwa obszary:

  • Ustawienia panelu wyszukiwania;
  • Ustawienia strony startowej.

W przypadku tego pierwszego, w prawym górnym rogu okna, znajduje się menu (trzy paski), w którym ukryte są dodatkowe opcje. Obejmują one:

  • Ustawienia języka, lokalizacji i wyszukiwania głosowego,
  • Poziom bezpieczeństwa wyszukiwania:
    • Ścisłe – odfiltrowuje z wyników treści przeznaczone dla dorosłych,
    • Średnie – odfiltrowuje z wyników obrazy i filmy przeznaczone dla dorosłych, ale zostawia teksty,
    • Wyłączone – nie filtruje wyników pod tym kątem.
  • Labs – w tej chwili jest tu jedna funkcja dotycząca pojawiania się osobnego okna z Copilotem, który będzie odpowiadał na wyszukiwaną treść,
  • Mój Bing – pozwala na utworzenie profilu w usłudze,
  • Prywatność – umożliwia sprawdzenie bezpieczeństwa wyszukiwania,
  • Wygląd – opcja wybrania trybu jasnego lub ciemnego,
  • Motywy – moja ulubiona sekcja, która pozwala nieco urozmaicić górny pasek wyszukiwarki.
Dodatkowe ustawienia Microsoft Bing
Fot. Adam Lulek / Android.com.pl

Drugi aspekt personalizacji związany jest z ustawieniami strony startowej Bing. Pojawia się tu feed informacyjny związany z Microsoft Start. Często podczas wejścia na stronę, moją uwagę przykuwają artykuły z różnych portali, które wzbogacają moje poznawanie świata. Oczywiście, newsy generowane na tej stronie są zgodne z wcześniej wskazanymi zainteresowaniami. Można do nich się dostać np. przez obszar Widżetów w Windows 11. Można również otworzyć ustawienia Bing i kliknąć „więcej”. To właśnie tam znajduje się dodatkowa sekcja opcji w tym Personalizacja i ustawienia osobiste.  Tu można zmienić swoje preferencje wyświetlanych stron.

Inne zalety Bing

Inne, mniej dostrzegalne zalety korzystania z wyszukiwarki Microsoft to:

  • Różne algorytmy wyszukiwania: Bing i Google używają różnych algorytmów, co może prowadzić do różnych wyników wyszukiwania. Ta różnorodność może być korzystna dla użytkowników poszukujących alternatywnych perspektyw lub wyników, których mogą nie znaleźć w Google. Niejednokrotnie tego doświadczyłem;
  • Ładniejszy interfejs: Bing jest znany z bardziej atrakcyjnej strony głównej i odpowiedzi na wyszukiwane informacje aniżeli Google;
  • Integracja z produktami firmy Microsoft: W przypadku użytkowników intensywnie korzystających z produktów Microsoft usługa Bing jest często integrowana z tymi usługami, zapewniając płynną obsługę na różnych urządzeniach i platformach, o czym poniekąd wspominałem przy okazji Copilota;
  • Opcje prywatności: Niektórzy użytkownicy mogą preferować Bing ze względu na dostępne w nim opcje prywatności, takie jak możliwość wyłączenia historii wyszukiwania lub korzystania z trybu prywatnego podczas wyszukiwania.
Strona główna Bing z najnowszymi wiadomościami z Microsoft Start
Fot. Adam Lulek / Android.com.pl

Myślę, że to dopiero początek nowej drogi wyszukiwarki Microsoftu. Gigant z Redmond intensywnie inwestuje ogromne pieniądze w sztuczną inteligencję, więc można oczekiwać kolejnych ulepszeń silnika w najbliższym czasie.

Zdjęcie otwierające: Microsoft

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw