Bing Czat

Jak używać Bing Czat w wyszukiwarce? AI jest na wyciągnięcie ręki

8 minut czytania
Komentarze

Microsoft jest w trakcie rewolucyjnych zmian w obrębie swojego oprogramowania. Bing Czat to coś, co powstało dzięki dofinansowaniu OpenAI i skorzystaniu z technologii firmy o nazwie ChatGPT. Gigant z Redmond słusznie stwierdził, że takie rozwiązanie może zmienić sposób, w jaki korzystamy z software’u i sukcesywnie wdraża je do różnych obszarów. Jednym z nich jest właśnie wyszukiwarka Bing, gdzie z powodzeniem można korzystać z czatbota AI w języku polskim. Wartością dodaną jest tutaj Microsoft Edge, który ma wbudowany panel, dzięki któremu można w łatwy i szybki sposób użyć funkcji Bing Czat. W tym wpisie zobaczycie, jak korzystać z Bing Czat na różne sposoby.

Bing Czat w wyszukiwarce – jak zacząć

Bing czat to funkcja wyszukiwania, która pozwala na interakcję z użytkownikami w języku naturalnym. Microsoft stworzył usługę, która stała się pewnego rodzaju internetowym asystentem. Pomaga on odnaleźć treści, ale też wygenerować tekst pozwalający zaoszczędzić czas.

Bing Czat

Aby z niej skorzystać, wystarczy wejść na witrynę Bing. Wymogiem jest posiadanie konta Microsoft. Jeśli go nie masz, wyświetli Ci się ekran, który widzisz powyżej. Powinieneś wtedy kliknąć „Czatuj teraz” a zostaniesz przeniesiony do obszaru logowania do konta Microsoft. Wystarczy, że wpiszesz tu swoje dane (maila, a potem hasło) i zostaniesz wtedy zalogowany. W przypadku, gdy nie masz konta, jego założenie nie jest trudne. Kliknij „Utwórz je” – wystarczy, że podasz adres e-mail i hasło i podstawowe dane.

Po zalogowaniu i wejściu na stronę Bing w lewym górnym roku należy kliknąć Czat.

Bing Czat

Inny sposób na szybkie dostanie się do sztucznej inteligencji, znajduje się w Windows 11. Wystarczy kliknąć pole wyszukiwarki systemowej, a następnie w ikonę Bing w prawym górnym rogu. Wtedy jednak otworzy się przeglądarka z internetową wersją Bing.

Bing Czat Windows 11

Użytkownik zostanie przywitany ekranem, który pokrótce wyjaśnia sposoby interakcji z Bing Czat, czyli:

 • Możliwość zadawania złożonych pytań,
 • Uzyskiwanie precyzyjnych odpowiedzi,
 • Zainspirowanie się dzięki wygenerowanym treściom.

Warto dodać, że Microsoft zaznacza, że Bing Czat to usługa obsługiwana przez sztuczną inteligencję, więc są możliwe niespodzianki i błędy. Użytkownicy powinni zatem sprawdzić wygenerowane treści z faktami. Jeśli coś się nie zgadza z rzeczywistością, można to zgłosić.

Ważnym elementem Bing Czat, przed wpisaniem dowolnej treści, jest wybór styl konwersacji (obecnie w wersji zapoznawczej). Korzystający ma trzy opcje do wyboru:

 • Moc kreatywności – pozwala na wygenerowanie bardziej twórczych treści, które zazwyczaj nie są zbyt precyzyjne – wyróżnia go kolor różowo-fioletowy gradient tła,
 • Zrównoważony – prezentowane wyniki będą dostosowane do potrzeb większości użytkowników (niebieskawy gradient tła),
 • Precyzyjny – bardziej profesjonalne odpowiedzi bez twórczych dodatków (turkusowy gradient tła).

W końcu pod spodem znajduje się pole do wpisywania pytań („Zadaj mi pytanie…”). Na samym dole widać też guzik „Nowy temat”, który przydaje się, gdy użytkownik chce wyczyścić konwersację i zacząć zupełnie nową rozmowę lub wyszukiwanie.

Bing Czat – jak korzystać? Praktyczne podejście w różnych trybach

Po wyborze odpowiedniego stylu konwersacji można przejść do rozmowy z Bing. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak w praktyce różnią się te style. „Moc kreatywności” to naprawdę „radosna twórczość”. Bing Czat może tutaj umieścić wiele niepotrzebnych informacji. Moim pierwszym pytaniem było: „Czy Samsung Galaxy S23 Ultra to dobry smartfon?”.

Jak widać na załączonym obrazku, w odpowiedzi otrzymałem jego parametry, zwięzłą opinię, a także ceny w sklepach. Dwa pozostałe tryby (Zrównoważony i Precyzyjny) wyświetliły mi znacznie mniej informacji, ale mógłbym je uznać za wystarczające. Gdyby jednak nie spełniły moich oczekiwań, mógłbym zadać dodatkowe pytania lub skorzystać z podpowiedzi, które widoczne są pod wygenerowanymi treściami.

Warto dodać, że informacje, które generowane są przez Bing Czat nie pochodzą z próżni, a z konkretnych źródeł internetowych. Te można podejrzeć jako przypisy w treści – ich źródła są umieszczone na dole odpowiedzi stworzonej przez usługę.

Moja dalsza część analizy polegała na zadawaniu kolejnych, zróżnicowanych pytań. Chciałem sprawdzić, jak Bing Czat generuje treści twórcze w trzech różnych trybach. Moje kolejne pytanie brzmiało: „Chciałbym zostać astronautą – napisz list motywacyjny do pracy”.

W tym przypadku byłem zaskoczony wynikami. Tryb kreatywności poradził sobie z tym zadaniem najlepiej. Otrzymałem draft listu motywacyjnego, ale z błędami językowymi. Jednak na bazie takiego próbnika, mógłbym z powodzeniem stworzyć bardzo twórczy list.

Negatywnie zaskoczył mnie Tryb zrównoważony, który zamiast wygenerować mi pożądaną treść, dał jedynie wskazówki, w jaki sposób powinienem go napisać i na co zwrócić uwagę – nie tego oczekiwałem. W końcu w ostatnim trybie otrzymałem zwięzły, krótki i konkretny list motywacyjny bez zbędnego „lania wody”. Jakie stąd można wyciągnąć wnioski? Jeśli chcesz wygenerować tego typu treści (maila, opowiadania, listy itp.) to lepiej skorzystać z trybu kreatywnego.

Moje kolejne pytanie to: „przepis na czekoladowe brownie z fasoli”.

W przypadku gotowania czy pieczenia chyba każdy użytkownik oczekuje podania pełnego przepisu – czyli składników i czynności, które należy wykonać w odpowiedniej kolejności. Co ciekawe, tutaj najbardziej trafny, a zarazem precyzyjny był tryb kreatywny, który wyczerpał temat. Bardziej zwięzły przepis podał tryb zrównoważony, a tryb precyzyjny z kolei kompletnie poległ, podając mi szczątkowe informacje na zadany temat. W tym wypadku lepiej wybrać pierwszy tryb.

Kolejne pytanie dotyczyły porady: „Mam 100 000 złotych oszczędności – w co powinienem zainwestować te pieniądze?”.

Jest to trudne pytanie, więc nie spodziewałem się odpowiedzi, które, chociaż w ułamku spełnią moje oczekiwania. Jednak tryb kreatywny poradził sobie tutaj nie najgorzej – Bing Czat bowiem przedstawił kilka możliwych opcji wraz z ich krótką charakterystyką. Tryb zrównoważony w sposób ograniczony i zdawkowy wspomniał o tych opcjach, nie wgłębiając się w szczegóły. Ostatni tryb wypadł najgorzej – otrzymałem kilkuzdaniową odpowiedź, która w żaden sposób nie wyczerpała tematu.

Jeśli chodzi o standardowe wyszukiwanie, to zapytałem o: „Zdjęcia małych kotów brytyjskich”.

Chciałem uzyskać konkretne fotografie i nic poza tym. Tryb kreatywny nie do końca się tu sprawdził, ponieważ otrzymałem dodatkowo opis kotów brytyjskich, który nie był mi potrzebny. Tryb zrównoważony poradził sobie z zadaniem dużo lepiej. Co ciekawe ostatni tryb zaskoczył mnie dodatkowym i po prostu głupim opisem.

Do czego można użyć Bing Czat?

Te wszystkie próby, doświadczenia i zabawę z Bing Czat trzeba podsumować. Jeżeli ktokolwiek miałby zadać pytanie – „do czego właściwie służy ta nowość”, to spieszę z odpowiedzią. Oto możliwości wykorzystania Bing Czat w wyszukiwarce:

 • Wyszukiwanie informacji na dowolny temat. Jeśli chcesz uzyskać dane na jakiś temat, wystarczy zadać pytanie lub wpisać słowa kluczowe. Bing czat przeszuka Internet i wyświetli ci odpowiedź lub listę wyników. Możesz także poprosić o dodatkowe szczegóły lub wyjaśnienia, jeśli czegoś nie rozumiesz. Warto zauważyć, że pod spodem generowane są źródła prezentowanych treści.
 • Możliwość wygenerowania kreatywnych treści. Jeśli chcesz stworzyć tekst, taki jak wiersz, opowiadanie, kod, esej, tekst piosenki itp. możesz zlecić to zadania Bing Czat. Wystarczy wpisać, co to ma być i czego dotyczyć. Scharakteryzuj słowa kluczowe i rodzaj tekstu, a Bing Czat spróbuje stworzyć tekst na podstawie twoich wytycznych i własnej wiedzy.
 • Zwykła konwersacja z Bing Czat. Jeśli chcesz po prostu porozmawiać z Bing czat na dowolny temat, możesz wysłać wiadomość lub emotikonę. Usługa postara się odpowiedzieć w sposób interesujący, zabawny i angażujący. Możesz także zapytać o jego zdanie na różne sprawy. Musisz jednak pamiętać, że Bing Czat to sztuczna inteligencja, więc nie bierz odpowiedzi na serio.

Bing Czat w Microsoft Edge

Pamiętaj też, że Bing Czat jest dostępny również z poziomu Microsoft Edge. Znajduje się on w pasku bocznym przeglądarki, skąd można go w szybki sposób aktywować.

Bing Czat Microsoft Edge

Jego działanie jest podobne do wersji internetowej. Można tu zarówno szukać treści, jak i poprosić usługę o ich wygenerowanie. Edge ma jednak kilka dodatkowych atutów. Menu zostało podzielone na zakładki:

 • Czat – tu skorzystamy z trzech trybów znanych ze strony internetowej,
 • Redagowanie – w tym miejscu można poprosić o stworzenie nowych treści, ale także wybrać ich ton (profesjonalny, nieformalny, entuzjastyczny, informacyjny, zabawny), określić format (akapit, adres e-mail, wpis w blogu, pomysły) oraz wskazać długość. Takich opcji nie znajdziesz w internetowej wersji Bing Czat.

Polecam korzystać z Bing Czat, który potrafi przyspieszyć i ułatwić wiele codziennych czynności. Jest bardzo użyteczny, zwłaszcza jeśli znajduje się bezpośrednio w przeglądarce internetowej.

Motyw