Haker w kapturze pracująca przy komputerze w ciemnym pomieszczeniu z wieloma monitorami wyświetlającymi kod i dane. Kradzież kont z X to jego robota.
LINKI AFILIACYJNE

LockBit rozbity. Aresztowania dokonano także w Polsce

2 minuty czytania
Komentarze

Grupa LockBit została rozbita, a przynajmniej w dużej mierze ograniczono jej możliwości dalszego działania. To jedna z największych, a co za tym idzie, najgroźniejszych organizacji przestępczych wyspecjalizowanych w ransomware, czyli cyberatakach zmuszających do zapłacenia okupu. Szeroko zakrojona akcja Europolu, FBI oraz NCA, doprowadziła do dwóch aresztowań, a jednego dokonano w Polsce.

Grupa LockBit rozbita

Mapa świata z krajami biorącymi udział w rozbiciu LockBit wyróżnionymi na czerwono w ramach "OPERATION CRONOS" Europolu, w tym kluczowymi krajami: Australią, Kanadą, Francją, Niemcami, Japonią, Holandią, Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi, Szwecją i Szwajcarią, oraz krajami uczestniczącymi: Finlandią, Nową Zelandią, Polską i Ukrainą.
Kraje biorące udział w akcji rozbicia grupy.
Fot. Europol, materiały prasowe

Zablokowanie dostępu do infrastruktury informatycznej i żądanie okupu to było coś, na czym grupa LockBit znała się najlepiej. Szacowało się nawet, że za aż 44% wszystkich przeprowadzonych ataków ransomware w 2023 roku, stali właśnie oni. To właśnie ta grupa miała stać za atakami na TSMC (producent półprzewodników), port w Lizbonie czy nawet na szpitale dziecięce. Grupa znana była też z tego, że udostępniała swoje oprogramowanie stronom trzecim, a z ich działań zgarniała sowitą prowizję.

Grafika informacyjna EUROPOL Operation Cronos dotycząca LockBit z danymi: 10 krajów w grupie zadaniowej Cronos, 2 aresztowania, ponad 200 zamrożonych kont kryptowalutowych, 34 serwery wyłączone, 14 000 fałszywych kont zamkniętych, organy ścigania przejęły kontrolę nad infrastrukturą techniczną i stroną z wyciekami danych.
Podsumowanie akcji rozbicia grupy przez Eurpol.
Fot. Europol, materiały prasowe

W akcję rozbijania LockBit zaangażowane były służby z aż 10 krajów, a w tym Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – Zarząd w Krakowie. Zresztą w Polsce dokonano jednego z dwóch aresztowań osób, które mają być powiązane z grupą przestępczą (drugie przeprowadzono w Ukrainie). Służbom udało się doprowadzić do zamknięcia aż 34 serwerów LockBit znajdujących się m.in. w Holandii, Niemczech, Francji, USA czy Wielkiej Brytanii. Do tego zamrożono ponad 200 kont z kryptowalutami oraz udostępniono klucze deszyfrujące, które mogą pomóc odzyskać dane pokrzywdzonym firmom.

Sukces w walce z cyberzagrożeniami

człowiek piszący na klawiaturze laptopa, na ekranie którego widać zielone znaki i największy wyciek danych
Fot. Sora Shimazaki / Pexels

To bez wątpienia ogromny sukces w walce z cyberprzestępcami, ale nie wolno też zapominać, że za nasze cyberbezpieczeństwo odpowiadamy też sami. Przede wszystkim chroniąc swoją prywatność w sieci, instalując antywirusy na urządzeniach oraz korzystając z VPN-ów. Zdrowy rozsądek także ma duże znaczenie i to, że nie klikamy linków niewiadomego pochodzenia oraz nie instalujemy aplikacji, do których nie mamy pewności, że są bezpieczne.  

Źródło: Europol. Zdjęcie otwierające: Gorodenkoff / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw