Trzymany w ręku smartfon z włączoną aplikacją aparatu. Na ekranie widać grill i drzewa.
LINKI AFILIACYJNE

Jak robić zdjęcia telefonem? Rady, które poprawią każde zdjęcie

7 minut czytania
Komentarze

Popularne jest powiedzenie, że najlepszy aparat to ten, który mamy przy sobie. Często pojawia się jednak pytanie jak robić zdjęcia telefonem? Aktualnie domyślne tryby fotograficzne radzą sobie coraz lepiej, ale przed zrobieniem fotki warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach.

Jak robić zdjęcia telefonem? Poznaj swój smartfon

Smartfon w błękitnym kolorze z potrójnym aparatem i obiektywem w złotej obwódce, na tle rośliny i żółtego pudełka z logotypem.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

W obecnych czasach nawet telefon do 500 złotych w odpowiednich warunkach potrafi zrobić ładne zdjęcie, ale nawet smartfon do 1500 złotych wcale nie gwarantuje fotograficznego sukcesu. Dlatego istotne jest, żeby przetestować różne ustawienia i tryby w naszym smartfonie. Sprawdź tryb portretowy, nocny, makro czy panoramę. W ten sposób dowiesz się, z których ustawień warto korzystać. Dla przykładu niektóre tanie smartfony oferują ciemne obiektywy makro o niskiej liczbie megapikseli. W trudniejszych warunkach zazwyczaj lepiej jest użyć głównego obiektywu i cyfrowego przybliżenia.

Duża część smartfonów oferuje tryb manualny, w którym można zmienić regulację ISO, ekspozycję i balans bieli. Są to terminy znane miłośnikom fotografii. Modyfikacja tych parametrów pozwala na zmianę oblicza wykonywanych fotek. Podczas zabawy parametrami urządzenie szybko zużyje dostępną energię. Na dłuższe eksperymenty fotograficzne pozwoli telefon z dobrą baterią i najlepszy powerbank.

Jak robić profesjonalne zdjęcia telefonem?

Tylny aparat fotograficzny smartfona z trzema obiektywami i lampą błyskową, czyścimy bawełnianą ściereczką, na nieostro tło.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Kiedy znamy możliwości telefonu, możemy przejść do porad jak robić dobre zdjęcia telefonem. Podstawowym odruchem powinno być przetarcie obiektywów. Smugi i zabrudzenia na szkle mogą zrujnować nawet najlepsze ujęcie. Nocą mogą rozmazać część kadru lub zaburzyć pracę autofokusa, przez co całe zdjęcie będzie nieostre. Równie katastrofalne efekty można zaobserwować w dzień, kiedy na brudny obiektyw pada ostre światło.

Pracuj nad stabilnością ujęć

Jeszcze przed wykonaniem zdjęcia warto pamiętać o zachowaniu stabilnego chwytu. Nawet mały telefon warto złapać w obie dłonie. Domyślnie zdjęcia robi się przez dotknięcie przycisku migawki na ekranie. Jeśli naciskanie wyświetlacza powoduje wstrząsy, polecam przetestować alternatywną metodę. Większość modeli smartfonów pozwala wyzwolić migawkę przez naciśnięcie przycisku głośności. Jeśli przycisk głośności reaguje inaczej, w wielu telefonach można to zmienić. Odpowiednie opcje można znaleźć w ustawieniach aparatu. Jeśli klawisz nie pomaga, warto skorzystać z samowyzwalacza. Funkcja zrobi fotkę z opóźnieniem, co pozwoli stabilnie złapać urządzenie.

Dla ciekawszych efektów warto wyposażyć się w statyw. Dysponując stabilną podstawą, fotografia nocna wejdzie na nowy, niespotykany wcześniej poziom. Niewiele gorszym rozwiązaniem będzie oparcie smartfona o stabilną powierzchnię, co zminimalizuje drgania.

Zadbaj o kompozycję

Interfejs aparatu fotograficznego w trybie supermakro z zalecaną odległością fotografowania 3-4 cm, przyciskiem migawki i opcjami powiększenia oraz ikonami różnych ustawień i trybów zdjęć.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Układ zdjęcia jest niezwykle istotny. W tym miejscu warto wspomnieć o trójpodziale w fotografii. Zasada polega podzieleniu kadru na dziewięć równych części, za pomocą dwóch linii poziomych i dwóch pionowych. Punkty, w których linie się przecinają i linie, są miejscami, w których powinny pojawić się najważniejsze elementy zdjęcia. Siatkę można aktywować w ustawieniach aparatu praktycznie w każdym smartfonie.

Wykorzystaj naturalne światło

Zdecydowana większość smartfonów oferuje lampę błyskową. Sztuczne doświetlenie spłaszcza zdjęcia i sprawia, że rezultaty nie są zbyt atrakcyjne. W związku z tym warto wykorzystać naturalne światło. Najlepsze zdjęcia robione są zazwyczaj o wschodzie lub zachodzie słońca, kiedy światło jest miękkie i złociste. Unikaj robienia zdjęć w południe, kiedy słońce jest najwyżej i tworzy twarde cienie. Osobiście nie korzystam z lampy nawet po zmroku, a za dobre rezultaty odpowiada tryb nocny.

Eksperymentuj z perspektywą

Kiedy wiemy, jak robić zdjęcia telefonem, warto eksperymentować z kątem. Zmiana perspektywy może całkowicie odmienić zdjęcie. Nie bój się klękać, czy pochylać się, aby znaleźć ciekawy kąt. Fotki można robić też z góry. Eksperymentowanie z różnymi punktami widzenia sprawi, że rezultaty będą jeszcze ciekawsze.

Jak robić dobre zdjęcia na Instagram?

Zbliżenie na ikonę aplikacji Instagram na ekranie smartfona z widocznymi ikonami innych aplikacji, takimi jak Facebook i Messenger w tle.
Fot. Brett Jordan / Pexels

Wyżej wymienione zasady doskonale działają także na Instagramie. Największą różnicą jest kwadratowy format zdjęć. Przekłada się to na inną kompozycję fotek i o tym należy pamiętać już w momencie fotografowania. Niektóre smartfony oferują kwadratowy format w aplikacji aparatu. Równie istotne jest obrabianie zdjęć. Warto postawić na spójny styl edycji, co pozytywnie wpłynie na odbiór całego profilu. Istotna jest też jakość fotek, którą zapewni telefon z dobrym aparatem.

Jak robić zdjęcia ludziom?

Fotografia portretowa jest sztuką uchwycenia esencji osoby i jej emocji, natomiast na pytanie jak robić zdjęcia telefonem warto odpowiedzieć od podstaw. Robiąc zdjęcia z wakacji na tle ładnych widoków lub słynnych budowli warto się skupić na uchwyceniu całej postaci. Ucięcie nóg od kolan w dół da raczej słaby efekt. Większość telefonów do 3000 zł oferuje teleobiektyw z optycznym przybliżeniem. Ten trend wpływa na coraz popularniejsze portrety, na których sylwetka jest uchwycona mniej więcej od wysokości pasa.

Mężczyzna robiący zdjęcie aparatem fotograficznym na tle nowoczesnych biurowców.
Zdjęcie wykonane teleobiektywem o przybliżeniu 3,5x telefonem HUAWEI P60 Pro. Fot. Android.com.pl / Krzysztof Wilamowski

Wykorzystanie obiektywu z cyfrowym przybliżeniem przełoży się też na naturalnie wyglądające rozmycie tła. Podobną funkcjonalność oferują tryby portretowe, które cyfrowo odcinają osobę fotografowaną od tła, natomiast teleobiektyw zazwyczaj radzi sobie lepiej. Warto też uważać na światło. Kiedy model patrzy w stronę ostrego słońca, jego oczy będą zmrużone. Taki obraz nie wyrazi zbyt wielu emocji.

Edycja zdjęć — polecane programy

Kiedy wiemy, jak robić zdjęcia telefonem, warto je wykadrować i obrobić. Domyślnie smartfony robią fotki w około 12 megapikselach. Jeśli wiemy, że zdjęcie będzie kadrowane, warto wykorzystać pełną rozdzielczość matrycy. Obecnie nawet niskopółkowe modele oferują około 50-megapikselowe aparaty. Przy użyciu trybu wysokiej rozdzielczości, użytkownik dostanie więcej szczegółów, co może okazać się zbawienne przy dużym przycinaniu fotki. Niestety takie zdjęcia dużo więcej ważą i zapisują się wyraźnie dłużej. Na co dzień polecam korzystać ze zwykłego trybu zdjęć.

Aplikacji do obróbki zdjęć jest mnóstwo i duża część z nich pozwoli uzyskać świetne efekty. Osobiście najwięcej korzystałem z prawdziwego kombajnu, jakim jest Snapseed od Google. Obsługa na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, ale oprogramowanie jest darmowe i oferuje przydatne narzędzia. Aplikacja obsługuje pliki JPG i RAW i daje dostęp do podstawowych, ale ładnych nakładek, które zmieniają podstawowe parametry jak nasycenie kolorów. Świetnie wygląda styl retro, który zmienia smartfona w aparat analogowy. Z kolei zakładka narzędzie oferuje zaawansowane funkcje, wśród których świetnie działa naprawianie, perspektywa i krzywe.

Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw