Pracownik dokonuje inspekcji wszczepów Neuralink Telepathy. To urządzenia mechaniczne z okrągłymi elementami, z widocznymi uchwytami i przewodami.

Wyjaśniamy, jak działa Telepathy. Czip Neuralink od Elona Muska już w głowie pierwszego człowieka

7 minut czytania
Komentarze

Elon Musk wstrząsnął światem, ogłaszając udaną operację wszczepienia czipu Neuralink pierwszemu człowiekowi. Produkt o nazwie Telepathy może być prawdziwym przełomem, dlatego warto podsumować, co firma najbogatszego człowieka świata osiągnęła wcześniej i odpowiedzieć na najczęstsze pytania.

Elon Musk, ojciec projektu Nerualink. Mężczyzna w garniturze stoi na scenie obok zaawansowanego technologicznie urządzenia z robotycznym ramieniem.
Fot. Wikimedia Commons/ Steve Jurvetson/ CC 2.0

Przypomnijmy, że potencjalnie epokowe wydarzenie Elon Musk ogłosił tak, jak ma to w zwyczaju – wpisem na prywatnym koncie X (dawnym Twitterze), na którym obserwuje go przeszło 170 milionów osób. Wkrótce po publikacji wiadomość z ogłoszeniem została wyświetlona przez ponad 30 mln użytkowników platformy. 

W kolejnych wiadomościach Musk ogłosił też nazwę urządzenia – Telepathy. Dodał też, że czip ma pozwalać użytkownikom na kontrolowanie smartfona czy komputera za pomocą myśli. W pierwszej kolejności Neuralink ma operować osoby, które straciły władzę w kończynach.

Tłumaczenie: Pierwszy produkt Neuralink nazywa się Telepathy. Umożliwia sterowanie telefonem lub komputerem, a za ich pośrednictwem niemal dowolnym urządzeniem, poprzez samo myślenie. Pierwszymi użytkownikami będą osoby, które utraciły władzę w kończynach. Wyobraźcie sobie, że Stephen Hawking mógłby komunikować się szybciej niż stenotypistka czy aukcjoner. To jest nasz cel.

Neuralink to startup założony przez Elona Muska i grono siedmiu naukowców i inżynierów na przełomie 2016 i 2017 roku. W niedługim czasie spółka zaczęła zatrudniać ekspertów z dziedzin takich jak neuronauka, biochemia i robotyka. W kwietniu 2017 roku firma po raz pierwszy publicznie ogłosiła swoje cele – leczenie chorób mózgu, a z czasem ulepszanie człowieka elektroniką, a nawet transhumanizm.

Warto zaznaczyć, że od stycznia 2022 roku w Neuralink pracuje już zaledwie dwóch z ośmiu założycieli startupu.

Wszczepy brzmią strasznie – czy ktoś to już robił?

Owszem. Neuralink nie odkrywa tu koła na nowo, bo firma bazuje na dekadach rozwiązań polegających na wszczepianiu elektrod do mózgu. Działanie jednego z pierwszych tego typu sprzętów – Utah array – zaprezentowano w człowieku już w 2004 roku. Tego typu pionierskie urządzenia służyły łagodzeniu symptomów czy pomocy przy chorobach takich jak paraliż, epilepsja czy choroba Parkinsona.

W przypadku tej ostatniej przypadłości zabieg polega na wszczepieniu odpowiednich elektrod do mózgu oraz podłączenie ich do stymulatora, który zaszywany jest w powłokach skórnych w klatce piersiowej. Operacja tego typu wymaga jednak dokładnego doboru pacjentów, obserwowanych i zbadanych wcześniej przez szereg specjalistów. Choć zabieg jest skuteczny (pozytywne działanie utrzymuje się do 10 lat), to nie należy także do tanich. Stymulator nie jest też permanentnym lekarstwem na chorobę Parkinsona, ale znacząco poprawia komfort życia osób nią dotkniętych.

Neuralink i Elon Musk myślą obecnie bardzo podobnie – o poprawie funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Zgodnie z zapowiedzią czip ma umożliwiać wyższy poziom funkcjonowania osobom, które dotychczas miały ograniczone możliwości komunikacji czy kontaktu ze światem zewnętrznym. Chodzi tu m.in. o osoby niemal całkowicie sparaliżowane.

Czy czip Telepathy jest legalny?

Elon Musk miewa szalone pomysły, ale nie aż tak. Neuralink działa w pełni legalnie i podlega pod amerykańskie prawo. Już w rok po założeniu firma Muska rozpoczęła testy na zwierzętach – m.in. świniach czy małpach. Po paru latach startup był też mocno oskarżany o złe traktowanie i niepotrzebne śmierci obiektów testowych. Firma utrzymywała jednak, że działała zgodnie z procedurami.

Prezentacja wszczepu Telepathy i zapowiedź badań klinicznych

W połowie maja 2023 roku zgody na testy wszczepu Neuralink na ludziach udzieliła federalna agencja Food and Drug Administration (FDA). Urząd ten reguluje m.in. testy kliniczne nowych leków. Już wtedy Musk zapowiedział, że powstanie lista osób chętnych do udziału w eksperymentach na ludziach, choć miała być ona limitowana do pacjentów z paraliżem.

W aspekcie legalności wszczepu warto podkreślić, że prawo nie jest identyczne na całym świecie (Musk miewał już problemy ze zrozumieniem tego faktu). Aspekty medyczne są zaś traktowane niezwykle poważnie. Udane testy, a nawet dopuszczenie do komercjalizacji wszczepu Telepathy w Stanach Zjednoczonych, nie musi oznaczać, że będzie on automatycznie dopuszczony do użytku w Unii Europejskiej czy innych zakątkach świata.

Skoro technologia wczepów do mózgu jest znana i sprawdzona, to czemu ostatnie osiągnięcie Neuralink jest celebrowane niczym lądowanie na Księżycu? Najkrótsza odpowiedź brzmi – wszczep wszczepowi nierówny.

Główny postęp technologiczny to liczba i gęstość elektrod zawartych w czipie Telepathy. Nawet głośny medialnie test Neuralink z małpą grającą w Ponga umysłem nie był zbyt przełomowy (naukowcy już wcześniej prezentowali małpy sterujące myślami kursorem komputera). 

Pokaz działania czipu – małpa grająca w „Umysłowego Ponga”

To, co zostało wówczas docenione przez ekspertów to bezprzewodowe działanie urządzenia oraz właśnie znacząco większa liczba elektrod w porównaniu z konkurencyjnymi i wcześniejszymi rozwiązaniami.

Czip Neuralink nie działa bowiem na obszary mózgu – liczba elektrod pozwala mu na oddziaływanie na mniejszy „cel”, czyli sygnały z konkretnych neuronów. Inne urządzenia odbierają zaś sygnał z całych grup przekaźników. Rozwiązanie Neuralink jest więc z definicji bardziej precyzyjne.

Jak dokładnie działa wszczep Telepathy?

Kolejny „ślad Elona Muska” widać w nowoczesnych metodach operacyjnych i obsłudze urządzenia przez użytkownika. Neuralink opracował specjalnego robota do wykonywania operacji implantacyjnej czipów.

Po zabiegu użytkownik może bezprzewodowo wysyłać sygnały, które trafiać będą do aplikacji Neuralink. Program ten interpretuje i dekoduje intencje pomyślane przez pacjenta, które przetwarzane są na konkretne akcje. Ładowanie urządzenia także odbywa się bezprzewodowo, co jeszcze bardziej podnosi komfort osoby, która zdecydowała się na wszczep.

Tłumaczenie: Obecnie mamy ponad 20 implantów najnowszej generacji, które przeszły 5-letni okres przyspieszonego starzenia na stole laboratoryjnym (i nadal działają!).

Neuralink zaczyna od pomocy osobom sparaliżowanym, ale zgodnie z zapowiedziami Elona Muska wszczepy firmy z czasem mają też odpowiedzieć na potrzeby osób niesłyszących czy niewiadomych. W swoim stylu miliarder marzy też jednak o rozwoju możliwości przeciętnych osób, np. połączenia mózgu z algorytmami AI.

Co Musk zrobi dalej? Badania kliniczne na ludziach w 2024 r.

Czip Telepathy przechodzi obecnie próby kliniczne na ludziach. Z wcześniejszych zapowiedzi wiemy, że Neuralink planuje w sumie przeprowadzić 11 operacji na chętnych osobach oraz na bieżąco śledzić ich stan. Proces ten ma pomóc firmie ustalić ostateczny design i parametry produktu. Trzeba jednak brać zapowiedzi Elona Muska z przymrużeniem oka, bo miliarder regularnie przeszarżowuje z obietnicami i liczbami.

Typowa próba kliniczna urządzenia medycznego to jednak rzeczywiście od 5 do 10 osób, które są operowane i obserwowane na przestrzeni około roku. To jednak dopiero początek. Neuralink Telepaty czeka następne badanie dotyczące wykonalności projektu (ang. feasibility study). Trzecim etapem są zaś kluczowe badania kliniczne (ang. pivotal clinical trials).

Nie wstrzymujcie więc jeszcze oddechu, bo od niedawnego ogłoszenia do komercjalizacji Neuralink Telepathy dzieli nas jeszcze od pięciu do dziesięciu lat

Źródło: Bloomberg, mp.pl. Zdjęcie otwierające: Neuralink / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw