Neuralink od firmy, za którą stoi Elon Musk, po raz kolejny zaskakuje. Możemy zobaczyć, jak małpa gra w Ponga, korzystając z wszczepionych do mózgu implantów. Pong to jedna z najbardziej podstawowych gier i klasyka sama w sobie, ale najważniejsze jest tutaj to, że do obsługi gry małpa wykorzystuje… umysł. Wszystko za sprawą Neuralink i odpowiedniego skalibrowania implantów.

Neuralink – małpa gra w Ponga z wykorzystaniem implantów

Jeżeli oglądając kiedyś Gwiezdne Wojny, marzyliście o tym, bo poruszać przedmiotami siłą umysłu, to niedługo Wasze marzenia mogą się spełnić. To oczywiście spore uproszczenie, ale możliwość sterowania urządzeniami elektrycznymi czy obsługa interfejsu jest jak najbardziej w zasięgu ręki. Wprawdzie na wdrożenie takiego rozwiązania przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać, to Elon Musk robi wszystko, by świat jak najszybciej zobaczył, do czego jest zdolny. Neuralink to jeden z projektów, który faktycznie może zmienić to, jak postrzegamy świat, choć nie każdemu może podobać się obrany przez firmę kierunek.

W sieci pojawił się film, na którym widzimy, jak małpa gra w Ponga, a do obsługi gry wykorzystuje swoje myśli. Przedmiotem badań jest 9-letnia małpa o imieniu Pager, której wszczepiono Neuralink około 6 tygodni przed nakręceniem materiału. Na początku widzimy, jak Pager obsługuje grę z wykorzystaniem joystica, a w nagrodę dostaje smakołyki podawane przez rurkę. Neuralink zbiera w ten sposób dane i sprawdza, które neurony są aktywowane i uczy się przewidywać ruchy obiektu. Później joystic zostaje odłączony, a małpa obsługuje już maszynę za pomocą mózgu. Tak to przynajmniej wygląda, bo nie dostaliśmy żadnych dodatkowych danych, które miałby to potwierdzać.

Zobacz też: Odbierz paczkę z paczkomatu i pomagaj zwierzakom.

Trzeba wziąć pod uwagę, że nawet jeżeli faktycznie małpa gra w Ponga korzystając tylko z implantów Neuralink, to przed firmą jeszcze daleka droga. Musk na Twitterze stwierdził, że z wykorzystaniem tego rozwiązania będzie można np. pisać wiadomości szybciej, niż korzystając z palców. To oczywiście tylko jedno z zastosowań, bo dzięki Neuralink osoby całkowicie sparaliżowane będą mogły, choć częściowo wrócić do normalności. Połączenie Neuralink ze smartfonem ma być tak łatwe, jakbyśmy łączyli ze sobą dwa urządzenia bezprzewodowo.

Źródło: YouTube / Twitter

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.