Model mózgu w przezroczystej głowie na tle ciemnoniebieskiego ekranu z białą, zakrzywioną strzałką wskazującą prawidłową drogę impulsu nerwowego. Prezentacja projektu Neuralink
LINKI AFILIACYJNE

Neuralink w głowie pierwszego człowieka. Elon Musk przechodzi do historii

3 minuty czytania
Komentarze

Nie dalej jak ponad rok temu, według Elona Muska, Neuralink był gotowy żeby znaleźć się w pierwszym ludzkim mózgu. A tymczasem, pod koniec stycznia 2024 r. dokonał się absolutny przełom. Firma słynnego multimiliardera przeszła do właściwego działania, czyli wszczepienia implantu pierwszemu człowiekowi. Misja, której niepowodzenie przekreśliłoby dalsze działanie projektu. Na szczęście, tak się nie stało.

Elon Musk, ojciec projektu Nerualink. Mężczyzna w garniturze stoi na scenie obok zaawansowanego technologicznie urządzenia z robotycznym ramieniem.
Fot. Wikimedia Commons / Steve Jurvetson / CC 2.0

Działa, ponieważ jak doniósł sam Elon Musk na portalu X (dawnym Twitterze), dokonał się przełom. 28 stycznia 2024 r., pierwszy człowiek otrzymał implant Nerualink i operacja zakończyła się powodzeniem. Nieznany odbiorca chipu obecnie odpoczywa po operacji.

Tłumaczenie: Pierwszy człowiek wczoraj otrzymał implant Neuralink i proces jego regeneracji przebiega pomyślnie. Początkowe wyniki badań pokazują obiecujące pojawienie się komunikacji między neuronami.

Nie dalej jak we wrześniu 2023 r., pisaliśmy o badaniu PRIME, którego założeniem było zainstalowanie implantu w mózgu pierwszej osoby i ocena funkcjonalności chipu N1 oraz robota chirurgicznego R1, dwóch kluczowych urządzeń obsługujących ten projekt.

Z pewnością w ciągu najbliższych dni poznamy więcej szczegółów na temat ochotnika z pierwszym tak zaawansowanym implantem w mózgu. Miejmy nadzieję, że uda nam się też zobaczyć sposób, w jaki chip jest wykorzystywany przez „szczęśliwca”. Najpierw jednak zainteresowany musi się z nim przede wszystkim oswoić, bo i jest to przełomowa technologia, testowana wcześniej tylko przez małpy.

Materiał filmowy prezentujący założenia badania PRIME (źródło: Neuralink / YouTube)

Dzieło zespołu Elona Muska jest implantem, który ma pomóc osobom sparaliżowanym sterować zewnętrznymi urządzeniami za pomocą myśli. Dlatego też w badaniu mogły wziąć udział jedynie osoby z czterokończynowym porażeniem spowodowanym urazem rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym lub stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS).

Choć bateria implantu Telepathy wystarcza na dłużej niż dzień pracy, jest ona ładowana bezprzewodowo, za pomocą ładowarki indukcyjnej. Urządzenie ma zastąpić nam kończyny w sterowaniu smartfonem, komputerem, czy też każdym innym urządzeniem elektronicznym.

Oczywiście, w przyszłości będzie to wymagać odpowiedniej kompatybilności między implantem a sprzętem, choć łatwo się domyśleć, że zespół Elona Muska ma przygotowany dedykowany zestaw urządzeń, dzięki którym przetestuje działanie chipa wraz z pierwszym jego odbiorcą.

Zdjęcie otwierające: Neuralink / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw