Komputer kwantowy z dwukomorową strukturą w kształcie nieskończoności, w której widoczne są świetliste, kolorowe połączenia przypominające galaktyki, umieszczone na tle ciemnego układu scalonego.

Powstaje komputer kwantowy wykorzystujący światło. W projekt zaangażowani są Polacy

2 minuty czytania
Komentarze

Komputer kwantowy w bardzo dużym skrócie różni się od komputerów klasycznych tym, że nie używa bitów, które mogą przyjmować wartość 0 lub 1, a kubity, które mogą przyjmować wartość 1 i 0 jednocześnie. Istnieje wiele sposobów na osiągnięcie takiego stanu. Jednym z nich jest fotoniczny komputer kwantowy, który używa fotonów jako kubitów. I właśnie takie urządzenie powstaje w Europie przy wsparciu z Polski. Oczywiście projekt, w ramach którego powstaje polski komputer kwantowy, wciąż jest rozwijany i ma się dobrze. 

Fotoniczny komputer kwantowy EPIQUE

Komputer kwantowy z dynamicznymi świetlistymi strumieniami i abstrakcyjnymi wzorami energii rozchodzącymi się od środka układu na tle przypominającym obwód elektroniczny.
Fot. Wygenerowane za pomocą DALLE-3

Nowatorskie urządzenie powstaje w ramach projektu EPIQUE (European Photonic Quantum Computer), który został zainicjowany przez Komisję Europejską. Właśnie do niego dołączył Państwowy Instytut Badawczy NASK. Międzynarodowa współpraca obejmuje zarówno środowiska akademickie, jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Celem jest osiągnięcie przełomów technologicznych, które przesuną platformę w stronę ogólnego zastosowania obliczeń kwantowych.

 Tu warto podkreślić, że nie jest to próba osiągnięcia sukcesu inną drogą, niż inni, co można by uznać za wyważanie otwartych drzwi. Fotoniczny komputer kwantowy jest rozwijany także przez Chiny, którym USA rzucają kłody pod nogi i Kanadę. Oba te państwa osiągnęły na tym polu spore sukcesy. EPIQUE jest więc obraniem sprawdzonej ścieżki.

Bezbłędny komputer kwantowy
Fot. Harald Ritsch / Uni Innsbruck

Jak podaje Komisja Europejska, nie bez znaczenia jest także fakt, że Europa odgrywa ważną rolę w rozwoju zintegrowanych platform optycznych do obliczeń kwantowych, takich jak fotoniczne chipy, detektory oraz emitery pojedynczych fotonów. Mowa więc o elementach niezbędnych do działania komputera tego typu. 

Czym dokładnie będzie europejski fotoniczny komputer kwantowy

Projekt zakłada rozwój trzech prototypów komputera kwantowego, demonstrujących kluczowe elementy, takie jak generowanie i łączenie stanów kwantowych do splątania ponad 10 kubitów. Kolejnym etapem będzie osiągnięcie sposobu na przeskalowanie platformy do ponad 1000 kubitów. Ostatecznym celem jest odnalezienie drogi do wykorzystywania komputerów kwantowych w sposób uniwersalny. Czyli tak, aby mogły one rozwiązywać problemy ze wszystkich dziedzin, jak robią to obecnie komputery klasyczne. 

Źródło: Komisja Europejska, Nauka w Polsce Zdjęcie otwierające: wygenerowane za pomocą DALLE-3

Motyw