Chiński sabotaż w Rosji

USA blokuje firmy pomagające chińskiej armii w pracach nad obliczeniami kwantowymi

1 minuta czytania
Komentarze

Stany Zjednoczone podejmują dodatkowe kroki, aby zapobiec dominacji chińskiej armii w dziedzinie obliczeń kwantowych. Departament Handlu dodał ośmiu producentów technologii do swojej listy podmiotów, aby zapobiec wspieraniu przez nich chińskich wysiłków wojskowych w zakresie obliczeń kwantowych. Urzędnicy obawiają się, że podmioty te mogłyby zasilić technologię, która mogłaby pomóc w łamaniu szyfrowania, produkcji niełamliwego szyfrowania i rozwoju systemów anty-kradzieżowych należących do Państwa Środka.

USA blokuje firmy pomagające przy chińskim komputerze kwantowym

USA blokuje firmy pomagające przy chińskim komputerze kwantowym

Na liście znajduje się mieszanka firm i naukowców, w tym QuantumCTek i Hefei National Laboratory for Physical Sciences at Microscale. USA dodały również trzy filie Corad Technology Limited, chińskiej firmy znajdującej się na liście od 2019 roku, chociaż wtedy nie chodziło o obliczenia kwantowe. Znalazła się tam ona, ponieważ była oskarżona o wspieranie irańskich programów wojskowych i kosmicznych, a także północnokoreańskich przedsięwzięć wojskowych.

Zobacz też: SEGA uważa, że jej Super Gra jest zbyt dobra, żeby być ekskluzywnym tytułem

Jest mało prawdopodobne, aby powstrzymało to militarne wykorzystanie przez Chiny obliczeń kwantowych, skoro kraj ten może być zmuszony do prowadzenia badań i rozwijania większości technologii we własnym zakresie. Rozszerzona lista blokad może jednak spowolnić działania, ograniczając dostęp Chin do amerykańskich procesorów i innego sprzętu, który mógłby przyspieszyć rozwój. Potraktujmy to jako przeszkodę, która daje USA większe szanse na objęcie lub utrzymanie prowadzenia.

Źródło: Engadget

Motyw