One UI 6 interfejs
LINKI AFILIACYJNE

Trzy razy wypalił mi się ekran w urządzeniach Galaxy. Aktualizacja One UI 6.0 powinna rozwiązać problem

5 minut czytania
Komentarze

Wypalony ekran w Samsungach Galaxy z One UI to problem, który dotknął mnie nie raz. Prawie w każdym przypadku smartfona oddawałem do serwisu i wracał do mnie po kilku dniach. Ten proces jest jednak uciążliwy, a sam fakt posiadania dodatkowej „zawartości” na wyświetlaczu bardzo mnie irytuje. Cieszy mnie zatem to, że Samsung zamierza „ochronić” ekrany urządzeń Galaxy przed wypaleniem, dzięki nadchodzącej aktualizacji oprogramowania One UI. Chętnie z niej skorzystam, ale czy to wystarczy i uchroni mnie przed tego typu problemami?

Wypalony ekran – co to takiego?

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra (fot. Krzysztof Wilamowski / android.com.pl)

Wypalony ekran to wada, której nie chciałby doświadczyć żaden użytkownik urządzenia mobilnego. Jest to trwałe odbarwienie wyświetlacza spowodowane nieregularnym użyciem pikseli. Może dotyczyć różnych typów ekranów, takich jak LCD i OLED. Zwykle pojawia się na ekranie w postaci widma lub wyblakłego koloru. Może być spowodowane długotrwałym wyświetlaniem statycznych obrazów lub elementów, takich jak przyciski nawigacyjne, paski powiadomień lub funkcją „always on display”.

Nie od dziś wiadomo, że w smartfonach Samsunga wypalony ekran to duży problem. Flagowce firmy są wyposażone w wyświetlacze OLED, które są bardziej podatne na wypalenie niż ekrany LCD. Panele OLED bowiem są wyposażone w organiczne diody elektroluminescencyjne, które z czasem mogą ulegać degradacji. Warto też dodać, że smartfony Galaxy mają funkcje, które mogą zwiększać ryzyko wypalenia, takie jak wspomniane przeze mnie „always on display”, podświetlenie krawędziowe i przyciski nawigacyjne.

Ambient display Always On display na smartfonie

Proces „tworzenia” wypalonego ekranu różni się w zależności od rodzaju ekranu i wyświetlanych na nim treści. Jednak ogólny zarys polega na tym, że niektóre obszary ekranu przez rozwiązania software’owe, są bardziej narażone na nietypowe zachowania niż inne. Długie wyświetlanie treści o wysokiej jasności lub kontraście powoduje, że organiczne diody elektroluminescencyjne wytwarzające światło degradują się i przygasają szybciej niż inne, tworząc przyciemniony obraz widmowy lub przesunięcie kolorów na ekranie.

Jak zapobiec problemowi?

Aby zapobiec lub ograniczyć problem wypalonego ekranu na urządzeniach warto zastosować się do kilku wskazówek:

  • Unikanie wyświetlania statycznych obrazów lub elementów przez dłuższy czas oraz regularna zmiana tapet i kolorów motywu,
  • Dostosowywanie ustawień jasności i kontrastu ekranu w celu zmniejszenia obciążenia pikseli,
  • Odtwarzanie kolorowego wideo lub wygaszacza ekranu, który często zmienia kolory, co może pomóc odświeżyć piksele,
  • Włączenie funkcji przesunięcia pikseli lub przesunięcia ekranu (o ile dostępna), które stale przesuwają obraz, aby zmienić wykorzystanie pikseli i uniknąć nierównomiernego zużycia,

Ta ostatnia funkcja była włączona automatycznie w oprogramowaniu One UI w smartfonach Samsunga do czasu aktualizacji do wersji 6.0. Niestety nie zauważyłem jej „wsparcia”, ponieważ w ciągu czterech lat użytkowania trzech urządzeń Samsunga, w każdym miałem wypalony ekran. Problem dotyczył: Galaxy S20 Ultra, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S6. W każdym z nich wyświetlacz został wymieniony w serwisie. Niestety w tablecie problem powrócił po kilku miesiącach i został ze mną na zawsze (brak gwarancji).

Podany przykład niech będzie przestrogą, jak nie należy postępować z wyświetlaczami. Na załączonych obrazkach widać, jak wygląda wypalony ekran na moim Galaxy Tab S6. Powstał z uwagi na to, że przez bardzo długi czas (prawie przez 5-6 godzin) wyświetlałem notowania giełdowe za pomocą aplikacji mBanku. Na fotografiach widać, jak wygląda jej interfejs. To właśnie szara belka w górnej części notowań trwale „odbiła” mi się na wyświetlaczu. Wypalony ekran pozostanie ze mną do czasu, aż nie sprzedam urządzenia (co nie nastąpi szybko).

Aktualizacja One UI

Jak słusznie zauważył portal Sammobile, wyświetlacz smartfona jest zabezpieczony przed efektem wypalenia poprzez regularne przemieszczanie elementów interfejsu użytkownika oraz innych treści o kilka pikseli. Jednak w przypadku urządzeń Samsung Galaxy z One UI 6.0 takiej ochrony nie ma. Użytkownicy smartfonów z One UI 6.0 i Androidem 14 powinni w szczególności uważać na to, jak długo wyświetlają swoje treści. Co ciekawe, problem zauważyli użytkownicy oficjalnego forum Samsunga już w listopadzie 2023 roku. W wątku można nawet zobaczyć zdjęcia wypalonych wyświetlaczy urządzeń Galaxy.

One UI 6 interfejs
Fot: Samsung Community

Jak podaje Sammobile, Samsung zna problem i pracuje nad jego rozwiązaniem. Być może stanie się już pod koniec stycznia w postaci aktualizacji oprogramowania. Mam nadzieję, że nasz lokalny update zostanie wydany szybko, ponieważ nie chciałbym, aby w moim Galaxy S23 Ultra pojawił się ten naprawdę wkurzający problem. Do tego czasu muszę jednak ograniczyć wyświetlanie mojego serwisu giełdowego.

Wypalony ekran – jak sprawdzić?

Jeśli chcesz przetestować ekran pod kątem wypalenia, możesz skorzystać aplikacji, która pozwala na identyfikację tego problemu. Polecam program Screen Check: Dead Pixels Test. Nazwa może być myląca – aplikacja bowiem oprócz wypatrzenia martwych pikseli pozwala dojrzeć wypalenia na ekranie.

Jak działa? To chyba najprostsza aplikacja, z jakiej kiedykolwiek korzystałem. Po wejście wystarczy włączyć „Start checking”. Na wyświetlaczu pojawiają się czyste strony z kolorami. Trzeba się przyjrzeć czy na którejś stronie nie widać poświaty. Moje wypalenia były najbardziej widoczne na białych i szarych tłach. Całe szczęście w Galaxy S23 Ultra tego problemu jeszcze nie mam i oby nigdy się nie pojawił.

Źródło: Sammobile, zdjęcie główne: Samsung Community

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw