One UI 6 interfejs
LINKI AFILIACYJNE

One UI 6.0 odmienił oblicze smartfonów Samsunga. Ale nie wszystko działa tu idealnie

5 minut czytania
Komentarze

One UI 6.0 to dość spora aktualizacja, która zmieniła oblicze oprogramowania Samsunga. Nowości są widoczne przede wszystkim w interfejsie zwłaszcza w obszarze szybkich skrótów i powiadomień. Mogę uznać, że to „dobry” update, jednak nie wszystkie jego funkcje przypadły mi do gustu. Oto cztery rzeczy, które pokochałem w One UI 6.0 i dwie, które mnie irytują.

Cztery rzeczy, które pokochałem w One UI 6.0

Obszar szybkich skrótów

Nigdy nie byłem fanem strefy szybkich ustawień i belki powiadomień w Androidzie. Ten obszar zawsze wydawał mi się niedopracowany, a jego przestrzeń niedostatecznie zagospodarowana. Jednak One UI 6.0 wyszło naprzeciw moim oczekiwaniom i stworzyło z tego obszaru prawdziwy hub szybkich ustawień i opcji. Guziki są teraz prezentowane na transparentnym tle, co nadaje im lekkości i świeżości. Najważniejszą nowość stanowi jednak struktura tej strefy.

Na szczycie okna wyróżniono dwa kluczowe przyciski – skrót do Wi-Fi i Bluetooth – używam ich zdecydowanie najczęściej. Centralny obszar zajmuje lista standardowych skrótów, którą można dowolnie dostosować. Mieści aż 12 przycisków ułożonych w siatce 3×4. Można je przewijać palcem, gestem od prawej do lewej strony – wtedy pojawi się ekran z kolejnymi guzikami.

Niżej widać pasek do regulacji poziomu jasności ekranu, z dwiema dodatkowymi opcjami – trybem ciemnym i funkcją ochrony wzroku. Na samym dole umieszczone są dwa duże przyciski, które nie są mi za bardzo potrzebne. Pierwszy z nich to Smart View, służący do wygodnego udostępniania zawartości na telewizorach (najlepiej tych od Samsunga). Drugi to Sterowanie urządzeniami, które umożliwia zarządzanie podłączonym sprzętem, na przykład pralką w Smart Things.

Żółta linia zmieniła moje życie

Aplikacja aparatu w Galaxy S23 Ultra nie należała do moich ulubionych, ale Samsung przekupił mnie nowościami w One UI 6.0. Aktualizacja wprowadziła uproszczenia w interfejsie, zwłaszcza w jego lewej części (gdy telefon jest trzymany w poziomej pozycji). Wcześniej ikony na tej stronie nie były zbyt intuicyjne, ale teraz mogę szybko dostosować różne ustawienia, takie jak rozdzielczość zdjęć.

One UI 6 - interfejs aparatu żółta linia
Fot. Adam Lulek

Jednak prawdziwie rewolucyjną dla mnie funkcją, jest pojawienie się żółtej, poziomej linii, która pojawia się po włączeniu siatki. Ta linia porusza się, aby wskazać, czy kadr jest ustawiony równolegle do horyzontu. To doskonałe rozwiązanie, które pomaga unikać zdjęć z krzywą linią widnokręgu.

Dodatkowe ustawienia i ich ładniejsza struktura

One UI 6.0 wprowadziło subtelne zmiany w wyglądzie graficznym Ustawień. Są one pogrupowane w dymki, co pozwala szybciej znaleźć potrzebną opcję. Co więcej, ustawienia baterii w końcu otrzymały osobną kategorię.

Warto tu również zauważyć dodatkowe możliwości sekcji Bezpieczeństwo i prywatność. Pojawiła się tu nowa funkcja nazwana Auto Blocker. Automatyczna blokada działa w tle, dodatkowo zabezpieczając smartfon użytkownika. Pełni pewnego rodzaju funkcję nadzorczą i blokuje aplikacje pochodzące z nieautoryzowanych źródeł. Automatycznie skanuje programy w poszukiwaniu potencjalnie złośliwego oprogramowania, a także zapobiega możliwości przeniesienia malware poprzez podłączenie urządzenia do portu USB.

Ulepszona aplikacja prognozy pogody

Codziennie sprawdzam prognozę pogody na nadchodzące dni. Kiedyś instalowałem dodatkowe aplikacje, które zaspokajały moje potrzeby informacyjne w tym obszarze. Jednak od jakiegoś czasu stwierdziłem, że domyślny program Samsunga jest dla mnie wystarczający, tym bardziej że także tutaj One UI 6.0 wprowadziło kilka nowości.

Najważniejszą nowością jest dostosowanie kolorów tła do pory dnia. Dodatkowo ten obszar dostarcza teraz bardziej rozbudowanych informacji dotyczących warunków pogodowych w okolicy. W tym miejscu można znaleźć takie dane jak fazy księżyca, godziny wschodu i zachodu słońca, ciśnienie atmosferyczne, widoczność, temperatura punktu rosy oraz kierunek wiatru. Ponadto istnieje możliwość sprawdzenia prognozy dla konkretnej lokalizacji na mapie.

Dwie funkcje, które mnie irytują w One UI 6.0

Aktywowanie szybkich ustawień

Po instalacji aktualizacji One UI 6.0 niektóre funkcje włączone są domyślnie. W pierwszym akapicie chwaliłem nowy obszar szybkich guzików, jednak nowa możliwość jego aktywowania mnie irytuje.

One UI 6 - szybkie ustawienia
Fot. Adam Lulek

Dotychczas dostęp do tej strefy można było uzyskać, przesuwając palcem ekran od góry dwukrotnie. W One UI 6.0 została włączona opcja pokazania szybkich skrótów poprzez przesunięcie palcem od rogu ekranu w dół. Z początku wydawało mi się to dość wygodne. Jednak zauważyłem, że częściej potrzebuję rozwinąć jedynie górną część ekranu, a nie całą belkę, która uniemożliwia mi przeczytanie powiadomień. Zdecydowałem się wyłączyć tę funkcję – za bardzo mnie irytowała.

One UI 6.0 nie rozwiązało problemu powiadomień

One UI 6 powiadomienia
Fot. Adam Lulek

One UI 6.0 wprowadziło w strefie szybkich ustawień nowy wygląd powiadomień. Rozwijana belka z guzikami i powiadomieniami to od lat spójny ekran każdego interfejsu smartfona z Androidem. Niestety, o ile szybkie guziki zostały zrobione dobrze, to powiadomienia nie. Dymki wydają się za duże względem poprzednich wersji i po prostu brzydkie. Cenię bardzo minimalistyczne podejście w kwestii interfejsów systemów i ich części, a tutaj tego nie widzę. Wśród tych gorzkich słów na osłodę dodam, że One UI 6.0 dodało funkcję zmiany sortowania powiadomień, tak aby były uporządkowane według godziny, a nie według priorytetu.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw