Silhouette dwóch mężczyzn przed podświetlonym logo firmy Huawei na wystawie.

Huawei z rekordową sprzedażą w 2023 roku. Powodem przełom w technologii chipów

2 minuty czytania
Komentarze

Chiński producent telefonów informuje, że wraca do gry, pomimo amerykańskich sankcji nałożonych na Huawei. Firma podaje, że jej przychody w tym roku zbliżają się do 100 mld dolarów, co zawdzięcza m.in. wprowadzeniu na rynek procesora Kirin 9000S.

Huawei z rekordową sprzedażą w 2023 roku – Spis treści

Huawei z rekordowym wynikiem

Logo Huawei na pierwszym planie z rozmytymi światłami w tle.
Fot. alexeynovikov / Depositphotos

Huawei, pomimo trudności związanych z sankcjami i wyzwaniami na rynku, zdołał ustabilizować swoje działania i poprawić swoje wyniki finansowe w 2023 roku. Jak wynika z komentarzy prezesa firmy Kena Hu opublikowanych przez agencję Reuters, chiński gigant technologiczny spodziewa się, że za cały rok osiągnie przychody przekraczające 700 mld juanów (98,5 mld dolarów). Liczba ta wskazuje na około 9% wzrostu przychodów rok do roku z 642,3 mld juanów odnotowanych w 2022 r.

Dziękujemy naszym partnerom w całym łańcuchu wartości za to, że są z nami na dobre i na złe. Chciałbym także podziękować każdemu członkowi zespołu Huawei za podjęcie walki i za to, że nigdy się nie poddawał.

Ken Hu, prezes Huawei, cytowany przez agencję Reuters

Ma to istotny wpływ na chińską gospodarkę, ponieważ firma nadal zmaga się amerykańskimi sankcjami, które mają na celu ograniczenie jej dostępu do technologii, w szczególności najnowocześniejszych chipów. W sierpniu 2023 roku Huawei wypuścił swój pierwszy smartfon 5G, co stanowi przełom w produkcji chipów dla Pekinu, który wcześniej polegał w tego typu urządzeniach na amerykańskich komponentach.

Innowacje od chińskiego producenta

Procesor Kirin 9000 z oznaczeniem 5G na tle graficznego przedstawienia układów scalonych i logo firmy Huawei.
Fot. Huawei / materiały prasowe

Huawei zrobiło furorę w 2023 r. po wypuszczeniu procesora Kirin 9000S, który został stworzony mimo amerykańskich sankcji ograniczających dostęp firmy do zaawansowanych technologii. Procesor jest zbudowany w całości na chińskich technologiach. Produkt wyposażono w autorską mikroarchitekturę TaiShan i jednostkę graficzną Mali-G78, a układ został wykonany w procesie 7 nm (nanometrów) drugiej generacji firmy SMIC. Jego główną cechą jest zintegrowany modem 5G, co pozwala na omijanie ograniczeń związanych z dostępem do zachodnich modułów 5G.

Huawei Mate 60 Pro jest smartfonem, który mimo ograniczeń nałożonych przez sankcje USA, udało się wyposażyć w kilka innowacyjnych technologii. To właśnie pierwszy telefon korzystający z nowego procesora Kirin 9000S. Pomimo braku oznaczenia sieci 5G na urządzeniu i w specyfikacjach, testy zewnętrznych źródeł wskazują, że wydajność sieciowa Mate 60 Pro jest porównywalna z wydajnością sieci 5G.

A jeśli kiedykolwiek podczas korzystania ze smartfona zastanawiałeś się, gdzie jest schowek w telefonie, zerknij na nasz poradnik. Być może przyda ci się jeszcze wskazówka dotycząca rozszerzeń Chrome – dowiedz się, jak zainstalować dodatki z Web Store na Androidzie.

Źródło: Reuters, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: ChinaImages / Depositphotos

Motyw