Osoba trzymająca smartfon z wyświetlonym ekranem oferty YouTube Premium, tło rozmyte, czerwona sukienka w tle.
LINKI AFILIACYJNE

YouTube zaczyna blokować uBlock Origin. Przeciwnicy YouTube Premium pod ścianą

4 minuty czytania
Komentarze

Można powiedzieć, że pada właśnie ostatni bastion darmowego YouTube’a bez reklam. Serwis zaczyna blokować treści wyświetlane na urządzeniach z zainstalowanym uBlock Origin, czyli popularnym adblockiem, instalowanym jako wtyczka do przeglądarek. Choć komunikat nie wyświetlił się jeszcze u wszystkich użytkowników, można sądzić, że niedługo nie skorzystamy już z rozszerzenia do oglądania treści na portalu.

Fani YouTube’a skazani na reklamy

Smartfon wyświetlający interfejs aplikacji YouTube z akcentem na logo YouTube Premium, położony na białej powierzchni.
Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Jakiś czas temu YouTube, który zawsze był platformą oferującą darmowe oglądanie treści, zaczął intensywnie monetyzować swoje działania poprzez włączanie reklam. Reklamy te stały się coraz bardziej inwazyjne, pojawiając się przed, w trakcie i po filmach, często bez możliwości ich przeklikania.

W odpowiedzi na te zmiany wielu użytkowników zaczęło używać z blokerów reklam, takich jak AdBlock czy uBlock Origin, aby uniknąć oglądania reklam na YouTube. Jednak serwis zaczął je blokować. Użytkownicy, którzy mają zainstalowane adblocki, otrzymują komunikaty zachęcające do zakupu subskrypcji płatnej, umożliwiającej oglądanie treści bez reklam. Pierwszy miesiąc subskrypcji jest darmowy, a każdy kolejny kosztuje 25,99 zł, po niedawnej podwyżce za YouTube Premium. Można odnieść wrażenie, że pół roku temu internet było za darmo, a teraz za każdą platformę musimy płacić.

Zrzut ekranu z komunikatem YouTube informującym o zablokowaniu odtwarzacza po obejrzeniu 3 filmów z powodu używania blokady reklam, z sugestią wyłączenia blokady lub skorzystania z YouTube Premium.
fot. mat. własne

Do oglądania YouTube’a nie skorzystasz już z uBlock Origin

Po tym jak Google, właściciel YouTube, rozpoczął walkę z osobami używającymi blokerów reklam, użytkownicy nie wypowiadają się o portalu w superlatywach. Nagranie jednego z polskich internautów opublikowane na Reddit pokazuje działanie YouTube z włączonym i wyłączonym adblockiem. Z wideo wynika, że bez blokera reklam platforma wczytuje się szybciej, a wyniki wyszukiwania dla tego samego zapytania są różne, co sugeruje, że YouTube może celowo utrudniać korzystanie z serwisu osobom używającym adblocków. W trakcie tej dyskusji pojawiły się także pytania dotyczące legalności blokowania adblocków przez YouTube’a.

Niektóre adblocki zostały przez serwis wykryte wcześniej, inne później. Teraz wydaje się, że gaśnie nadzieja na YouTube bez reklam za darmo, ponieważ „wyłapywany” zaczął być już uBlock Origin – popularne rozszerzenie do przeglądarek internetowych, które służy do blokowania reklam i filtracji treści. Taką nowiną podzielił się jeden z użytkowników portalu Reddit.

https://www.reddit.com/r/youtube/comments/188j9ak/youtube_has_started_blocking_ublock_origin/

Jak mówi tytuł, teraz, jeśli nawet korzystasz z UBlock Origin, witryna to wykrywa i nie pozwala na odtwarzanie żadnych filmów. Jakieś sugestie, co dalej robić, czy muszę w ostateczności przejść na Brave?

Akula69 na Reddit

YouTube bez reklam za darmo. Czy to jeszcze możliwe?

O tym, że mamy sposoby na YouTube Premium za darmo, wiecie nie od dzisiaj. Ale ostatnio opisywaliśmy także nowy i autorski sposób naszego redaktora Łukasza, który znalazł metodę na YouTube Premium za darmo, wykorzystując do tego pieniądze od… Google. Chodzi o aplikację Google Opinion Reward, która jest darmowa i dostępna zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Użytkownicy otrzymują ankiety od Google, a po ich wypełnieniu otrzymują pieniądze na swoje konto Google Play. Oprócz ankiet można również dzielić się zdjęciami paragonów, co zwiększa kwotę otrzymanych środków. Choć nie są to ogromne kwoty, regularne korzystanie z aplikacji pozwala na oszczędności, szczególnie w kontekście rosnących cen subskrypcji YouTube Premium.

Wiemy, że streamingi potrafią być drogie. Dlatego jeśli chcesz mieć Spotify Premium za darmo, zerknij na nasz poradnik, jak zapewnić sobie dłuższy bezpłatny okres. Oprócz tego zdradzamy najnowsze informacje na temat Spotify HiFi oraz zbliżającej się premiery Spotify Wrapped 2023.

Na koniec przypominamy także, jak wylogować się z konta Google oraz jak wyłączyć asystenta Google na urządzeniach mobilnych z Android i iOS oraz komputerze.

Źródło: Reddit, oprac. własne