Cztery takie same smartfony ułożone pionowo obok siebie na pomarańczowym tle. Na ekranach fioletowo-żółte grafiki pochodzące z akcji Spotify Wrapped z okładkami albumów i wizerunkami artystów.

Spotify Wrapped 2023. Kiedy i jak sprawdzić najlepsze zestawienie muzyczne twojego roku

8 minut czytania
Komentarze

Jesteś miłośnikiem Spotify i nie wiesz, czym jest Spotify Wrapped 2023? Przyjrzyj się, co oferuje ta coroczna funkcja i na czym polega oraz kiedy możemy spodziewać się tegorocznej wersji – Spotify Wrapped 2023. Zestawienie twoich muzycznych wyborów może być dla ciebie sentymentalną podróżą przez ostatni rok i dostarczyć ci cennych wskazówek o gustach innych użytkowników.

Kiedy Spotify Wrapped 2023?

Spotify Wrapped jest coroczną kampanią, która zwykle pojawia się na początku grudnia. Ostatnie edycje Spotify Wrapped były publikowane w pierwszym tygodniu grudnia, więc można oczekiwać, że Spotify Wrapped 2023 również zostanie opublikowane w podobnym czasie. Najlepszym sposobem, aby być na bieżąco z datą publikacji Spotify Wrapped 2023, jest śledzenie oficjalnych kanałów komunikacji Spotify, takich jak strona internetowa, media społecznościowe czy newsletter. Spotify zwykle informuje o nadchodzącym Wrapped na kilka dni przed jego publikacją.

spotify wrapped 2023
fot. Spotify

Co to jest Spotify Wrapped 2023?

Spotify Wrapped to coroczna funkcja dostępna dla użytkowników Spotify, która podsumowuje ich rok w kontekście słuchanej muzyki i podcastów. Wersja Spotify Wrapped 2023, jak można się dowiedzieć ze strony Spotify, będzie oferowała zestawienie artystów, których najbardziej lubimy, piosenek i podcastów, których najczęściej słuchaliśmy, i wiele więcej. Praktycznie co roku funkcja jest rozszerzana o nowe statystyki. Jest to swoista retrospekcja muzyczna, która jest generowana specjalnie dla każdego użytkownika.

Spotify Wrapped 2023 nie jest zarezerwowane tylko dla subskrybentów, którzy zdecydowali się na płatną subskrypcję, a dla wszystkich. Nie zmienia to jednak faktu, że dobrze mieć Spotify Premium za darmo, a my wiemy, jak to zrobić i chętnie dzielimy się każdą pomocną metodą. Warto tam zajrzeć, ponieważ serwis robi się coraz bardziej „pazerny”, usuwając niektóre funkcje z bezpłatnej wersji.

Co więcej, zobaczcie także, co będzie oferowało Spotify HiFi (czy, jak mówią niektóre poszlaki – Spotify Supremium).

fot. Spotify

Spotify Wrapped 2023 nie jest tylko prostą listą najczęściej odtwarzanych utworów. To znacznie głębsze spojrzenie na nawyki słuchania, co może dostarczyć nam ciekawych informacji o naszych muzycznych wspomnieniach. Możemy dowiedzieć się, jakie gatunki dominowały na listach odtwarzania, jakie nowe odkrycia muzyczne zrobiliśmy i jak preferencje zmieniały się w ciągu roku.

Jest to również świetny sposób na porównanie swoich muzycznych wyborów z przyjaciółmi i światowymi trendami – zazwyczaj pod koniec roku wielu słuchaczy dzieli się swoim Wrapped na różnych platformach społecznościowych. Dzięki temu można zobaczyć, czy nasz muzyczny gust idzie razem ze światowymi trendami czy raczej wytyczamy własne ścieżki. Często także najwięksi artyści udostępniają swoje Spotify Wrapped, więc można podglądnąć ich preferencje muzyczne.

fot. Spotify

Oczywiście Spotify Wrapped 2023 to nie tylko sentymentalna podróż przez muzyczny poprzedni rok, ale także skuteczna kampania marketingowa marki. Coroczna akcja prowadzona przez Spotify ciągle zyskuje na popularności od momentu jej wprowadzenia w 2016 roku, ponieważ jest to nie tylko sposób na podsumowanie muzycznych wyborów, ale również skuteczna metoda na promocję serwisu, zachęcając użytkowników do udostępniania swoich statystyk w mediach społecznościowych. A dobry PR im się przyda, szczególnie że ostatnio padły podejrzenia, że zielony serwis streamingowy mógł zostać wykorzystany do oszustwa, a w tle były ogromne pieniądze.

Spotify Wrapped 2023 – jak działa usługa?

fot. Spotify

Kiedy mówimy o działaniu Spotify Wrapped 2023, mamy na myśli zestaw różnorodnych metryk i danych, które są prezentowane na graficznych planszach tak jak na zdjęciu powyżej. Możemy zobaczyć, którzy artyści i jakie utwory dominowały w naszym procesie słuchania przez ostatni rok, ale także, jakie były globalne trendy. Kampania ta nie ogranicza się tylko do muzyki, w ostatnich latach wprowadzono również statystyki dotyczące podcastów (swoją drogą, ta sekcja ostatnio bardzo rozwinęła się na Spotify). Wszystko to jest zaprezentowane w formie sekwencyjnych ekranów, które można przewijać, a na końcu jest opcja udostępnienia swojego Wrapped w mediach społecznościowych. W tym miejscu polecamy także przyjrzeć się wszystkim mniej znanym funkcjom Spotify, o których zapewne nie mieliście pojęcia.

Spotify Wrapped 2023 będzie obejmowało różne kategorie, takie jak Twoi Topowi Artyści, Twoje Topowe Utwory, Twoje Topowe Gatunki, a nawet Twoja Osobowość Słuchania, która jest próbą sklasyfikowania naszego stylu słuchania muzyki. W ostatnich latach dodano również funkcje społecznościowe, takie jak możliwość porównania swoich wyników z wynikami znajomych.

Spotify Wrapped 2033 – już możesz się przygotować!

Jeśli jesteś twórcą, już teraz możesz przygotować się na Spotify Wrapped, co pomoże w pełni wykorzystać ten moment i nawiązać bliższą relację z fanami.

Możesz nagrać wiadomość wideo dla miłośników twojej muzyki – to świetny sposób, aby osobiście podziękować swoim najwierniejszym słuchaczom i podzielić się z nimi swoimi przemyśleniami oraz doświadczeniami z minionego roku. Jeśli masz w planach wydanie nowej muzyki lub planujesz koncerty, Spotify Wrapped 2023 jest doskonałą okazją, aby to zaprezentować. Warto pamiętać także o zaktualizowaniu swoich profili w serwisie, aby wszystkie informacje i linki były aktualne. Przed Spotify Wrapped 2023 bądź też aktywny w mediach społecznościowych – to czas, kiedy słuchacze dzielą się swoją ulubioną muzyką.

Spotify Wrapped – historia i rozwój

fot. Spotify

Pierwsza edycja Spotify Wrapped pojawiła się w 2016 roku, ale jej pierwowzorem była kampania Year in Music z 2015 roku. Od tego czasu akcja ta ewoluowała, dodając nowe funkcje i dane, które bierze pod uwagę. Na przykład w 2020 roku wprowadzono nowe statystyki związane z podcastami, a także quizy i trzy spersonalizowane playlisty. Tak jak już wspominałam, każdy rok przynosi jakieś nowe niespodzianki, co sprawia, że użytkownicy z niecierpliwością oczekują na kolejne edycje.

Ze Spotify w ogóle warto być cały czas na bieżąco – serwis co jakiś czas udostępnia różne promocje i pakiety. Możecie na przykład sprawdzić, jak mieć Spotify Premium za mniej niż 5 zł miesięcznie na stałe i wykorzystać korzystną ofertę.

Spotify Wrapped – kiedy jest coroczna premiera i jakie są ramy czasowe?

Tutaj możemy was trochę zaskoczyć, ponieważ myślę, że na pewno na to pytanie odpowiedzielibyście, że Spotify Wrapped obejmuje okres od 1 stycznia do ostatniego dnia grudnia. Otóż, jest trochę inaczej.

Coroczna premiera Spotify Wrapped zwykle ma miejsce w pierwszym tygodniu grudnia, dzięki czemu przez cały świąteczny czas można wspominać, co wydarzyło się muzycznie w minionym roku. Co do ram czasowych, Spotify Wrapped uwzględnia aktywność użytkownika od 1 stycznia do 31 października danego roku. Ograniczenie to, jak podaje serwis streamingowy, jest wynikiem potrzeby czasu na jakościowe przygotowanie danych i innych aspektów logistycznych.

Jak zobaczyć Spotify Wrapped 2023 w swojej aplikacji?

Aby zobaczyć swoje Spotify Wrapped, wystarczy zalogować się do aplikacji Spotify i odnaleźć specjalną sekcję poświęconą tej kampanii. Zwykle jest ona łatwo dostępna z głównego ekranu aplikacji w okresie jej trwania. Możesz również otrzymać powiadomienie e-mail z zachętą do sprawdzenia swojego Wrapped.

A śledzić nowości od Spotify naprawdę warto – ostatnio na przykład użytkownicy Premium otrzymali dostęp do audiobooków w ramach abonamentu.

Spotify Wrapped 2022 – jakie trendy królowały w minionym roku?

Spotify Wrapped 2022 zostało oficjalnie zaprezentowane na początku grudnia, kontynuując tradycję podsumowań muzycznych i podcastowych dla swoich użytkowników. Kampania ta miała na celu ukazanie, co w danym roku najbardziej przyciągało uwagę słuchaczy na platformie Spotify.

Najpopularniejsi artyści

W Spotify Wrapped 2022 roku na szczycie listy najczęściej odtwarzanych artystów znalazł się Bad Bunny, który utrzymuje tę pozycję od 2020 roku. Taylor Swift była drugą najczęściej odtwarzaną artystką na świecie, a także najpopularniejszą w kilku krajach, w tym w Wielkiej Brytanii i Australii. Na kolejnych miejscach znaleźli się Drake, The Weeknd i koreański zespół BTS.

fot. Spotify

Topowe utwory

Najczęściej odtwarzaną piosenką na świecie w Spotify Wrapped 2022 roku był utwór „As It Was” Harry’ego Stylesa. Na drugim miejscu znalazła się piosenka „Heat Waves” zespołu Glass Animals, a na trzecim „STAY” The Kid LAROI we współpracy z Justinem Bieberem. Bad Bunny również znalazł się na tej liście z utworami „Me Porto Bonito” i „Tití Me Preguntó”.

Albumy, których słuchaliśmy najczęściej

Jeśli chodzi o albumy, najczęściej odtwarzanym albumem na świecie był „Un Verano Sin Ti” Bad Bunny’ego. Harry Styles z albumem „Harry’s House” zajął drugie miejsce, a debiutancki album Olivii Rodrigo „SOUR” był trzeci. Na kolejnych miejscach znaleźli się Ed Sheeran z albumem „=” i Doja Cat z albumem „Planet Her (Deluxe)”.

Trendy w podcastach

fot. Spotify

W kategorii podcastów najpopularniejszym na świecie był „The Joe Rogan Experience”. Na drugim miejscu znalazł się podcast „Call Her Daddy”, a na trzecim „Anything Goes with Emma Chamberlain”.

Źródło: Spotify, oprac. własne