Genialny programista z Polski, który zostawił pracę dla Google i Nvidia. Dziś pracuje nad połączeniem AI oraz robotyki

2 minuty czytania
Komentarze

Jeśli wydaje się wam, że polscy programiści nie są częścią ogromnych przedsiębiorstw zajmujących się AI, robotyką czy nowymi technologiami — jesteście w ogromnym błędzie. Ba, w większym wręcz być się nie da, Polska od dawna bowiem programistami stoi, a wielu z nich odnosi spektakularne sukcesy, także za granicą. Jednym z nich, który wybrał jednak nieco inną ścieżkę kariery, jest prof. Marek Cygan. Po zostaniu mistrzem świata w programowaniu na początku XXI wieku, pracował między innymi dla Google czy Nvidii. Ale przestał, aby wrócić do Polski. 39-latek udzielił właśnie wywiadu, w którym zdradził kilka ciekawych szczegółów dotyczących swoich projektów.

Programista z Polski pracuje nad połączeniem AI oraz robotyki

Programista z Polski pracuje nad połączeniem AI oraz robotyki
fot. This Is IT – Maciej Kawecki

Na kanale YouTube Macieja Kaweckiego – This is IT – pojawił się nowy wywiad, w którym prowadzący rozmawia z Markiem Cyganem. Polski informatyk w trwającej blisko czterdzieści minut rozmowie opowiedział między innymi o tym jak łączy robotykę z AI oraz dlaczego zdecydował się zrezygnować z pracy w Google’u, aby założyć firmę w Polsce. Oczywiście w trakcie wywiadu poruszono także wiele innych tematów, jednak to właśnie sztuczna inteligencja jest jego głównym tematem przewodnim.

W tym miejscu warto podkreślić, że Marek Cygan już w wieku 33 lat uzyskał habilitację z informatyki, aby już chwilę później zostać profesorem na Uniwersytecie Warszawskim. Co więcej, w 2005 roku Polak zwyciężył w konkursie programistycznym Google Code Jam, a jeszcze przed 25 rokiem życia pracował dla Nvidii. Cóż, Marek Cygan bez wątpienia jest bardzo interesującą osobą w świecie nowych technologii, więc poniżej zamieszczam link do wywiadu na kanale Macieja Kaweckiego.

Zobacz też: Polakom udało się ujarzmić światło. W Niemczech się z nich śmiano, ich wynalazek okazał się genialny

Powyższy film na pewno zainteresuje wszystkich fanów nowych technologii — szczególnie tych nastawionych na programowanie. Tymczasem, jeśli obawiacie się, że jeden materiał skupiający się na nauce to za mało, z chęcią odeślę was do naszego tekstu dotyczącego broni hipersonicznej oraz polskiego samochodu zasilanego fotowoltaiką.

Źródło: This Is IT – Maciej Kawecki

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw