Bill Gates przemówił po polsku. Nagranie podbija sieć

3 minuty czytania
Komentarze

Nie spodziewałem się, że w swoim życiu usłyszę, jak Bill Gates mówi po polsku. A tu proszę, nie dość, że były szef Microsoftu przemawia piękną polszczyzną, to jeszcze nieco go odmłodziło. Nie byłoby to możliwe bez wykorzystania sztucznej inteligencji, która przerobiła archiwalne nagranie z twórcą Windowsa tak, by wyglądało, jakby naturalnie opowiadał o systemie w naszym języku.

„Cześć, jestem Bill Gates, przewodniczący Microsoft”

Powyższe nagranie zostało udostępnione przez jednego z użytkowników portalu Wykop. Bill Gates mówiący po polsku to oczywiście dzieło sztucznej inteligencji, a konkretniej programu HeyGen, który na początku października testował u nas Krzysiek Wilamowski. Poniżej możecie też zobaczyć fragment jego recenzji słuchawek Jabra Elite 10, przetłumaczony z pomocą tego narzędzia na język włoski.

HeyGen to narzędzie, które może przydać się wielu korporacjom operującym na międzynarodowym poziomie. Wyobraźcie sobie, że musicie nagrać film szkoleniowy. Teraz wystarczy, że zmontujecie go raz po angielsku, a następnie przepuścicie przez program, by wyrenderował go w wielu językach. Na obydwu filmach widać, że aplikacja nie tylko tłumaczy treść i syntezuje naszą mowę, ale próbuje też dopasować tzw. kłapy buzi, do tego, co właściwie mówimy już w nowym języku.

Bill Gates i HeyGen pozdrawiają branżę aktorów głosowych

Komentarze na Wykopie są niestety bezlitosne i kierują uwagę w kierunku branży aktorów głosowych. Niestety zbyt łatwo wyobrazić sobie scenariusz, gdzie HeyGen za ileś aktualizacji pomaga korporacjom ograniczyć liczbę sytuacji, w których muszą zatrudniać aktorów głosowych. Bo i po co wynajmować kogoś do podłożenia głosu pod reklamę, skoro można przetłumaczyć ją z pomocą AI?

Bill Gates to nie jedyny przykład humorystycznego wykorzystania AI. Tutaj z kolei twórca (Adaś Grzybek) wykorzystuje liczne nagrania dźwiękowe polityków Konfederacji (Grzegorz Braun, Sławomir Mentzen oraz Janusz Korwin-Mikke), by stworzyć parodię polegającą na rozgrywce tych panów w kultowej strategii Twierdza. Materiał zebrał już ponad 120 tys. odsłon na YouTube, więc publice się spodobało.

Choć czynnik ludzki w dziełach kreatywnych jest istotny, coś mi podpowiada, że AI pomoże w dostarczeniu tłumaczeń ścieżek dźwiękowych do większych dzieł, na przykład tak sporych gier jak Baldur’s Gate 3. Jednocześnie też obawiam się, że zanim zaprotestujemy jako ludzkość przed nadmiernym wpływem AI na dzieła kultury, może już zdecydowanie za późno. Jeżeli chcecie sami skorzystać z HeyGen, aplikacja jest dostępna online.

zdjęcie główne: Wikimedia Commons / Copyright by World Economic Forum swiss-image.ch / Photo by Sebastian Derungs / CC 2.0

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw