Adobe prezentuje nowe narzędzia AI dla zdjęć. Project Stardust to prawdziwy majstersztyk

4 minuty czytania
Komentarze

Na konferencji Adobe Max, która odbyła się 10-12 października, Adobe zaprezentowało zupełnie nowe narzędzia wspomagane sztuczną inteligencją. Systemy mają trafić do programów Adobe takich jak Illustrator, Photoshop, Express. Kilka z nich robi naprawdę niesamowite wrażenie.

AdobeMax 2023 – Festiwal cyfrowej sztuki

Konferencja Adobe Max to prawdziwy festiwal cyfrowej sztuki. Gigant technologiczny nie zostaje w tyle jeśli chodzi o narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję, a raczej nadaje rozpędu, będąc pionierem w niektórych rozwiązaniach kreatywnych.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie narzędzia pokazane na Adobe Max na pewno staną się częścią pakietów oferowanych przez firmę. Niektóre z nich trafią jedynie do testów przeprowadzanych przez szerszą publikę, żeby potem, jeśli nie spełnią oczekiwań użytkowników, odejśc w zapomnienie. Przyjrzyjmy się temu, co zostało zaprezentowane na najnowszym spotkaniu.

Project Stardust – rewolucja w edycji

Na pewno jedną z największych nowości wprowadzonych przez Adobe będzie Project Stardust – nie tyle funkcja, co system edycji obiektów, który wzniesie pracę na zupełnie nowy poziom.

Project Stardust to innowacyjny projekt od Adobe, który ma na celu zrewolucjonizować sposób, w jaki edytujemy zdjęcia. Jest to eksperymentalny silnik do edycji obrazów oparty na obiektach, który korzysta z zaawansowanej sztucznej inteligencji.

Jednym z najbardziej intrygujących aspektów Project Stardust jest to, że pozwala on na edycję obiektów, a nie warstw. Dzięki temu wynik końcowy jest bardziej naturalny i nie wygląda „sztucznie”. Narzędzie to korzysta z AI do automatycznego maskowania, harmonizacji, syntezy i innych funkcji, co pozwala na tworzenie bardzo złożonych efektów. Project Stardust korzysta z zaawansowanego algorytmu, który ma „poziom zrozumienia człowieka” dla obiektów i scen, więc w teorii ma rozumieć relacyjność tych elementów na obrazie.

Dzięki temu, że jednym z celów Project Stardust jest to, aby narzędzie to było jak najbardziej dostępne dla użytkowników, system ma mieć bardzo niską krzywą uczenia się, co oznacza, że nawet osoby, które nie mają dużego doświadczenia w edycji zdjęć, mogą z niego korzystać.

Zobaczcie, wygląda to obłędnie:

@adobe

What if you could edit flat photos like layered PSDs? #ProjectStardust is an object-aware editing engine that makes photo editing intuitive, accessible and wicked fast. AdobeMAX, if you want to see these features in product, tell us!

♬ original sound – Adobe – Adobe

Inne narzędzia zaprezentowane na AdobeMax

W tym roku konferencja była wyjątkowo interesująca, ponieważ Adobe zaprezentowało szereg nowych narzędzi i funkcji, które mamy nadzieję zostaną wprowadzone do istniejących produktów. Nie zabrakło niesamowitych innowacji nie tylko w zakresie projektowania graficznego czy wideo. Zresztą, zobaczcie sami.

Project See Through

Project See Through to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które umożliwia łatwe usunięcie refleksów ze zdjęć. Każdy, kto robił zdjęcia przez szybę, wie, jak trudno jest pozbyć się niechcianego światła, które zaburza kompozycję. Dzięki temu narzędziu mamy w końcu pozbyć się niechcianego odbicia.

Project Dub Dub Dub

Kolejna nowość to Project Dub Dub Dub, czyli narzędzie, które automatyzuje proces dubbingu wideo. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji jest w stanie automatycznie przetłumaczyć ścieżkę dźwiękową wideo na wszystkie obsługiwane języki, zachowując przy tym głos oryginalnego mówcy. To rozwiązanie ma potencjał znacząco obniżyć koszty i czasochłonność procesu dubbingu.

Takim rozwiązaniem możemy także pochwalić się na naszym polskim „podwórku”. Firma Eleven Labs zaprezentowała ostatnio podobne narzędzie – Dubbing AI – które automatycznie tłumaczy materiał wideo, nie pomijając przy tym stylu, intonacji czy unikalnych cech głosu mówiącego.

Project Res Up

Project Res Up to system, który pozwala na łatwą konwersję wideo z niskiej na wysoką rozdzielczość. Używa ono innowacyjnej technologii upsamplingu opartej na dyfuzji, co pozwala na znaczne poprawienie jakości wideo bez utraty detali.

Project Primrose

I na koniec, wisienka na torcie – Project Primrose, czyli innowacyjny projekt, łączący technologię z modą. Prezentuje on potencjał elastycznych wyświetlaczy tekstylnych, dzięki którym ubrania mogą stać się kreatywnymi płótnami. Możliwości są nieskończone, od wyświetlania treści stworzonych w Adobe Firefly, po efekty z After Effects czy grafiki z Adobe Stock i Illustratora. Na wideo prezentuje się to niesamowicie, szczególnie że zmiana na sukience nie następuje jedynie po naciśnięciu odpowiedniego guzika, a sama reaguje na ruchy osoby, która ma ją na sobie.

Na koniec możecie obejrzeć także skrót z pierwszego dnia Adobe Max na poniższym filmie:

Skoro interesuje cię kreatywność i grafika komputerowa, być może korzystasz też ze Snapchata? Jeśli tak, z pewnością przyda ci się nasz poradnik krok po kroku dotyczący tego, jak odzyskać dni na Snapie.

Źródło: Adobe, oprac. własne

Motyw