Telefon się przegrzewa? To o wiele większe zagrożenie, niż ci się wydaje. Oto co warto zrobić

8 minut czytania
Komentarze

Dlaczego telefon się nagrzewa i czy jest to normalne? A w którym momencie powinniście zacząć podejrzewać, że coś jest nie tak? Sprawdziliśmy, co powoduje, że telefon jest gorący i jak temu zapobiec, aby pracował jak najdłużej.

Dlaczego telefon robi się gorący?

Jeśli telefon nagrzewa się podczas pracy, to zupełnie normalnie. Trzeba zaznaczyć, że większość smartfonów działa najlepiej w temperaturach od 0 do 35 stopni Celsjusza. I choć czasami nie mamy na to wpływu,, to trzeba mieć na uwadze, że narażenie sprzętu na działanie ekstremalnych temperatur spoza tego zakresu może mieć wpływ na jego wydajność i pracę.

Nagrzewanie się jest normalne podczas pracy urządzenia, zwłaszcza jeśli korzystacie z wielu aplikacji, platform streamingowych albo gracie w tytuły, które w pełni wykorzystują moc procesora i GPU. Intensywnie pracuje wtedy bateria i podzespoły, więc ciepło, które czujecie z tyłu telefonu, nie musi was zanadto martwić. Gdy dacie urządzeniu chwilę spokoju, temperatura wróci do normy.

gorący telefon nawigacja gps słońce
Android.com.pl/Jolanta Szczepaniak

Telefon może się także przegrzać z powodu wystawienia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Tę sytuację znają na pewno wszyscy, którzy wpinają telefon w uchwyt pod przednią szybą samochodu i korzystają z nawigacji. Tu następuje kumulacja pracy GPS i aplikacji z mapami, stale włączonego ekranu, najczęściej przy pełnej jasności oraz podgrzewania urządzenia przez promienie słońca padającego przez szybę. Nie znam smartfonu, który w takich warunkach pozostałby chłodny. Niemniej także i tutaj temperatura powinna wrócić do normy, gdy tylko dojedziemy do celu, wyłączymy nawigację i damy urządzeniu czas na ochłonięcie.

Jednak jeśli ciepło utrzymuje się stale, może to sygnalizować głębszy problem. Oprócz usterek mechanicznych czy wadliwie działającej elektroniki przyczyny mogą być również software’owe, na przykład złośliwe oprogramowanie w postaci aplikacji działających w tle, przesyłających dane lub wykonujących inne operacje, z których nie zdaje sobie sprawy użytkownik (np. cryptojacking) albo nieprawidłowe działanie oprogramowania, tj. słabo zoptymalizowany system lub przestarzałe aplikacje.

Gorący telefon podczas ładowania

Smartfony korzystają z akumulatorów litowo-jonowych, które wydzielają ciepło podczas wytwarzania prądu (w ogólnym zarysie polega to na przepływaniu jonów litu między katodą i anodą, podczas której oddają one ładunek elektryczny, tworząc prąd). Dlatego niewielkie nagrzewanie się tylnej części urządzenia, w której znajduje się bateria, jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Zwłaszcza podczas ładowania.

Ładowanie telefonu gorący telefon

Telefon może być ciepły, ale jeśli organoleptycznie odczuwacie temperaturę jako zbyt wysoką, tj. smartfon jest zbyt gorący, wtedy można zacząć się martwić. Może to oznaczać, że uszkodzony jest port ładowania, kabel ładujący lub sama bateria. Aby to sprawdzić, można naładować telefon za pomocą innego kabla lub innego portu ładowania albo użyć ładowarki bezprzewodowej (o ile telefon wspiera ładowanie indukcyjne). Możesz też spróbować podłączyć ładowarkę do innego gniazdka. Jeśli żaden z tych sposobów nie przynosi rezultatu, wina może leżeć po stronie baterii.

Jaka temperatura jest ok, a kiedy możemy mówić o przegrzewaniu?

Producenci w instrukcjach czy podręcznikach podają optymalny zakres temperatury, w których powinien pracować telefon. Najczęściej jest to od 0 do 35 stopni C. Nie musimy się martwić, jeśli temperatury sięgają 36 – 43 stopni. Jednak jeśli notorycznie zewnętrzna temperatura telefonu przekracza 44-45 stopni, to nie oznacza nic dobrego. Tak gorący telefon sugeruje, że powinniście na poważnie zająć się problemem.

gorący telefon temperatury
Zakresy temperatur dla smartfonów z Androidem
Źródło: AVG.com

Najbardziej grzejącymi się elementami telefonu jest bateria i procesor. W ogniwach litowo-jonowych zachodzi szereg reakcji chemicznych, podczas których wytwarzany jest prąd — jeśli nagrzewa się przede wszystkim tył telefonu, może to oznaczać problemy z baterią.

Jeśli jednak podczas ładowania grzeje się przede wszystkim spód telefonu, problem może dotyczyć ładowarki. Może być to kwestia fizycznej wady lub usterki — albo jakości samego akcesorium. Optymalnym rozwiązaniem jest korzystanie z akcesoriów dostarczonych przez producenta telefonu, a jeśli wolicie produkty innych firm, to wybierajcie te najbardziej wiarygodne i sprawdzone, a nie wynalazki z AliExpress.

gorący telefon kamera flir
Źródło: Independent / Yahoo! Finance

Jeśli ciepło wyczuwalne jest głównie nad akumulatorem, przy głośniku lub ekranie, wtedy wzrost temperatury może wynikać z nadmiernej pracy procesora lub czynników zewnętrznych, takich jak bezpośrednie światło słoneczne.

W jaki sposób wysoka temperatura może uszkodzić telefon?

Co się może stać przy zbyt wysokich temperaturach? Chyba sporo osób pamięta wybuchowe modele Samsung Galaxy Note 7? No cóż, to przypadki ekstremalne, choć co jakiś czas słyszymy o eksplodujących bateriach lub zapalających się telefonach… Wokół tego zagadnienia narosło zresztą masę mitów, również związanych z niebezpieczeństwami związanymi z szybkim ładowaniem.

W praktyce gorący telefon może spowodować throttling (ograniczenie wydajności procesora) oraz doprowadzić do długotrwałego uszkodzenia baterii oraz pogorszenia ogólnego stanu i trwałości urządzenia. Podobnie może się stać, jeśli zostanie wystawiony na działanie słońca lub wysokich temperatur przez dłuższy czas.

Co się wtedy dzieje w jego wnętrzu? Gdy temperatura komponentów przekroczy ich maksymalną temperaturę pracy, mogą ulec uszkodzeniu. W przypadku baterii litowo-jonowych przegrzanie może spowodować powstawanie pęcherzyków gazu w elektrolicie (prowadzące do wzrostu ciśnienia wewnątrz baterii, rozerwanie elektrolitu na kwas i ług oraz uszkodzenie anody i katody. W przypadku innych komponentów elektronicznych przegrzanie może spowodować uszkodzenie połączeń lutowanych, wytopienie plastikowych obudów oraz uszkodzenie układów scalonych.

Wysokie temperatury mogą również powodować zmiany właściwości materiałów, z których wykonane są komponenty elektroniczne. Na przykład, metale mogą tracić swoją wytrzymałość, a tworzywa sztuczne mogą pękać.

Jak schłodzić gorący telefon?

Przede wszystkim gorący telefon należy wyjąć z etui lub z pokrowca, o ile korzystacie z takiego akcesorium. To pomoże uwolnić ciepło. Następnie trzeba wyłączyć prądożerne funkcje (GPS, Bluetooth), włączyć tryb samolotowy albo najlepiej na jakiś czasy wyłączyć zupełnie komórkę. W dalszej kolejności urządzenie trzeba umieścić w chłodnym miejscu, na przykład przed wentylatorem, aby ostygło — ale nie w lodówce lub zamrażarce, bo tylko pogorszycie sytuację.

Co zrobić, by telefon się nie przegrzewał?

A co można zrobić na co dzień, aby nie doprowadzać do przegrzewania się telefonu? Oto kilka rad:

  • Rób regularne przerwy podczas korzystania z telefonu. Nie tylko przyczyni się to do poprawy samopoczucia użytkownika, ale wpłynie też na temperaturę telefonu i żywotność baterii.
  • Poprawnie ładuj telefon. Najlepiej przy użyciu sprawdzonych akcesoriów. Zadbaj o baterię i trzymaj urządzenie na płaskiej powierzchni (a nie na przykład pod poduszką) i raczej powstrzymaj się od korzystania z niego podczas ładowania.
  • Regularnie usuwaj śmieci z pamięci. Niepotrzebne pliki czy nieużywane aplikacje dodatkowo obciążają procesor i baterię telefonu. Dlatego warto wyczyścić niepotrzebne pliki, zidentyfikować aplikacje najbardziej wpływające na wydajność i usunąć oprogramowanie typu bloatware, aby poprawić wydajność telefonu i wydłużyć czas pracy baterii.
  • Zadbaj o aktualność systemu i aplikacji. Przestarzały soft może mieć błędy, które będą wpływać na wydajność telefonu.
  • Odpowiednio skonfiguruj telefon. Zmniejsz jasność ekranu i częstotliwość odświeżania, włącz tryb ciemny, wyłącz animowane tapety i inne wodotryski. To wszystko zużywa cenne miliAmpery.
  • Zrestartuj telefon. Ponowne uruchomienie urządzenia może zniwelować drobne błędy oprogramowania, które mogą wpływać na zużycie energii.
  • Przełącz na tryb oszczędzania baterii. Dezaktywuje on wiele funkcji drenujących baterię, np. usługi lokalizacyjne i dane w tle, ogranicza też zużycie energii, aby wydłużyć żywotność baterii.
  • Zapobiegaj działaniu aplikacji w tle. Zdecydowanie jest to coś, co wyczerpuje baterię i sprawia, że telefon musi pracować wydajniej, zużywając więcej energii.
  • Skontaktuj się z serwisem. Jeśli nic nie zadziałało, a telefon wciąż się przegrzewa, konieczna może być wymiana baterii.

Jeśli wasz telefon się przegrzewa i nie pomagają żadne sposoby, aby zmniejszyć to zjawisko, być może to chwila, aby zastanowić się nad nowym smartfonem. Sprawdźcie, jakie propozycje przygotowaliśmy dla was w różnych półkach cenowych i kategoriach:

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.