Jak ładować telefon?

Kiedy ładować telefon? Nasze wskazówki jak zadbać o baterię smartfona

Kamil Żółkiewicz Kamil Żółkiewicz Porady

W przypadku telefonów można spotkać się z wieloma mitami na temat ich użytkowania. Wśród urządzeń mobilnych jedne z największych legend powstają dookoła baterii i ich ładowania. Należy mieć na uwadze, że to, co kiedyś było mówione na temat obchodzenia się z baterią w smartfonach, nie musi to oznaczać, że teraz jest dokładnie to samo. Czasami można spotkać się z wieloma kuriozalnymi poradami w internecie, które niekoniecznie mogą okazać się w rzeczywistości złotymi radami. Dlatego należy mieć na uwadze, że w każdej sytuacji trzeba brać poprawkę i uważać. Jeśli będziesz wierzyć w mity oraz legendy krążące po internecie, wówczas bardzo łatwo i szybko możesz wyrządzić szkodę dla swojego urządzenia. Jak tego uniknąć i kiedy ładować telefon?

Czy baterię w telefonie można wymienić? 

Kiedy ładować telefon
Źródło: VeComoHacerlo from pixaby

Kwestia wymiany baterii kiedyś była zdecydowanie łatwiejsze. Niestety w dzisiejszych czasach wygląda to nieco inaczej, ponieważ obecnie coraz mniej jest na rynku smartfonów, które mają wyciąganą baterię. Dziś większość urządzeń ma wbudowaną baterię. Dlatego w sytuacji awarii zasilania musisz rozkręcić urządzenie i skorzystać ze swojej wiedzy w tym zakresie. W przypadku kiedy jej nie masz, wówczas pozostaje już jedynie odwiedzić serwis, ponieważ możesz tylko pogorszyć sytuację. Jeśli zależy Ci na tym, aby móc samodzielnie wymieniać baterię bez większej wiedzy, wtedy warto zastanowić się nad zakupem telefonu marki Fairphone.

Stare porzekadło głosi – ładuj do pełna i rozładuj do końca

Kiedy ładować telefon?
Źródło: mhoppsy from piaxaby

To rada jeszcze z innej epoki, kiedy w telefonach stosowano baterie kadmowe. W ich przypadku faktycznie pojawiało się zalecenie tego, aby decydować się na pełne ładowanie urządzenia i później użytkowanie go aż do momentu rozładowania. Jednak czasy się zmieniły i baterie również. Takie działanie działa zdecydowanie niekorzystnie na akumulatory urządzenia. Jeśli będziesz postępować w ten sposób, wówczas będziesz na pewno cieszyć się z użytkowania swojego urządzenia zdecydowanie krócej. Kupiłeś nowy telefon? Sprawdź, jaka bateria została zastosowana na jego pokładzie. Jeśli faktycznie jest to litowo – jonowa, wtedy nie musisz maksymalnie ładować oraz później całkowicie rozładowywać. Nie będzie z tego niczego dobrego w przypadku baterii litowo – jonowej, ponieważ w jej przypadku tej baterii działa to na jej szkodę.

Zobacz także: Padła Ci bateria w smartfonie, a musisz skorzystać z toalety? No to świetnie się składa… 

Nowe porzekadło głosi – ładować krótko, ale częściej

Kiedy ładować telefon?
Źródło: FreePhotosART from pixaby

Na baterie w smartfonach zdecydowanie lepiej wpływa krótki proces ładowania, ale częsty. Dlatego warto zostawiać ładowarkę na wierzchu lub w strategicznym miejscu, do którego często zaglądasz. Jest to gwarancją tego, że faktycznie będziesz podładowywać swoje urządzenie, co pewien czas. Dzięki temu Twoja bateria znacznie lepiej zachowa swoją żywotność w długiej perspektywie użytkowania. W przeciwnym razie  możliwe, że pojawi się szybka potrzeba odwiedzenia serwisu. Jeśli faktycznie doprowadzisz do stanu, kiedy poziom Twojej baterii jest już stosunkowo niski i pojawia się komunikat o ładowanie , wtedy nie należy go ignorować i zaraz po pierwszej prośbie  swojego urządzenia przystąpić do jego ładowania. 

Co w sytuacji, kiedy urządzenie jest przechowywane bez dłuższego użytkowania? Jak zachować się w tej sytuacji? 

Kiedy ładować telefon?
Źródło: Pexels from pixaby

Jeśli faktycznie masz urządzenie, którego niekoniecznie używasz, wtedy prędzej czy później na pewno odłożysz je do szuflady. W tym przypadku to dość zrozumiałe zachowanie, jednak należy mieć na uwadze, aby telefon był odpowiednio naładowany. Błędem jest pozostawianie go całkowicie rozładowanego lub z maksymalnie uzupełnioną baterią. Smartfon powinien być naładowany do poziomu 40-50%. To jest zalecany stan, który nie będzie wpływać negatywnie na żywotność baterii w przypadku dłuższego przechowywania i braku użytkowania.

W przypadku rozładowania urządzenia do końca i wrzucenia go do szuflady lub innego schowka na „przechowanie” wtedy może dojść do poważnego naruszenia żywotności baterii, a kiedy po pewnym czasie wrócisz do użytkowania urządzenia, możesz całkiem mocno zdziwić się, jak szybko Twój smartfon potrzebuje podłączenia do prądu. Podczas samego przechowywania warto również pamiętać o temperaturze, ponieważ baterie smartfonów nie lubią kiedy jest im za gorąco. Dlatego zadbaj o to, aby nie leżały w szufladzie, gdzie się zapocą i stracą na żywotności swoich baterii. 

Zobacz także: Gigantyczna bateria i niewiele więcej, czyli nowy Ulefone Note 12P

Czy zostawianie na noc jest niebezpieczne i może nas kosztować krocie? 

Kiedy ładować telefon?
Źródło: Alexandra_Koch from pixaby

Zapewne pośród części osób panuje również przekonanie odnośnie ładowania urządzenia podczas snu. Wtedy nie możesz kontrolować stanu naładowania i przez to pojawia się myślenie, że jest to szkodliwe dla Twojego urządzenia. Jednak tutaj rodzi się kolejny mit. Baterie litowo-jonowe są dostosowane do takich warunków i nie masz powodów do tego, aby przejmować się, że prąd będzie pobierany przez cały czas. Jeśli w poziom naładowania osiągnie swój limit, wówczas ładowanie jest odłączane. To także dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy boją się o swój portfel, myśląc, że takie ładowanie smartfona przyczyni się do wyższych rachunków za prąd. Otóż nie. Rachunki będą takie same bez większej różnicy. 

Gdzie kłaść telefon podczas ładowania? 

Kiedy ładować telefon?
Źródło: kaboompics from pixaby

To kolejne bardzo istotne pytanie dla zachowania jak najdłuższej żywotności Twojej baterii. Smartfony nie lubią zbyt dużych temperatur. A co za tym idzie, nie powinieneś zostawiać swojego urządzenia w takich miejscach jak przykładowo grzejnik. Może być to szkodliwe dla baterii i prowadzić do mało ciekawych skutków. Dlatego koniecznie wybieraj miejsca, która nie będą podgrzewać Twojego telefonu. Potrzebujesz dokonać bezpiecznego wyboru w tej kwestii. 

Zobacz także: Bateria w iPhone 13 – Apple zaskoczy przyszłych użytkowników

Jak korzystać z telefonu, aby odpowiednio wpływać na żywotność baterii? 

Kiedy ładować telefon?
Źródło: Firmbee from pixaby

To jak używasz swojego smartfona, ma wpływ na  żywotność jego baterii. Przede wszystkim w miarę swoich możliwości staraj się wyłączać wszystkie procesy, które są uruchomione w tle. Przyczyniają się do szybszego wyładowywania baterii, a co za tym idzie, zużywania przewidzianych cyklów. Dlatego jeśli nie korzystasz z Bluetooth, GPS lub internetu, wyłącz wszystkie opcje, które marnotrawią niepotrzebnie energię urządzenia, a przez to na pewno będziesz sięgać częściej po ładowarkę. Narzekasz na to, że smartfon nie jest w stanie wytrzymać jednego dnia bez towarzystwa ładowarki? Odpowiedź jest właśnie tutaj. Koniecznie wyłącz wszystko to, z czego obecnie nie korzystasz. Odczujesz różnicę już pierwszego dnia. 

Jaką ładowarkę wybrać, aby zadbać o swoją baterię? 

Kiedy ładować telefon?
Źródło: ReadyElements from pixaby

W tym celu warto przede wszystkim szanować swoją oryginalną ładowarkę, która była dołączona do urządzenia. Jest ona najlepiej dostosowana i dobrana do smartfona przez samego producenta. Jeśli jednak czas zrobi swoje i będziesz mieć potrzebę zakupić nową ładowarkę, wówczas warto poszukać w pierwszej kolejności oryginalnego sprzętu. Tanie zamienniki mogą działać w różny sposób i mieć swoje negatywne skutki – w tym również na żywotność baterii. 

Zobacz także: Niedługo Twój iPhone dokładnie pokaże, kiedy jego bateria się wyczerpie

Technologie szybkiego ładowania

Szybkość
Źródło: jonbonsilver from pixaby

Jeśli kupujesz ładowarkę i chcesz, aby Twój telefon ładował się szybko, warto zwrócić uwagę na to, jaką technologię ładowania wspiera Twój telefon. Co do zasady większa liczba amperów i woltów powinna przyczyniać się do szybszego ładowania, jednak nie zawsze tak musi być. Czasami można spotkać się z sytuacją, kiedy 25 watów daje podobny rezultat, co 40 watów.

Popularne technologie szybkiego ładowania to: Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging, Apple Fast Charge oraz inne. Pierwszy standard pozwala osiągać nawet do 100 W i skupia się głównie na USB typu C. Potrafi szybko ładować smartfony bez względy na system operacyjny. Stosowany jest także w do ładowania urządzeń bezprzewodowych takich jak słuchawki. Kolejnym z wymienionych technologii jest ta opracowana przez Samsunga. Wspiera ona standard Power Delivery 3.0. Dzięki temu można uzyskać szybkie ładowanie z ładowarką 25 W oraz 45 W. Przy słabszej ładowarce można naładować baterię w niecałą godzinę. Apple Fast Charge na chwilę obecną jest stosunkowo mało wydajny i popisowy na tle konkurencji. Po podłączeniu do ładowarki nadal pojawiają się sytuacje, kiedy urządzenie jest ładowane przez ponad 2 godziny.

Qualcomm Quick Charge to technologia, która została stworzona przez producenta popularnych procesorów. Debiut tego rozwiązania pojawił się w 2013 roku. Wersja 1.0 pozwalała już wtedy na ładowanie 5V/2A – 10W. Power Delivery to standard, który pojawił się w 2012 roku. Jego głównym celem było umożliwienie ładowania przez USB nawet z mocą 100W. Power Delivery dąży do usystematyzowania rynku ładowarek tak, aby jedną ładowarką można było naładować każde urządzenie. Motorola TurboPower to technologia, która jest stosowana w telefonach producenta. Głównie bazuje na zwiększaniu natężenia. TurboPower osiąga całkiem ciekawe wyniki, jednak ma jeden poważny problem – wciąż walczy z przegrzewaniem urządzenia. Nie jest to niczym dobrym, ponieważ wysoka temperatura działa niekorzystnie na żywotność baterii.

Kolejną opcją jest Pump Express. To technologia stworzona przez MediaTek, która miała stanowić konkurencję zwłaszcza dla Quick Charge Qualcomma. Pump Express skupiał się na zmianie napięcia ładowania. Początkowo reklamowano jako przełomową technologię, jednak później rozeszło się po kościach i skończyło na płomiennych zapowiedziach. SuperCharge to metoda ładowania, która jest przypisywana do Huawei i Honor. Szybkie ładowanie odbywa się przy napięciu 9V lub 5V. Oppo VOOC to technologia opracowana przez chińskiego producenta i jej pierwotna nazwa to Dash Charge. To system, który działa inaczej niż Quick Charge. Oppo VOOC pozostaje przy stałym napięciu (5V) i podwyższa jedynie natężenie nawet do 5A. Co uzyskuje w ten sposób użytkownik? Dzięki temu jest się w stanie naładować szybko urządzenie nawet wtedy, kiedy jest ono intensywnie użytkowane. W przypadku Quick Charge granie w gry mobilne niestety spowolni znacząco proces ładowania.

Meizu Super mCharge to propozycja od innego chińskiego producenta. Maksymalna moc może dochodzić nawet do 55 W przy zastosowaniu 11 V oraz 5 A. Pierwsze wzmianki o technologii ładowania pojawiły się w 2017 roku. Popularną technologią jest propozycja od Xiaomi czyli HyperCharge. Słynie przede wszystkim z faktu, że model Xiaomi 11T Pro jest ładowany z rekordową mocą – 120W. To oznacza zapełnienie baterii od 1% do 100% w około 17 minut. Realme posiada również swoją autorską technologię ładowania baterii – SuperDart. Jednak coraz więcej mówi się o kolejnej ofercie na rynku – UltraDart 125W. To duże zagrożenie dla pozycji, jaką wypracowało sobie Xiaomi efektami w 11T Pro.

Ładowanie telefonu jest bardzo ważnym aspektem w przypadku jego użytkowania. Dzięki temu zapewniasz sobie możliwość długiej pracy na urządzeniu bez potrzeby odwiedzania serwisów i płacenia za usługi naprawcze lub regeneracyjne baterii. Jeśli nie będziesz popełniać żadnych poważnych błędów, wtedy możesz być pewien tego, że bateria będzie działać, jak należy. Bardzo ważne w tym oraz innych temat pozostaje odróżnianie faktów od mitów. Dzięki temu oszczędzisz sobie zmartwień i problemów ze sprzętem na własne życzenie. Dobre praktyki istnieją i należy się do nich stosować. Obecne smartfony nie lubią skrajności – rozładowania oraz ciągłego bycia na 100%. Kiedy ładować telefon? Od teraz już znasz odpowiedź i nie będziesz mieć żadnych złudzeń.

Źródło obrazka wyróżniającego: C10Maj from pixaby

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy