Samsung pozwany przez ASUS, szykuje się nowa wojna patentowa. Poszło o smartfony oraz 5G

4 minuty czytania
Komentarze

Wojny patentowe wśród producentów elektroniki to złożona sieć rywalizacji, której stawką były miliardy dolarów. Biorą w nich udział firmy o różnych wielkościach i udziałach w rynku — te, które mają kluczowe patenty, może domagać się opłat licencyjnych od innych firm lub zwalczać konkurencję. Tym razem wojna patentowa może nastąpić między ASUSem i Samsungiem — chodzi o wykorzystywane przez Koreańczyków technologie bezprzewodowe w smartfonach obsługujących sieci 4G i 5G.

Najważniejsze wojny patentowe w branży

W świecie elektroniki spory sądowe dotyczące praw własności intelektualnej są częste i zazwyczaj trwają latami — stawka jest bowiem bardzo wysoka. W ciągu ostatnich lat branża technologiczna była świadkiem wielu sądowych potyczek między większymi i mniejszymi producentami — chodziło oczywiście o naruszenie patentów dotyczących zarówno hardware’owych i software’owych rozwiązań stosowanych w urządzeniach mobilnych. Wiele lat temu Nokia walczyła z Apple, Samsung z Huawei, a także z Ericssonem, a Philips z Garminem i Fitbitem.

Oto najgłośniejsze wojny patentowe ostatnich lat:

Apple vs Samsung (2011-2018)

Chyba najbardziej medialna wojna patentowa rozpoczęła się w 2011 roku, gdy Apple oskarżyło Samsunga o kopiowanie designu i funkcji iPhone’a. Konkretnie chodziło o zaokrąglone rogi, ikony aplikacji oraz technologię przewijania ekranu.
W 2012 roku, po długim procesie sądowym, jury przyznało Apple ponad miliard dolarów odszkodowania. Wielokrotne odwołania i kontrprocesy doprowadziły do tego, że ostateczna suma, którą Samsung zgodził się zapłacić w 2018 roku, wyniosła 539 milionów dolarów.

Motorola vs Apple (2010-2012)

Spór dotyczył naruszenia praw patentowych do technologii bezprzewodowej. Zakończył się ugodą, w ramach której Motorola zgodziła się zapłacić Apple odszkodowanie w wysokości 1,7 miliarda dolarów.

Apple vs HTC (2010-2012)

Apple oskarżyło HTC o naruszenie 20 swoich patentów związanych z iPhone’em, w tym dotyczących interfejsu użytkownika, architektury podzespołów oraz sprzętu.
W listopadzie 2012 roku obie firmy zawarły 10-letnie porozumienie licencyjne, kończąc wszystkie bieżące procesy sądowe. Konkretne warunki umowy nie zostały ujawnione.

Microsoft vs Motorola (2010-2013)

W 2010 roku Microsoft oskarżył Motorolę o naruszenie patentów związanych z technologią wideo oraz łącznością Wi-Fi w produktach Motoroli. Motorola odpowiadała kontrprocesami dotyczącymi technologii używanej w systemach Xbox.
W 2013 roku Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych (ITC) orzekła na korzyść Microsoftu, stwierdzając naruszenie patentu dotyczącego technologii łączności i synchronizacji.

LG vs Samsung (2012-2013)

LG oskarżyło Samsunga o naruszenie patentów dotyczących technologii OLED. Spór dotyczył m.in. technologii wyświetlacza oraz konstrukcji podzespołów. Obie firmy zdecydowały się na polubowne rozwiązanie sporu w sierpniu 2013 roku i postanowiły współpracować nad przyszłymi technologiami wyświetlaczy.

BlackBerry vs Nokia (2012-2017)

BlackBerry (dawniej Research In Motion) oskarżyło Nokię o naruszenie patentów dotyczących technologii mobilnej.
W maju 2017 roku BlackBerry ogłosiło, że osiągnęło porozumienie w sprawie licencji z Nokią, kończąc wszelkie spory sądowe między firmami.

Qualcomm vs Apple (2017-2019)

Spór z 2017 roku dotyczył opłat licencyjnych, które Qualcomm pobierał od Apple za używanie swoich chipów w iPhone’ach. Apple argumentowało, że opłaty te były zbyt wysokie i naruszały umowy antymonopolowe.
W 2019 roku obie firmy zawarły porozumienie, kończąc wszelkie globalne spory sądowe. Apple zgodziło się zapłacić Qualcommowi nieujawnioną kwotę i podpisać nową umowę licencyjną na kilka lat.

Nowa wojna patentowa?

Nowy konflikt dotyczy technologii bezprzewodowej, którą Samsung wykorzystuje w urządzeniach Galaxy obsługujących sieci 4G i 5G, w tym w obecnym składanym modelu Galaxy Z Flip5.

samsung galaxy z flip5 wojna patentowa asus
Fot. Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

ASUS półtora roku temu zażądał od Samsunga uiszczenia opłaty licencyjnej za korzystanie z jego opatentowanych technologii, jednak firmom nie udało się dojść do porozumienia. Dlatego tajwański producent wniósł pozew przeciwko Samsungowi w związku z naruszeniem praw patentowych do technologii bezprzewodowej. ASUS twierdzi, że Samsung naruszył jego patent na „metodę i urządzenie usprawniające transmisję danych z wykorzystaniem skonfigurowanych zasobów w systemie komunikacji bezprzewodowej”.

ASUS zażądał od Samsunga zaprzestania naruszania jego patentu i wypłaty odszkodowania. Samsung nie skomentował jeszcze pozwu ASUS — nie wiemy, czy będzie to jednak wojna patentowa, czy producenci zażegnają spór za zamkniętymi drzwiami.

Źródło: Tech News Space, Gearrice

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw