LOKOWANIE PRODUKTU: TAPO

Poznaj Smart Home, który nie zrujnuje portfela, ale odmieni Twoje życie

6 minut czytania
Komentarze

Dzisiaj wszystko może być smart, byleby tylko dało się to podłączyć do prądu, a przy okazji do Internetu. Popularność różnorodnych urządzeń smart sprawiła, że naprawdę możemy ułatwić sobie życie poprzez mniej lub bardziej rozbudowane urządzenia. To oczywiście idealny wstęp do smart home, czyli kategorii sprzętu, na którą możemy przeznaczyć fortunę, ale nie musimy. W tym materiale chciałbym przedstawić Wam właśnie zestaw do inteligentnego domu od Tapo, który pozwala małym kosztem odmienić, a właściwie zautomatyzować codzienne czynności.

Smart Home od Tapo — kupuj co chcesz, kiedy chcesz

Fot: Łukasz Pająk / Android.com.pl

Tapo, czyli marka TP-Link jest Wam już zapewne dobrze znana. Wcześniej przedstawialiśmy m.in. inteligentne gniazdko, żarówkę, czy też wręcz zestaw kamer. Tym razem przyjrzymy się kolejnym produktom, które pozwalają w każdej chwili rozbudować możliwości naszego smart home. W końcu pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest integracja poszczególnych elementów.

Czujnik ruchu Tapo Smart Motion Sensor T100

Zaczynamy od czegoś bardzo prostego, a więc czujnika ruchu Tapo Smart Motion Sensor, który został wyceniony na około 100 złotych. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem tego urządzenia jest detekcja ruchu. Odbywa się ona na dystansie do 7 metrów w ramach pola widzenia do 120 stopni. Informacja ta może zostać przekazana do innych urządzeń, aby na przykład włączyć światło lub alarm w określonych godzinach.

W zestawie znajdziemy czujnik z założoną już baterią z zabezpieczeniem. Swobodny montaż możliwy jest na dwa sposoby — poprzez wbudowane magnesy lub dołączone do zestawu folie dwustronne. Nóżka na przegubie pozwala bez problemu dostosować monitorowany obszar, więc mówimy o prostocie i ergonomii w jednym. Sama komunikacja z systemem odbywa się poprzez centralę H100, o której nieco później.

Przycisk Tapo Smart Button S200B

Kolejny mały dodatek do smart home od Tapo to inteligentny przycisk S200B, który kosztuje około 80 złotych. Jego rola jest bardzo prosta, ale firmie udało się wykrzesać z takiego akcesorium dodatkową funkcjonalność. W końcu omawiany produkt może nie tylko wywoływać konkretne akcje poprzez pojedyncze lub podwójne kliknięcie, ale rozpoznaje jeszcze gest obracania (osobno w obu kierunkach). Podobnie jak czujnik ruchu, tak samo Smart Button S200B łączy się z hubem H100.

Przycisk możemy zabrać ze sobą wszędzie lub przymocować w interesujące nas miejsce z pomocą dodatkowej podkładki na magnes. Możemy też ją przykręcić do ściany, więc głównie nasze pomysły ograniczają możliwości Tapo S200B.

Czujnik magnetyczny Tapo Smart Contact Sensor T110

Następny produkt również należy do tych podstawowych, a często niezbędnych przy projektowaniu swojego smart home. Za niecałe 100 złotych otrzymujemy czujnik magnetyczny, który możemy przymocować do drzwi, okien lub szafek, aby monitorować ich otwieranie i zamykanie. Każde przerwanie połączenia momentalnie jest wykrywane i stosowna informacja trafia na nasz smartfon (poprzez Tapo Hub) lub wywołuje inną, zaprogramowaną wcześniej akcję.

Podobnie bajecznie prosta pozostaje forma instalacji Tapo T110. Wystarczy przykleić czujnik w interesujące nas miejsce z pomocą dołączonych do zestawu taśm dwustronnych.

Monitor temperatury i wilgotności T315 w wydaniu Smart od Tapo

Tym razem do gry wkracza coś większego i dodatkowo z wyświetlaczem. Mowa o Tapo T315, czyli monitorze temperatury i wilgotności z 2,7-calowym ekranem e-Ink. Za około 130 złotych możemy na bieżąco śledzić powietrze wokół nas, aby na przykład zarządzać jego przepływem lub klimatyzacją. Poprzez połączenie z hubem do dyspozycji otrzymujemy pełną automatykę, a także system powiadomień.

W tym wypadku montaż nie jest niezbędny, bo Tapo T315 możemy swobodnie postawić na biurku lub w innym miejscu, które chcemy monitorować. Producent przewidział też opcję przyklejenia na ścianie, więc w zestawie pojawiła się taśma dwustronna.

Inteligentna żarówka Tapo L530E

Czym byłby zestaw smart home bez inteligentnych żarówek? Tapo w swojej ofercie ma ich mnóstwo, włącznie z taśmami LED, ale w tym konkretnym przypadku wzięliśmy na warsztat topowy model L530E. Kosztuje on niecałe 50 złotych i pozwala na wszystko, czego mógłby oczekiwać początkujący użytkownik.

Przede wszystkim mówimy o żarówce z trzonkiem E27 i mocy 8,7 W (odpowiednik 60 W), która oferuje całą paletę barw i szerokie spektrum jasności. Tapo L530E łączy się bezpośrednio z naszą siecią Wi-Fi, abyśmy z poziomu aplikacji producenta lub poprzez Amazon Alexa/Asystenta Google mogli nią w pełni sterować — również głosowo.

Montaż zapewne każdy doskonale wie, jak wygląda. Po wkręceniu żarówki L530E ta od razu poinformuje nas, że jest gotowa do konfiguracji. Całość nie trwa dłużej niż 2 minuty, gdy mamy już przygotowaną aplikację Tapo.

Smart Hub z dzwonkiem Tapo H100

Kilkukrotnie wcześniej pojawiła się wzmianka o hubie Tapo, więc oto jest i on, czyli Smart Hub H100. Większego brata, H200, mogliście poznać przy okazji omawiania uniwersalnych kamer C420S2. Tym razem mówimy o prostszej centralce, ale dodatkowo wyposażonej w donośny głośnik, który może robić za dzwonek do drzwi lub alarm. Sprzęt kosztuje zaledwie 100 złotych i tak naprawdę wprowadza nas do smart home.

Prosta konstrukcja pozwala wpiąć bramkę H100 do prądu i od razu zacząć z nią pracę z poziomu darmowej aplikacji ze Sklepu Play lub App Store. W ten sposób możemy podłączyć do centralki aż 64 urządzenia pokroju wspomnianych czujek lub przycisków.

Smart Home od Tapo. Podsumowanie

Na sam koniec pamiętajcie, że nie musicie od razu kupować wszystkich wymienionych elementów. Przykładowo możecie zacząć od żarówki, aby później dokupić hub i czujnik ruchu, co już pozwoli Wam na podstawową automatyzację. Smart home to sztuka kreatywności i automatyzacji, a powyższe produkty od Tapo umożliwiają poznać ten świat bez wydawania fortuny.

Interesuje cię smart home? To na pewno nieobce ci oszczędzanie. Doskonale wiemy, że ceny za energię są niebotycznie wysokie. Jeśli zastanawiasz się, jak jeszcze możesz zmniejszyć rachunki za prąd i wodę, sprawdź nasz ranking zmywarek oraz ranking pralek i wybierz modele charakteryzujące się wysoką energooszczędnością.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: Tapo

Motyw