Aktualizacje po konferencji Google I/O 2023 nie ominęły także oprogramowania do zegarków Google. Nowy system Wear OS 4 ma poprawić żywotność baterii, udostępnić opcję korzystania z WhatsAppa i wprowadzić tworzenie kopii zapasowych w chmurze.
Google Wear OS 4 – spis treści
Czego możemy spodziewać się po Wear OS 4?
Po oficjalnej konferencji Google I/O, na której zaprezentowano nie tylko ulepszenia w oprogramowaniu Android 14, system wykorzystujący AI Bard oraz urządzenia – pierwszy składany Google Pixel Fold, nowy tablet Pixel Tablet oraz Pixel 7a.
Google na spotkaniu potwierdził, że pracuje nad Wear OS 4, co oznacza, że najnowsze oprogramowanie pojawi się w obecnych i przyszłych zegarkach z Androidem i zadebiutuje najprawdopodobniej już jesienią 2023 roku.
Będziemy mogli sprawdzać swój harmonogram w Kalendarzu Google, utrzymywać kontakt ze znajomymi na WhatsApp, słuchać ulubionego podcastu w Spotify, a także uzyskać wsparcie w zakresie tworzenia kopii zapasowych i przywracania w Wear OS 4. Ale po kolei:
Energooszczędność baterii
W porównaniu z Wear OS 3 „czwórka” ma wydłużyć żywotność baterii – wiele optymalizacji w Wear OS 4 zostało zaprojektowanych, aby sprawić, że system operacyjny będzie bardziej energooszczędny, co jest szczególnie ważne, ponieważ w poprzednich smartwatchach stanowiło to pewną niedogodność.
Zobacz także: Najlepsze smartwatche z Wear OS na rynku
Kopia zapasowa zegarka – nareszcie!
Najnowszy Wear OS 4 ma dać użytkownikom Androida opcję tworzenia kopii zapasowych i przywracania ich na zegarkach bez konieczności powrotu do ustawień fabrycznych, umożliwiającego płynne przełączanie między zegarkami Wear OS. Przy zakupie nowego zegarka wszystkie ustawienia zapisane wcześniej na telefonie zostaną automatycznie przeniesione na smartwatcha. Taka zmiana to… dla wielu oczywistość, która powinna pojawić się już dawno temu. System operacyjny nowej generacji przyniesie również nowe i ulepszone funkcje ułatwień dostępu, takie jak zamiana tekstu na mowę.
Konfigurowalne tarcze – Watch Face Format
Kolejną nowością ma być system Watch Face Format, w obrębie którego Samsung i Google połączyły siły, umożliwiając programistom tworzenie tarcz zegarka Wear OS w deklaratywnym formacie XML bez pisania kodu.
Kompatybilność z Workspace i Google Home
Wear OS 4 ma oferować kompatybilność z innymi systemami Google, pozwalając użytkownikom korzystać z usług Google Workspace, Gmaila i Kalendarza Google z poziomu smartwatcha. Szybko odpowiemy na e-maile w Gmailu i sprawdzimy swój harmonogram w Kalendarzu. Nie zabrakło wsparcia dla interaktywnego systemu Google Home, dzięki czemu prosto z nadgarstka skonfigurujemy elementy sterujące aplikacji – m.in. zablokujemy drzwi, wyregulujemy jasność oświetlenia czy będziemy mogli sterować multimediami, a także odczytywać animowane podglądy powiadomień.
Nowości od Spotify
Wszystkie aplikacje dostępne na Wear OS 4 mają zapewniać opcje konfiguracji w menu początkowym, tak aby łatwo dostosować smartwatcha do naszych potrzeb. Pojawić się mają nowe kafelki Spotify dla jeszcze bardziej efektywnego zarządzania podcastami i listami odtwarzania bezpośrednio z zegarka.
Oczywiście wszystko to na ten moment tylko obietnice Google, a jak wiemy po ostatnim niezbyt szybkim (choć efektywnym!) rozwoju poprzednika oprogramowania na smartwatche, Wear OS 3, „wszystko się może zdarzyć”.
Źródło: Google
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.