dłoń trzymająca telefon z włączoną aplikacją tiktok

Pracownicy TikToka mieli szpiegować dziennikarkę. Używali do tego konta… jej kota

2 minuty czytania
Komentarze

TikTok nie od dziś jest poddawany kontrolom na całym świecie pod kątem rzekomego śledzenia danych użytkowników, co poważnie nadszarpnęło reputacją firmy. Co raz więcej zachodnich instytucji rozważa zakazanie używania aplikacji na urządzeniach urzędników w swoich krajach. Teraz światło dzienne ujrzała kolejna historia związana z nieautoryzowanym trackowaniem prywatnych danych. TikTok poinformował brytyjską dziennikarkę, że pracownicy szpiegowali ją za pomocą aplikacji wykorzystując do tego… konto jej kota.

Czego pracownicy ByteDance chcieli się dowiedzieć?

Jak podaje BBC, londyńska dziennikarka ds. technologii „Financial Times” Cristina Criddle otrzymała wiadomość, z której wynikało, że cztery osoby śledziły ją, wykorzystując jej osobiste konto na TikToku. Dalsze dochodzenie ujawniło, że chodziło o przeciek informacji, które miały być potajemnie przekazywane do innego przedsiębiorstwa. Dane lokalizacyjne reporterów były monitorowane, aby ustalić, gdzie się znajdują i czy mają coś wspólnego z nieautoryzowanym przekazywaniem danych.

Zobacz także: Odstawiłem TikToka na dwa tygodnie. I nie wracam

TikTok śledził dane lokalizacyjne na prywatnym koncie dziennikarki

Konto Cristiny było zarejestrowane jako profil jej kota, Buffy’ego i znajdowało się na jej prywatnym telefonie komórkowym. W chwili ataku konto w ogóle nie było popularne i miało ok. 170 obserwujących i 20 postów. Nie było tam także ani jej imienia i nazwiska, ani zawodu. Jak poinformował BBC ekspert ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, prof. Alan Woodward z Surrey University, tego poziomu śledzenia „nie można określić jako przypadkowego ani nawet incydentalnego”.

TikTok przyznał, że niektórzy z pracowników „nadużyli swoich uprawnień”, aby uzyskać dostęp do prywatnych informacji Criddle’a, próbując znaleźć osoby odpowiedzialne za wyciek informacji. Jak twierdzi Cristina, do tej pory jednak nie dowiedziała się, ile była śledzona i jakie dokładnie informacje o niej były przetwarzane.

Czasami nie mogłem zasnąć, myśląc o tym, czego pracownicy ByteDance mogli się o mnie dowiedzieć.

Cristina Criddle

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak samodzielnie zapewnić sobie lepszą ochronę przed cyberatakami, zapoznaj się z naszymi 5 sposobami na bezpieczne konta.

Źródło: BBC

Motyw