Adobe Podcast AI – jak korzystać? Niemal studyjna jakość nagrań nawet z telefonu

3 minuty czytania
Komentarze

Nagrania głosowe często wypadają gorzej, niż byśmy tego chcieli. Oprócz właściwego głosu mikrofony często rejestrują echo czy hałasy z zewnątrz takie jak dźwięk syreny. Adobe udostępniło narzędzie, które poprawi jakość twoich nagrań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i jest to Podcast AI. Jak z niego skorzystać?

Adobe Podcast AI — jak założyć konto?

Fot. adobe.com

W momencie pisania poradnika, narzędzie Podcast jest w darmowej fazie Beta. Oznacza to, że każdy może wypróbować nowość od Adobe zupełnie za darmo. Aby to zrobić, na tej stronie wystarczy założyć konto i się nim zalogować. W procesie rejestracji zostałem poproszony jedynie o datę urodzenia. Najszybszą metodą jest logowanie za pomocą konta Google, Facebook i Apple. Następnie można przejść do korzystania z narzędzia.

Adobe Podcast — popraw jakość nagrań

Fot. podcast.adobe.com

Po zalogowaniu zobaczyć można prostą stronę, która na przykładowym nagraniu prezentuje możliwości funkcji. W okienku obok wrzucić można własne nagrania. Zrobić to można naciskając przycisk „Upload” i przesyłając na stronę interesujące nas pliki audio. Niestety przeciąganie z folderu bezpośrednio na stronę nie działa. Narzędzie obsługuje maksymalnie 500 MB pliki w formacie MP3 i WAV. Aby nagrać dźwięk, można skorzystać z dyktafonu w telefonie lub programu „rejestrator dźwięku” w systemie Windows.

Na jakie efekty można liczyć?

W ramach testu przesłałem 22-sekundowy plik testowy nagrany smartfonem w formacie WAV. Zajmował on niecałe 5 MB. Strona poinformowała, że przetwarzanie może potrwać do 10 minut, natomiast po kilkudziesięciu sekundach poprawione nagranie było gotowe do pobrania. A tak prezentują się obydwa nagrania, surowe oraz przetworzone:

Nagranie z telefonu — surowy plik audio
Nagranie z telefonu — poprawione w Adobe Podcast

Jak słychać na powyższych przykładach różnica w jakości dźwięku jest ogromna. Algorytmy AI poradziły sobie praktycznie z każdą niedoskonałością materiału źródłowego, a głos został ładnie i naturalnie podkreślony. Co zaimponowało mi jeszcze bardziej, przetworzone nagranie nie brzmi bardzo jak audio po obróbce. Z tym narzędziem można nagrywać filmy i podcasty, dysponując jedynie telefonem.

Adobe Podcast AI to nie tylko wzmacnianie dźwięku

Fot. podcast.adobe.com

Darmowe wzmacnianie głosu pokazane wyżej oczywiście imponuje, ale nie jest to jedyna funkcja Adobe Podcast. Usługa ma umożliwić zdalne nagrywanie rozmów. Narzędzie ma także zasugerować optymalną odległość od mikrofonu, czy poziom wzmocnienia sygnału. Najciekawiej jednak prezentuje się funkcja, która automatycznie wyciąć ma dźwięki namysłu rozmówcy takie jak mhm, hm itp. Najnowsze rozwiązanie Adobe powinno ułatwić rozpoczynanie przygody z podcastami. Niedługo posiadanie dobrze wyposażonego studia nie będzie wymogiem koniecznym, aby nagrywać jakościowe rozmowy.

Adobe Podcast AI. Jak działa?

Fot. Depositphotos/everythingposs

Zasada działania algorytmów jest tajemnicą. Producent zdradza jedynie, że w tym celu wykorzystywane jest AI. Nie powinno być to zaskoczeniem, bo z algorytmów sztucznej inteligencji korzystamy każdego dnia. Skuteczność technologii nie powinna dziwić, biorąc pod uwagę, że Adobe oferuje pokaźną bazę aplikacji do twórców. W przyszłości oprogramowanie prawdopodobnie zostanie zintegrowane z płatnym pakietem i nie będzie dostępne dla każdego za darmo. Jeśli masz nagrania, które chcesz poprawić, warto się pospieszyć.

Zdjęcie główne: Fot. Jonathan Farber/Unsplash

Motyw