Aplikacje mobilne i ich dawne wersje. Tak wyglądał kiedyś mObywatel, Allegro, Facebook i Instagram

3 minuty czytania
Komentarze

Popularne aplikacje mobilne, które mamy zainstalowane na naszych smartfonach, cały czas ewoluują. Pomiędzy jedną a drugą wersją programu często trudno dostrzec znaczące zmiany. Dopiero gdy cofniemy się kilka miesięcy lub lat wstecz, możemy zobaczyć, jak bardzo zmieniły się używane przez nas narzędzia. Dotyczy to zresztą także witryn internetowych.

Aplikacje, strony internetowe i ich stare wersje – spis treści

Znane aplikacje mobilne kiedyś i dziś

Facebook to bez wątpienia jedna z bardziej popularnych aplikacji na świecie. W czasach pierwszych smartfonów z zielonym robotem, a także obecności na rynku dotykowych telefonów z innymi systemami niż iOS i Android, program wyglądał zupełnie inaczej, niż dziś. Przykładem niech będzie mobilny Facebook na telefony Nokia – na głównym ekranie były kafelki pozwalające przejść do konkretnych funkcji.

Jak bardzo zmienił się Facebook na przestrzeni ostatnich kilku lat? Oceńcie sami na podstawie powyższych zrzutów ekranu.

Przyjrzyjmy się bliżej także Messengerowi. Tu zmiany na pierwszy rzut oka nie są już tak spektakularne, ale trudno zupełnie ich nie dostrzec. Obecnie komunikator wygląda nowocześniej i jest bardziej rozbudowany, choćby o stories od znajomych.

Na powyższych zrzutach ekranu możecie zobaczyć, jak wyewoluował Messenger w wersji na smartfony.

Bez istotnych zmian w wyglądzie, jak i funkcjonalności aplikacji nie mógł się obyć także Instagram. Patrząc z dzisiejszej perspektywy, program ten był kiedyś znacznie bardziej ubogi w funkcje. Od strony wizualnej dominowały w nim szarość oraz kolor niebieski.

Dziś Instagram to znacznie bardziej wszechstronne narzędzie, rozbudowane choćby o stories oraz IGTV. Jeśli zaś chodzi o duże zmiany w wyglądzie aplikacji, powyższe zrzuty ekranu mówią wszystko.

Istotne zmiany nie ominęły polskiego mObywatela. Na początku aplikacja ta była znacznie bardziej uboga w funkcje, a jej wygląd z perspektywy dzisiejszych standardów był zupełnie nienowoczesny.

Największe zmiany w mObywatelu od strony wizualnej pojawiły się w 2020 roku. Powyższe zrzuty ekranu pokazują, jak wyglądała aplikacja przed tym czasem, a jak po.

Na koniec Allegro. Zobaczcie, jak wyglądała aplikacja w 2013 i 2016 roku, a jak dziś. Poza znacznie przyjemniejszym interfejsem Allegro zostało wzbogacone o nowe funkcje. Można tu wspomnieć choćby wiele metod płatności oraz zarządzanie przesyłkami bezpośrednio w aplikacji.

Jak zmieniały się najbardziej znane strony internetowe?

Od 2015 roku Barack Obama przestał być prezydentem i zdobył pokaźną liczbę obserwatorów na Facebooku. Nas interesuje jednak interfejs tego serwisu społecznościowego. Jak bardzo zmienił się przez osiem lat, pokazują powyższe zrzuty ekranu.

Na powyższych zrzutach ekranu możecie zobaczyć, jak ewoluowało Allegro w przeglądarkowej wersji. Pierwsze zdjęcie pokazuje stronę z 2000 roku, drugie z 2010 roku, a trzecie obecną wersję witryny.

Na koniec YouTube, czyli platforma, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Patrząc od lewej widać wersje strony kolejno z 2005, 2013 i 2023 roku.

zdjęcie główne: Christian Wiediger/Unsplash

Motyw