Napis na elewacji budynku z logo "Plus" i napisem "Poczta Polska" w słoneczny dzień.

Jak sprawdzić IMEI w sieci Plus? Wszystko o blokadzie IMEI u zielonego operatora

3 minuty czytania
Komentarze

Najwięksi operatorzy w Polsce, w tym Plus, w określonych przypadkach blokują numery IMEI smartfonów. Warto wiedzieć, kiedy tak się dzieje, jak to sprawdzić oraz co zrobić, gdy zajdzie taka sytuacja. W tym tekście znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z blokadą IMEI w sieci Plus.

Od kiedy Plus blokuje IMEI?

Plus logo

O blokowaniu przez operatora sieci Plus numerów IMEI był głośno w sieci już na początku 2017 roku. To właśnie wtedy w regulaminie telekomu miał znaleźć się zapis mówiący, że Plus zastrzega sobie prawo własności przedmiotu sprzedaży do uiszczenia opłaty w całości. Chodziło o to, by walczyć z przypadkami, w których klient bierze telefon na raty, a następnie sprzedaje go osobie trzeciej, nie spłacając swojego zobowiązania względem operatora.

Trudno dziwić się postawie Plusa, w końcu byłby on narażony na straty, gdyby można było bezkarnie brać telefon na raty i nie spłacać urządzenia. Z drugiej strony możliwość blokady IMEI jest oczywiście problematyczna dla osób, które chcą kupić smartfon na rynku wtórnym. Pojawia się pytanie, czy dany egzemplarz nie został właśnie wzięty na raty np. w Plusie i czy nie przestanie być spłacany.

Jak sprawdzić blokadę IMEI w sieci Plus?

plus imei strona

IMEI to unikalny numer konkretnego egzemplarza telefonu (można go porównać do numeru VIN samochodu). Blokada IMEI powoduje z kolei, że w urządzeniu przestają działać funkcje telekomunikacyjne. Przejdźmy jednak do tego, w jaki sposób można sprawdzić blokadę IMEI w sieci Plus, zarówno w przypadku własnego urządzenia, jak i takiego, które dopiero chcemy kupić i wolimy sprawdzić, czy jest wolne od obciążeń.

  1. Wchodzimy na specjalnie przygotowaną stronę Plusa
  2. Podajemy numer IMEI urządzenia, które nas interesuje oraz swój adres e-mail
  3. Klikamy przycisk Sprawdź

Na podany adres e-mail otrzymamy wiadomość z informacją, czy sprzęt jest wolny od obciążeń. Jak informuje Plus, weryfikacji mogą podlegać urządzenia sprzedane w systemie ratalnym od 8.07.2016 roku, a aktualizacja danych następuje w okresach tygodniowych.

Niektórzy z was mogą się zastanawiać, jak sprawdzić IMEI w telefonie. W podlinkowanym tekście znajdziecie sposoby na poznanie tego 16-cyfrowego kodu.

Jak odblokować IMEI w sieci Plus

plus logo napis
fot. Despotiphotos/Robson90

Jeżeli przestaliśmy spłacać raty za telefon i IMEI został zablokowany przez Plusa, powinniśmy skontaktować się z operatorem i ustalić rozwiązanie problemu. Żeby zdjąć blokadę, będziemy musieli opłacić zaległą kwotę.

Możliwa jest także sytuacja, w której IMEI został zablokowany na naszą własną prośbę, np. z powodu podejrzenia kradzieży telefonu. Jeśli urządzenie finalnie się odnalazło, możliwe jest zdjęcie blokady. Można to zrobić w salonie Plusa lub przesyłając odpowiednie dokumenty do Działu Obsługi Klienta operatora. Potrzebny będzie wypełniony formularz oraz faktura VAT, karta gwarancyjna lub umowa kupna, sprzedaży bądź darowizny. Operator nie wymaga natomiast zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży telefonu na policję. Najważniejsze informacje o odblokowywaniu IMEI telefonu, który został uznany za skradziony, znajdziecie w regulaminie oraz na stronie obsługi klienta Plusa.

Jeżeli kupiliśmy od kogoś używany telefon, a teraz IMEI został zablokowany przez niespłacanie rat, możemy próbować skontaktować się ze sprzedawcą i nakłonić go do spłacenia należności wobec operatora.

zdjęcie główne: Despotiphotos/Robson90

Motyw