ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
jak sprawdzić IMEI

Jak sprawdzić IMEI w telefonie i który operator ma swoją wyszukiwarkę?

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Porady

Dobrze wiedzieć, jak sprawdzić IMEI w telefonie, bo do niedawna, nie wszyscy operatorzy chcieli takie numery blokować. Jednak ostatnio Play ogłosił, że będzie tak robił w przypadku, kiedy klienci nie będą spłacali rat lub płacili abonamentu. Tym samym, każdy z dużych operatorów w Polsce ma już możliwość blokowania IMEI, więc zakup używanego smartfona może wiązać się ze sporymi problemami. Nagle może się okazać, że nasze urządzenie będzie niezdatne do użytku.

Jak sprawdzić IMEI w telefonie

jak sprawdzić IMEI
Fot. PixaBay

Numer IMEI (International Mobile Equipment Identity) to coś, co pozwala zidentyfikować każdego smartfona. Taki numer jest przyznawany indywidualnie dla konkretnego urządzenia, a jego blokada przez operatora wiąże się z tym, że telefon staje się praktycznie nieużyteczny. A przynajmniej wtedy, kiedy będzie się chciało korzystać z funkcji GMS. Lepiej więc wiedzieć, jak sprawdzić IMEI w telefonie, a szczególnie wtedy, kiedy zamierzamy kupić używany sprzęt. Może się później okazać, że poprzedni właściciel nie spłacał za sprzęt rat, a to sprawi, że my ucierpimy.

Niezależnie od systemu (Android lub iOS) można sprawdzić IMEI w telefonie korzystając z klawiatury. Wystarczy wejść do aplikacji telefonu, czyli tam, gdzie wybieramy numer i wpisać kombinację *#06# i to wystarczy. Czasem należy jednak wcisnąć „zieloną słuchawkę”, by na ekranie urządzenia pojawił się numer IMEI. Jeżeli nasz telefon obsługuje dwie karty SIM, zobaczymy dwa numery IMEI. Te można także sprawdzić w ustawieniach telefonu w informacjach o urządzeniu. Numer IMEI powinien być także na umowie sprzedaży oraz w pudełku, choć dobrze wiemy, że przy zakupie sprzętu używanego, nie zawsze ma się do tych rzeczy dostęp.

Zobacz też: Smartwatch czy smartband – co wybrać?

Jak sprawdzić, czy IMEI został zablokowany u operatora

W tym roku aż dwóch operatorów postanowiło, że zacznie blokować numery IMEI. Najpierw zrobiło to Orange, a niewiele później Play. O wiele wcześniej takie ruchy poczyniło T-Mobile oraz Plus. Niestety, ale nie każdy z operatorów ma jeszcze wyszukiwarkę numerów, która pozwala na sprawdzenie, czy sprzęt został już spłacony. Takiej strony internetowej nie ma jeszcze Orange oraz Play. Jednak obie firmy pracują już nad takim rozwiązaniem. W przypadku T-Mobile oraz Plus można już korzystać z wyszukiwarki numerów IMEI. To pozwala sprawdzić, czy sprzęt jest wolny od obciążeń w danym momencie. Wystarczy posiadać numer IMEI oraz podać na stronie swój adres e-mail, na który przyjdzie stosowna informacja.

Aktualizacja: Dodaliśmy stronę Orange, gdzie można sprawdzić blokadę IMEI. Dodaliśmy także stroną Play.

Źródło: T-Mobile / Plus / Orange / Play

Sprawdź najnowsze wpisy