Wielopiętrowy budynek mieszkalny z balkonami i panelami słonecznymi umieszczonymi na zewnątrz.

Mieszkasz w bloku? Fotowoltaika balkonowa jest w zasięgu ręki – i to o 50% taniej

2 minuty czytania
Komentarze

Fotowoltaika balkonowa to z technicznego punktu widzenia banalnie proste rozwiązanie umożliwiające realnie obniżyć rachunki za energię elektryczną. Niestety, nie jest to rzeczą łatwą, jeśli chodzi o przepisy i wsparcie państwa. I chociaż startuje program dofinansowania przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, to nie znaczy, że każdy będzie mógł z niego skorzystać. 

Fotowoltaika balkonowa z dofinansowaniem

Od lutego tego roku właściciele mieszkań w blokach mogą składać wnioski o dofinansowanie instalacji paneli fotowoltaicznych na balkonach. Inwestycja w takie rozwiązanie może się okazać opłacalna ze względu na oszczędności i korzyści dla środowiska. Tu jednak zaczynają się pewne schody: Aby uzyskać dofinansowanie, należy spełnić określone warunki, takie jak uzyskanie zgody wspólnoty lub zarządu budynku. Tutaj niestety bywa różnie. 

Jak podkreślają użytkownicy facebookowej grupy Fotowoltaika Balkonowa, administracja bardzo niechętnie wyraża zgodę na tego typu instalacje. Sąsiedzi również często są temu przeciwni, chociaż sami nic na tym nie tracą. Kolejny wymóg po pokonaniu tej przeszkody to na szczęście już czysta formalność: jest nim złożenie odpowiedniego wniosku z projektem instalacji.

Nie montuj jej w ten sposób!

Fotowoltaika balkonowa – wielkość dofinansowania

Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przygotowało program dofinansowania, którego całkowita pula wynosi ponad 448 mln złotych. Właściciele mieszkań i zarządcy spółdzielni mieszkaniowych mogą otrzymać do 50% wartości inwestycji w fotowoltaikę (bez podatku VAT). Dofinansowanie jest częścią Krajowego Planu Odbudowy.

Zobacz też: Fotowoltaika balkonowa – maksymalna moc i inne kwestie techniczne

Jeśli chodzi o rozliczenie otrzymanych środków, to odpowiada za to załącznik PIT-0, w którym uwzględniamy odliczenie. Jest on dołączany do deklaracji PIT-36, PIT-37, PIT-36-L oraz PIT-28. W odpowiednich rubrykach wpisujemy zsumowane koszty rachunków i faktur związanych z inwestycją. Odliczenie należy uwzględnić w rozliczeniu podatkowym za rok, w którym poniesiono koszty montażu instalacji.

Źródło: Gazeta.pl, fot. YouTube screenshot/Spółdzielnia Mieszkaniowa Śląska 12

Motyw