fotowoltaika nie działa

Wzrosły ceny energii. Jeśli masz fotowoltaikę – możesz świętować

2 minuty czytania
Komentarze

Na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych podano nowe dane dotyczące indeksu RCEm, czyli średniej miesięcznej ceny energii elektrycznej, która jest podstawą rozliczeń energii dla prosumentów korzystających z net-billingu. Jest ona wyższa niż miesiąc wcześniej, co oznacza, że prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie do sieci swoich mikroinstalacji po 31 marca 2022 roku, sprzedadzą drożej energię — otrzymają większą kwoty za nadwyżki energii wprowadzane do sieci.

ceny energii fotowoltaika pse, rcem
Instalacja fotowoltaiczna (źródło: pexels.com)

O tym, kim jest prosument i na czym polega prosumpcja, pisaliśmy kilka dni temu. Warto więc przybliżyć inne pojęcie, czyli system net-billingu. Na czym to polega i kogo dotyczy?

Czym jest net-billing?

Net-billing to sposób rozliczania energii elektrycznej prosumentów, w którym prosument płaci jedynie za zużytą energię netto, czyli różnicę między energią wyprodukowaną przez jego instalację a zużytą energią z sieci. Opiera się na wartości energii w chwili wytworzenia.

Sieć przesyłowa (źródło: pse.pl)

Prosument, który posiada instalację fotowoltaiczną, może sprzedawać nadwyżki energii wyprodukowanej przez swoją instalację do sieci elektroenergetycznej, a jednocześnie pobierać energię z sieci w sytuacji, gdy jego instalacja nie wytwarza wystarczającej ilości energii. Nadprodukcja, czyli energia niewykorzystana na bieżąco, odesłana do sieci, jest przeliczana na złotówki i zapisywana na specjalnym koncie-depozycie prosumenckim. Kwotę tę można wykorzystać przez 12 miesięcy od momentu przypisania ich do konta.

Dzięki takiej formie rozliczenia prosument ma możliwość sprzedaży energii wyprodukowanej przez swoją instalację do sieci elektroenergetycznej, co może przynieść dodatkowe korzyści finansowe. I podwyżka ceny, o której tu mówimy, dotyczy właśnie tej sytuacji.

Ceny energii a RCEm

Aby mieć pełną świadomość, jak rozliczani są prosumenci w net-billingu, trzeba jeszcze wytłumaczyć pojęcie RCE. Jest to rynkowa cena energii elektrycznej, której stawkę ogłasza operator krajowego systemu elektroenergetycznego. W Polsce jest nim PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne).  RCEm to stawka miesięczna.

Stacja elektroenergetyczna (źródło: pse.pl)

Rynkowa miesięczna cena energii RCEm jest ustalana oddzielnie dla każdego miesiąca. Oblicza się ją na podstawie rynkowej ceny energii RCE oraz wolumenu energii elektrycznej wprowadzonej do sieci przez prosumentów. PSE regularnie publikuje stawki na swojej stronie i za luty 2023 wynosi ona 667,59 zł za MWh, czyli o ok. 12% więcej niż w miesiącu ubiegłym. Za styczeń 2023 stawka wyniosła bowiem 596,56 zł.

W praktyce oznacza to, że za każdą kilowatogodzinę energii elektrycznej oddanej do sieci w lutym prosument otrzyma około 67 groszy. Z uzyskanych środków będzie mógł pokryć koszty kupowanej energii — trzeba jednak zaznaczyć, że za dystrybucję i opłaty stałe będzie musiał zapłacić osobno, z własnych środków.

Źródło: PSE, Enerad, Gramwzielone.pl

Motyw