Co to za piosenka? Pokazujemy, jak znaleźć utwór z wykorzystaniem smartfona

5 minut czytania
Komentarze

Zdarzyć się może, że spodoba się nam piosenka usłyszana w radiu, pubie, czy przed koncertem, ale nie znamy jej tytułu. Co to za piosenka, jak sprawdzić wykonawcę i jej nazwę? Z rozwiązaniem problemu przychodzi technologia, z której korzystamy na co dzień. Konkretnie wykorzystać można smartfona lub smartwatch i aplikacje do rozpoznawania utworów muzycznych, które pozwolą szybko sprawdzić co to za piosenka.

Co to za piosenka? Aplikacje do rozpoznawania muzyki — jak działają?

Fot. Daniel Cañibano

Możliwości i skuteczność apek do rozpoznawania piosenek są niewiarygodne. Często potrafią wykryć i rozpoznać utwór, który użytkownik zaśpiewa, albo zanuci. Taką funkcję zaoferuje popularny Asystent Google. Skorzystanie z tej funkcji nie wymaga talentu wokalnego, ani smartfona z wybitnym mikrofonem.

Aplikacje do rozpoznawania muzyki za pomocą mikrofonu rejestrują sprawdzany utwór muzyczny. Fragment piosenki w czasie rzeczywistym trafia na serwery właściciela oprogramowania, które próbują dopasować próbkę do utworów w bazie danych. Jeśli proces przebiegnie pomyślnie, na ekranie smartfona użytkownik zobaczy wykonawcę i tytuł sprawdzanego utworu. Z jakich apek warto skorzystać?

Co to za piosenka? Dostępne i sprawdzone aplikacje

Asystent Google

Jeśli masz mało pamięci na smartfonie, lub nie chcesz instalować dodatkowych apek, z pomocą przyjdzie asystent głosowy. Urządzenia z systemem Android już po wyciągnięciu z pudełka oferują Asystenta Google. Aby wykorzystać asystenta głosowego w celu sprawdzenia co to za piosenka, należy go aktywować. Jeśli był on wcześniej aktywowany i skonfigurowany, wystarczy powiedzieć „OK Google”. Inną metodą jest kliknięcie ikonki mikrofonu w apce albo na widgecie Google. Większość smartfonów daje też alternatywny dostęp do asystenta np. za pośrednictwem przycisku blokady czy gestów.

Aby sprawdzić co to za utwór, należy aktywować asystenta. Podczas słuchania w dolnej części ekranu pojawi się przycisk „wyszukaj utwór”. Bez niego asystent będzie analizował jedynie nasze słowa, a nie szukaną piosenkę. Po rozpoznaniu utworu wykonawca i tytuł pojawią się na pasku szukania. Osobiście sprawdziłem niszowy islandzki zespół rockowy i jeszcze mniej popularną polską ekipę tworzącą metal core. Asystent rozpoznał utwory poprawnie i szybko. Podobną funkcjonalność ma też asystent Apple, Siri, natomiast ten dalej nie obsługuje języka polskiego.

Genius

Genius jest jednym z najpopularniejszych serwisów do sprawdzania lub proponowania interpretacji wersów. W Google Play oprogramowanie pobrano ponad 5 milionów razy. Nie każdy jest tego świadomy, ale ten sam Genius to aplikacja do rozpoznawania muzyki. Po pobraniu i zalogowaniu się do aplikacji, w prawym dolnym rogu zobaczyć można mały okrągły przycisk. Jego naciśnięcie aktywuje rejestrację utworu.

Gemius poradził sobie z wyzwaniem w postaci dwóch niszowych zespołów, chociaż proces trwał dłużej niż w przypadku asystenta Google. Dużym atutem aplikacji jest możliwość zaznajomienia się z tekstem i sprawdzenia znaczenia wersów w wyszukanym utworze muzycznym. Aplikację pobrać możecie w Sklepie Play i App Store. Jeśli poza sprawdzaniem co to za utwór, chcesz lepiej zrozumieć teksty, Genius jest rewelacyjną propozycją.

Shazam

Shazam to jedna z najpopularniejszych tego typu aplikacji. O tym świadczy ponad 500 milionów pobrań w Google Play. Apka rozpoznała obydwa utwory, ale z nową piosenką polskiego zespołu Mentally Blind miała spory problem. Konieczne było trzykrotne sprawdzanie utworu. Cały proces trwał ponad minutę. To zwiększa szansę, że piosenka puszczana w radiu się skończy.

Ogromnym plusem Shazama jest kompatybilność z systemem Wear OS. Dzięki temu apkę można zainstalować na smartwatchu. Wyszukiwanie na Galaxy Watch5 było nieco mniej sprawne niż na smartfonie OnePlus 11. Sprawność działania zależy przede wszystkim od jakości mikrofonów, ale też jakości połączenia z siecią. Na innych zegarkach rejestracja i rozpoznawanie utworów może być sprawniejsze. Shazam pobrać można w Sklepie Play i App Store.

Rozpoznawanie muzyki — inne sposoby

Dedykowane aplikacje i asystenci głosowi nie są jedynym sposobem na sprawdzenie co to za piosenka. Jeśli znasz fragment tekstu utworu, możesz wpisać go do wyszukiwarki Google. Ten sposób może okazać się najlepszy, jeśli muzyka będzie odtwarzana cicho. Wtedy mikrofony w smartfonie mogą mieć problem z jej rejestracją. Tradycyjne wyszukiwanie będzie też lepsze w hałaśliwym otoczeniu. Kiedy znajdziesz szukany utwór, warto posłuchać go na dobrym sprzęcie. Poniżej znajdziesz polecane słuchawki bezprzewodowe. Zachęcamy też do sprawdzenia rankingów telefonów do 500 zł i smartfonów do 2000 zł.

Co to za piosenka? Pytania i odpowiedzi

Co zrobić, gdy usłyszę piosenkę, ale nie znam jej tytułu?

Możesz skorzystać z polecanych wyżej aplikacji do rozpoznawania muzyki. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych należą Asystent Google, Genius lub Shazam. Te aplikacje rejestrują fragment utworu i porównują go z bazą danych, aby zidentyfikować tytuł i wykonawcę.

Jakie są najlepsze aplikacje do identyfikacji nieznanych utworów?

Aplikacji do identyfikacji utworów nie brakuje, ale najwyższą skuteczność mają trzy najpopularniejsze rozwiązania Asystent Google, Genius i Shazam.

Czy istnieją inne metody na identyfikację nieznanej piosenki poza użyciem aplikacji?

Aplikacje do rozpoznawania utworów nie są niezbędne. Jeśli znasz fragment tekstu utworu, możesz go wpisać do wyszukiwarki Google. Ta metoda będzie szczególnie skuteczna, gdy muzyka jest odtwarzana cicho lub w hałaśliwym otoczeniu, bo mikrofony będą miały problem z jej zarejestrowaniem.