Jak znaleźć piosenkę nie znając tytułu? Szukanie muzyki w kilku krokach

7 minut czytania
Komentarze

Czasem oglądamy telewizję i nagle słyszymy fajny kawałek, który jest tłem do reklamy. Innym razem urzeka nas wpadająca w ucho nuta, gdy jesteśmy poza domem, na spacerze z psem, w kinie czy u fryzjera. Bywa, że melodia przypomina nam się dopiero po czasie, dzwoniąc rytmicznie w głowie. Podpowiadamy, jak znaleźć piosenkę nie znając tytułu – w erze nowoczesnych technologii nie jest to żadnym problemem.

Jak znaleźć piosenkę, gdy utwór jest odtwarzany właśnie w tej chwili?

Najczęściej spotykamy się z sytuacją, w której chcemy znaleźć wykonawcę, gdy utwór jest odtwarzany właśnie teraz, w danym momencie. Znalezienie muzyki w takim scenariuszu jest bardzo łatwe i trwa dosłownie chwilę. Do analizy dźwięku będziemy potrzebowali smartfona, laptopa lub komputera. W większości wypadków mamy przy sobie telefon, zacznijmy więc od tego urządzenia.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu asystenta Google lub aplikacji Shazam. W tym pierwszym przypadku wystarczy go wywołać komendą „OK Google” i zapytać „Co to za utwór?”.

Asystenta możemy również uruchomić ręcznie. Na telefonie lub tablecie z Androidem otwieramy aplikację Google Wyszukiwarka Google. Z paska wyszukiwania wybieramy ikonę mikrofonu , a następnie opcję Wyszukaj piosenkę:

asystent google rozpoznawanie muzyki jak znaleźć piosenkę

Alternatywą pozostaje aplikacja Shazam, której obsługa jest równie intuicyjna. Po jej uruchomieniu klikamy na duży wycentrowany przycisk (dotknij, aby shazamować), by po chwili poznać tytuł i wykonawców utworu, z możliwością natychmiastowego odtwarzania muzyki.

Zaletą dedykowanej apki jest podgląd naszych wcześniejszych wyszukiwań w zakładce Biblioteka -> Shazamy i tworzonych na tej podstawie playlist (funkcja Playlisty dla Ciebie).

shazam biblioteka poradnik szukanie muzyki

Aplikację Shazam pobierzemy pod adresem:

Shazam – Aplikacje w Google Play

Jeśli zamiast telefonu wolimy skorzystać z laptopa lub komputera, z pomocą przyjdzie nam strona Midomi – Find and discover music and people. Po wejściu klikamy na wycentrowane pomarańczowe logo i zezwalamy na korzystanie z mikrofonu (jeśli zaznaczymy checkbox Pamiętaj tą decyzję ten krok musimy wykonać tylko raz):

midomi jak znaleźć piosenkę

Substytutem dla korzystania z określonej witryny może być rozszerzenie Shazam, które po instalacji zapewni wygodny dostęp do tej funkcji przez ikonę w prawym górnym rogu przeglądarki:

rozszerzenie shazam google chrome

Rozszerzenie Shazam dla przeglądarki Google Chrome i wszystkich programów bazujących na projekcie Chromium pobierzemy pod adresem:

Shazam: rozpoznawaj utwory w swojej przeglądarce – Chrome Web Store (google.com)

Wyszukaj piosenkę, którą słyszysz na wydarzeniu sportowym

Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie ogromnej popularyzacji uległy wszelkie widowiska sportowe i „okołosportowe”. W trakcie ich trwania często możemy usłyszeć mnóstwo urywków kawałków, które momentalnie wpadają w ucho. Mowa tu o takich momentach jak przerwa w meczu czy też wychodzenie danego zawodnika do ringu tudzież klatki. Wówczas często możemy usłyszeć zdanie pokroju „wyszukaj piosenkę”.

Naturalnie w tym miejscu z pomocą przychodzą nam wspomniane wyżej metody, które świetnie sprawdzą się, nawet gdy wokół nas panuje harmider związany z ekscytacją danym wydarzeniem sportowym. Cóż, jeśli kiedykolwiek spotkacie się komendą „wyszukaj piosenkę”, wiecie co robić.

Jak znaleźć piosenkę po nuceniu melodii? Śpiewanie i nucenie do smartfona jest zaskakująco skuteczne

Nie jesteśmy na straconej pozycji również w sytuacji, w której piosenka nie leci w tle, ale potrafimy ją zanucić lub zaśpiewać. W rozpoznawaniu naszego głosu sprawdzi się raz jeszcze asystent Google – uprzedzam od razu, że do poprawnej identyfikacji utworu wcale nie jest potrzebny jakiś szczególny talent wokalny.

Wypada w tym miejscu przypomnieć, że wyszukiwanie głosowe odbywa się przy użyciu komend: „OK Google” i „Co to za utwór?”. Z usług asystenta możemy również skorzystać otwierając aplikację Google Wyszukiwarka Google – z paska wyszukiwania wybieramy ikonę mikrofonu , a następnie opcję Wyszukaj piosenkę.

śpiewanie nucenie do smartfona

Gigant z Mountain View do analizy wykorzystuje algorytm uczenia maszynowego. O dziwo, działa to całkiem sprawnie, a po odsłuchu wyniki generowane są najczęściej w ciągu kilku sekund. Potencjalne dopasowania utworów na podstawie nucenia czy śpiewu w moim przypadku miały całkiem niezłą skuteczność – trafiłem za pierwszym razem w 6 przypadkach na 10 prób.

Znalezienie wykonawcy to jeszcze nie koniec. Na tym etapie możemy wyświetlić dodatkowe informacje o wyszukanym kawałku, zerknąć na teledysk czy posłuchać utworu w wybranej przez nas aplikacji muzycznej. Łatwo tutaj znaleźć także tekst piosenki bądź inne nagrania i aranżacje, co przekłada się na całkiem spore kompendium wiedzy, powiązane z prostym wyszukiwaniem głosowym.

jak znaleźć piosenkę po nuceniu melodii

Jak znaleźć muzykę, którą usłyszałeś wcześniej na antenie radia?

Co w sytuacji, w której słyszeliśmy coś naprawdę fajnego w radiu, ale tak na dobrą sprawę nie potrafimy do końca przywołać z pamięci ani melodii, ani tekstu?

Na szczęście istnieją strony, które pozwalają w łatwy sposób znaleźć utwór, który został wyemitowany na antenie radia. Jednym z najlepszych tego rodzaju serwisów jest strona Odsłuchane, którą znajdziemy pod adresem:

Sprawdź co było grane w radiu! :: odSluchane

jak znaleźć muzykę, którą usłyszałeś wcześniej na antenie radia serwis odsłuchane

Strona skupia się na polskich stacjach i naprawdę nie brakuje tu zarówno tych większych i bardziej znanych rozgłośni, jak i mniejszych, lokalnych, o ograniczonym zasięgu.

Jedynymi informacjami, których tak naprawdę potrzebujemy poza nazwą stacji, są data i czas nadania audycji (dzień i godzina) – resztę sprawdzi za nas witryna po kliknięciu w przycisk szukaj.

jak znaleźć piosenkę serwis odsłuchane

Jeśli nie możemy skorzystać z powyższych rozwiązań – co jeszcze możemy zrobić?

Jeśli już przypomnimy sobie coś, co kiedyś przeniosło nas w zupełnie inne miejsce, to nie przejdziemy nad tym łatwo do porządku dziennego. Każdy spotkał się z tą sytuacją i zna dobrze to uczucie – dopóki nie znajdziemy wykonawcy i nie odszukamy tego konkretnego utworu, który wbił się w naszą głowę i nie daje nam spokoju, dopóty cała nasza uwaga będzie na tym skupiona.

Niekoniecznie nawet pamiętamy melodię i tekst, czasem chodzi o sam wydźwięk i ślad, który piosenka w nas zostawiła. Być może upłynęło już zbyt dużo czasu, by szukać jej powyższymi sposobami – co jeszcze możemy zrobić?

Punktem zaczepienia może być coś mniej dosłownego, np. opis fragmentu teledysku bądź choćby niezbyt szczegółowe wyjaśnienie, o czym utwór mówił. Z takim strzępkiem informacji możemy udać się na forum pasjonatów zagadek muzycznych, którzy chętnie pomogą nam znaleźć to, czego szukamy. Polskim serwisem skupiającym wokół siebie taką społeczność jest strona Rozpoznajemy:

jak znaleźć piosenkę forum pasjonatów zagadek muzycznych rozpoznajemy.pl

Co to za piosenka, rozpoznawanie muzyki – Rozpoznajemy.pl

Jeśli nawet melomani i entuzjaści for muzycznych nam nie pomogą, ostatecznie warto spróbować szczęścia z wyszukiwarką Google. Zestawione frazy kluczowe, które doprowadzą nas do celu, mogą być bardzo proste i oczywiste, np. black man on a horse song doprowadzi nas do znanego kawałka Old Town Road. Przez analogię, posiadając jedynie bardzo mgliste wspomnienie danej nuty, możemy znaleźć ją w procesie prób i błędów.

Motyw