Jakie urządzenie jest dla Polaków najważniejsze? Jeśli myślisz, że smartfon – jesteś w błędzie

5 minut czytania
Komentarze

Czy jest jakieś urządzenie, bez którego nie wyobrażasz sobie życia? U wielu z was, myśli w pierwszej kolejności pobiegną w stronę urządzeń pokroju smartfona czy komputera… ale oznacza to, że jesteście w mniejszości. Najwięcej Polaków wskazuje na całkowicie inny sprzęt. Badania przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Android.com.pl

Najważniejsze urządzenie w życiu przeciętnego Polaka – wyniki sondażu

Życie bez elektroniki – choć w teorii możliwe – to najprostszych ani najwygodniejszych z pewnością nie należy. I choć wiele się mówi o „detoksie” i tym, że jesteśmy od urządzeń zbyt uzależnieni – tej machiny nie da się już zatrzymać. Rok do roku przykuci do ekranów spędzamy coraz więcej czas, a nawet jeśli akurat nasze oczy nie wpatrują się w smartfon, telewizor czy monitor, to na uszach mamy np. słuchawki lub słuchamy czegoś lecącego z głośników. Czy to w domu, czy to w aucie. Postanowiliśmy w związku z tym zapytać Polaków o to, które urządzenie, z których korzystają na co dzień, są dla nich najistotniejsze. Wyniki będą dla wielu z was sporym zaskoczeniem.

W badaniu wzięło udział 1009 osób

Analiza i omówienie wyników badań

Lodówka

Zdecydowany lider w udzielanych odpowiedziach. Tę opcję wybrało 34,89% ankietowanych… i wbrew pozorom nie były to jedynie osoby starsze! Na lodówkę najczęściej wskazywano we wszystkich badanych grupach wiekowych – 18-24 lat, 25-34 lat, 35-49 lat oraz powyżej 50 lat. Nieco częściej odpowiedź tę wybierały osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach oraz na wsi. To pokazuje jedno – choć w teorii jedzenie poza domem lub zamawianie go przez aplikację/internet jest sensowną opcją, to jednak w codziennym życiu własna lodówka i możliwość przygotowania jedzenia „po swojemu” jest dla Polaków szalenie ważna.

Komputer/laptop

Druga najczęściej wybierana w badaniu opcja, na którą głosowało niemal 3x mniej osób niż w przypadku lodówki. Na tę odpowiedź wskazało 13,58% ankietowanych. To nadal wysoki wynik, w praktyce przekładający się na prostą zależność – niemal co ósmy Polak wskazuje na komputer lub laptop jako absolutnie najważniejsze urządzenie. Czy to względów na pracę, edukację czy też rozrywkę (albo wszystkiego po trochu), taką a nie inną odpowiedź jesteśmy w stanie bez problemu zrozumieć.

Kuchenka gazowa/płyta indukcyjna

Tu kolejne zaskoczenie. To odpowiedź, która była w gronie ankietowanych (choć w całkowicie innych proporcjach) wybierana równo często co smartfon. Wskazało na nią 12,49% przepytanych w ramach badania osób. W wynikach widać wyraźną dysproporcję – kuchenkę gazową oraz płytę indukcyjną zdecydowanie częściek wskazywało starsze osoby, zwłaszcza te powyżej 50 roku życia.

Smartfon

I ex aequo, na trzecim miejscu, znajdują się w końcu smartfony. Tę odpowiedź również wybrało 12,49% ankietowanych, z czego najczęściej odpowiadali w ten sposób ludzie poniżej 24 roku życia. Wbrew pozorom nie była to jednak większość w tym przedziale wiekowym. Na smartfona wskazał co czwarty młody dorosły. Co równie ciekawe, patrząc na miejsce zamieszkania osób, które wybierały „smartfon”, najczęściej byli to ludzie z dużych miast (ponad 500 tys. mieszkańców) oraz ze wsi. Najrzadziej tę opcję wybierali mieszkańcy małych miast do 20 tys.

Pralka

Poza podium znalazło się jedno z większych urządzeń, które okupuje nasze domu. Pralka w naszym badaniu została wskazana przez 9,4% osób, czyli w praktyce niemal co dziesiąty Polak postrzega ją jako najważniejszy sprzęt w swoim domu. Tu, podobnie jak w przypadku kuchenek gazowych/płyt indukcyjnych widać sporą dysproporcję uzależnioną od wieku. Najrzadziej tę odpowiedź wskazywały osoby młode, do 24 roku życia, zaś najczęściej ludzie między 35 a 49 rokiem życia. Wynik ten zapewne nie jest przypadkowy – w tym przedziale mieści się większość rodziców z dziećmi w wieku nastoletnim. Co ciekawe, kobiety wybierały tę odpowiedź dwukrotnie częściej niż mężczyźni.

Telewizor

Gdybyśmy nasze badania przeprowadzili 10 lub 15 lat temu – „telewizor” byłby prawdopodobnie znacznie wyżej. Dziś telewizory wprawdzie nadal goszczą w naszych salonach, ale coraz częściej służą jako narzędzie nie tyle do oglądania tradycyjnej telewizji co raczej usług streamingowych, grania czy też jakichkolwiek innych aktywności wymagających np. podłączenia telefonu do telewizora. Telewizor za najważniejsze urządzenie w swoim domu uważa obecnie zaledwie 5,65% ankietowanych.

Drobne AGD (czajnik, golarka, blender, ekspres do kawy i inne)

Wszelkiej maści drobniejsze sprzęty AGD, takie jak czajniki, golarki, blendery, miksery czy odkurzacze za najistotniejsze w domu wskazało 2,78% ankietowanych. To niewielki wynik, ale trudno się temu dziwić – choć dobra golarka dla mężczyzn jest istotna, a sensowny ekspres do kawy potrafi uratować nawet najgorszy poranek, większość z nas jest w stanie się jakoś bez tych urządzeń obyć.

Pozostałe odpowiedzi

Pozostałe odpowiedz, które padały w naszym badaniu to „Nie wiem/trudno powiedzieć” (6,14% ankietowanych) oraz piekarnik (1,98% ankietowanych). Zaledwie 0,3% badanych wskazało na odpowiedź „inne” lub na system audio, pod który podciągnąć można np. głośniki bezprzewodowe, soundbar czy kolumny.

źródło: opracowanie własne, SW Research

fot. Depositphotos/VitalikRadko

Motyw