Zgubiony telefon i nie wiesz co zrobić? Poradnik krok po kroku

Marek Janiak Marek Janiak Porady

Smartfony są dzisiaj podłączone do wszystkiego. Korzystamy z bankowości elektronicznej, Google Maps, czytamy maile i kupujemy na platformach e-commerce, takich jak Allegro. Zgubiony telefon oznacza masę problemów, które dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa naszych danych i środków finansowych. Jeśli apokalipsa już się wydarzyła, przeczytaj co możesz zrobić, by znaleźć swoje urządzenie lub przynajmniej zabezpieczyć się przed konsekwencjami.

Spis treści

Zgubiony telefon czy skradziony?

Pytanie zawarte w nagłówku jest naprawdę ważne. Jeśli podejrzewasz, że telefon został skradziony lub jesteś tego pewien, zanim przejdziesz do dalszej części tekstu skontaktuj się z policją oraz operatorem. Zgłoszenie sprawy organom ścigania, zablokowanie karty SIM i smartfona powinno być w tym przypadku priorytetem.

Przede wszystkim chroni cię przed nabiciem rachunku przez nieuprawnione korzystanie z karty, a wyrobienie duplikatu nie stanowi problemu. Operator ma także możliwość zablokowania telefonu niezależnie od karty SIM, która jest w środku.

Takie urządzenie nie będzie już mogło korzystać z sieci czy wykonywać połączeń, co przekłada się na jego nikłą wartość.

zgubiony skradziony co robić

Blokada jest możliwa ponieważ każdy telefon ma przypisany unikalny numer identyfikacyjny IMEI. Numer ten jest wyszczególniony na umowie z operatorem i warto go znać zanim przydarzy nam się kłopotliwa sytuacja.

Ten unikalny ciąg znaków pozwoli policji na sprawdzenie czy nasza zguba znajduje się wśród znalezionych i odzyskanych telefonów. Funkcjonariusze we współpracy z operatorem mogą także spróbować ustalić lokalizację telefonu.

Numery infolinii najbardziej popularnych usługodawców:

 • Orange – *100 lub 510 100 100
 • Plus – 2601 lub 601 102 601
 • Play – *500 lub 790 500 500
 • T-Mobile – 602 900 000
 • Heyah – 888 002 222

Co dalej? Nie zapomnij o hasłach

android iphone zgubione telefony

W następnej kolejności warto zmienić hasła do wszystkich aplikacji, które znajdowały się na smartfonie. Przede wszystkim skupmy się na płatnościach mobilnych, kontakt z bankiem pozwoli na zablokowanie dostępu i możliwości wycieku danych karty płatniczej.

Oczywiście to tylko wstęp do dalszych działań, który pozwoli nam uniknąć najbardziej przykrych konsekwencji.

Prześledźmy jeszcze raz pierwsze kroki, które należy wykonać, jeśli podejrzewamy kradzież lub jesteśmy jej pewni:

 • Zgłaszamy sprawę na policję. Pamiętajmy o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego, że jesteśmy właścicielem telefonu (faktura, paragon). Od policji powinniśmy otrzymać potwierdzenie zgłoszenia kradzieży.
 • Kontaktujemy się z operatorem i przedstawiamy sytuację. Blokujemy kartę sim i wyrabiamy duplikat, jeśli nadal chcemy korzystać z numeru. Do zablokowania telefonu będzie potrzebny dokument potwierdzający, że jesteśmy właścicielem oraz zgłoszenie kradzieży, które otrzymaliśmy od policji.
 • Zmieniamy hasła, blokujemy dostępy i usługi, kontaktujemy się z bankami.

Zgubiony telefon na Androidzie

android telefon skradziony

Podstawowe czynności już za nami i czas odpowiedzieć na pytanie, co jeszcze możemy zrobić. Okazuje się, że nie jesteśmy całkowicie bezsilni i dysponujemy narzędziami, które mogą się okazać pomocne.

Każdy telefon bazujący na systemie operacyjnym Android z aktywnym kontem Google (zalogowanym) ma domyślnie włączoną usługę „Znajdź moje urządzenie”. Możemy z niej skorzystać przez aplikację o tej samej nazwie zainstalowanej na innym telefonie bądź wchodząc w przeglądarce internetowej na stronę:

Find My Device (google.com)

Komunikat „no active devices” oznacza brak aktywnych urządzeń. Upewnijmy się, że jesteśmy zalogowani na to samo konto Google, z którego korzystaliśmy na telefonie. Przełączyć konto możemy w tym miejscu:

smartfon co robić skradziony

Przypisane do konta urządzenia wyświetlą się w lewym górnym rogu. Po kliknięciu na ikonę zobaczymy opcje jak poniżej:

co zrobić zgubiony smartfon

Jeśli mamy odrobinę szczęścia i telefon ma włączony GPS, zobaczymy położenie na mapie z dokładnością do około 150 metrów wraz z nazwą sieci, do której jest połączony oraz wskaźnikiem stanu baterii.

Z tego miejsca możemy:

 • włączyć dzwonek na 5 minut, który będzie ignorował systemowe ustawienia (wyciszenie, wibrację etc.),
 • zabezpieczyć dostęp do telefonu (wylogowanie z konta Google i powrót do blokady ekranowej), a następnie wyświetlić na ekranie blokady dowolny komunikat bądź nasz numer telefonu,
 • skasować wszystkie dane z urządzenia, krok nieodwracalny i po nim nie będzie już możliwe zlokalizowanie telefonu.

Znajdź mój telefon od Samsunga

Posiadacze smartfonów Samsunga mogą skorzystać z alternatywy, usługi „znajdź mój telefon” będącej odpowiednikiem rozwiązania Google. Wystarczy zalogować się na konto koreańskiego producenta, z którego korzystaliśmy także na telefonie w tym miejscu:

Znajdź mój telefon – Samsung

Naszym oczom ukażą się bardzo podobne opcje. Cechą wyróżniającą będzie jednak możliwość utworzenia kopii zapasowej oraz włączenia trybu oszczędzania baterii:

co zrobić skradziony telefon

Pamiętajmy przy tym, że usługa lokalizacji nie zadziała, gdy telefon jest wyłączony. Możemy próbować co jakiś czas, mając nadzieję, że w końcu ktoś naciśnie przycisk zasilania.

Zgubiony telefon Apple iPhone

W przypadku smartfonów firmy z Cupertino do ustalania położenia wykorzystano chmurę iCloud. Kluczowe będzie tutaj wcześniejsze włączenie funkcji „znajdź mój iPhone”, w tym miejscu:

zgubiony telefon icloud

Jeśli tego nie zrobiliśmy, pozostaje nam zmienić hasło do konta Apple ID. Usługa szukania telefonu jest dostępna pod adresem:

iCloud.com/find

Po zalogowaniu się możemy włączyć tryb „lost mode” (tryb utraconego urządzenia) i zablokować telefon. Znajdziemy go w zakładce „Wszystkie urządzenia” po wybraniu smartfona:

zgubiony telefon iphone

Co się stanie po wyborze tej opcji i co możemy zrobić w tym trybie?

 • automatycznie włączana jest blokada aktywacji (blokada będzie aktywna nawet po użyciu opcji kasowania danych „erase iPhone”, do czasu jej usunięcia przez właściciela),
 • możemy wyświetlić własną wiadomość na ekranie z prośbą o kontakt,
 • zablokowana zostaje możliwość korzystania z Apple Pay,
 • widzimy aktualną lokalizację urządzenia na mapie,
 • jeśli GPS został wcześniej wyłączony, zostanie włączony na czas śledzenia położenia,
 • dostępna jest opcja zmiany informacji kontaktowych na zaginionym urządzeniu.

Poza powyższym możemy także odtwarzać dźwięk, jeśli myślimy, że jesteśmy blisko telefonu oraz w ostateczności rozpocząć procedurę wymazywania (skasowania danych), o której wspomnieliśmy wyżej.

iphone skradziony

Ciekawą i unikalną funkcją aplikacji, która dotyczy bardziej lokalizowania komputerów (bądź telefonu z uszkodzonym modułem GPS) jest także próba znalezienia sprzętu w oparciu o sieć innych urządzeń producenta. Jeśli urządzenie jest włączone, ale nie może połączyć się z internetem, sieć Find My wykorzystuje inne urządzenia iPhone, iPad i Mac do lokalizacji.

Urządzenia Apple znajdujące się w pobliżu bezpiecznie wysyłają informacje o położeniu zaginionego urządzenia do iCloud, a ta trafia do prawowitego właściciela. Dane zebrane od innych użytkowników w procesie ustalania położenia są anonimowe i zaszyfrowane, aby chronić prywatność.

Czy jest coś jeszcze, co mogę zrobić?

Znajomość numeru IMEI przyda się raz jeszcze. Numer warto dodać również do baz telefonów skradzionych, z których korzystają m.in. lombardy:

Kradziony telefon – Czarna lista IMEI

A propos tych ostatnich, jeśli mamy jakieś w okolicy, możemy się przejść i spróbować znaleźć swój telefon. Łut szczęścia, późniejsze zaangażowanie organów ścigania i sprzęt wraca do właściciela.

Przede wszystkim jednak zachowajmy spokój i rozsądek. Pamiętajmy, że „tonący brzytwy się chwyta” i emocje nie są najlepszym doradcą.

Nie dawajmy się też nabierać na oferty firm, które oferują znalezienie wyłączonego urządzenia. Niestety to zwykłe naciąganie osób szukających pomocy. Wyłączony telefon może zlokalizować tylko policja we współpracy z operatorem.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy