Jak iPhone chroni twoją prywatność? Zaawansowana ochrona danych to prawdziwy game changer

5 minut czytania
Komentarze

Początek tego roku to kilka niespodzianek od Apple. Zaczęliśmy od drogich, ale niesamowicie wydajnych MacBooków Pro z procesorami M2 Pro i M2 Max oraz świetnie wycenionego Maca mini z układem M2. Następnie zadebiutował (niestety nie w Polsce) nowy głośnik HomePod. W minionym tygodniu firma z Cupertino wydała najnowsze wersje oprogramowania dla swoich urządzeń, a wśród nich między innymi iOS 16.3. W poprzedniej wersji software pojawiła się nowa, bardzo ważna funkcja – zaawansowana ochrona danych na koncie iCloud. Niestety, wtedy dostępna była tylko dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Wraz z najnowszym systemem trafia wreszcie do pozostałej części świata.

Zaawansowana ochrona danych iPhone, czyli bezpieczeństwo na wyższym poziomie

Zaawansowana ochrona danych zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa danych w chmurze, zabezpieczając większość danych w chmurze Apple szyfrowaniem na całej drodze przesyłu.

https://www.youtube.com/watch?v=1HWUjMjaBJI

Funkcja została zapowiedziana w zeszłym roku i trafiła wtedy do użytkowników sprzętów z Cupertino w Stanach Zjednoczonych. Teraz dostępna jest także w Polsce. Jak to działa? iCloud domyślnie chroni nasze informacje, szyfrując je podczas przesyłania, przechowując w formie zaszyfrowanej i zabezpieczając klucze szyfrowania w centrach danych Apple. Ponadto wiele usług firmy Tima Cooka stosuje szyfrowanie na całej drodze przesyłu. Informacje są szyfrowane przy użyciu kluczy pochodzących z naszych urządzeń oraz kodów tych urządzeń, który zna tylko użytkownik.

Aby uzyskać najwyższy poziom bezpieczeństwa danych w chmurze, możemy teraz włączyć funkcję Zaawansowana ochrona danych (konieczny jest system iOS 16.3). Opcja ta rozszerza szyfrowanie na całej drodze przesyłu na następujące kategorie danych:

  • Backup urządzeń;
  • Backup wiadomości;
  • iCloud Drive;
  • Notatki;
  • Zdjęcia;
  • Przypomnienia;
  • Zakładki Safari;
  • Skróty Siri;
  • Notatki głosowe;
  • Karty z Portfela.

Dzięki funkcji nasze dane mogą być odszyfrowywane tylko na zaufanych urządzeniach, gwarantując ich bezpieczeństwo nawet w przypadku naruszenia danych w chmurze. Dostępu do informacji nie ma nawet gigant z Cupertino.

Włączanie funkcji Zaawansowana ochrona danych

Poniżej zapoznacie się w kilkoma krokami uruchomienia usługi. Zaawansowaną ochronę danych możemy włączyć na iPhone z systemem iOS 16.3, iPadzie z systemem iPad OS 16.3 lub komputerze Mac z systemem macOS 13.2. Włączenie ochrony jednym urządzeniu włącza ją dla całego konta Apple ID i na wszystkich zgodnych z nim urządzeniach. Żeby włączyć zaawansowaną ochronę danych dla iCloud, potrzebujemy konta Apple ID z uwierzytelnianiem dwupoziomowym.

iPhone lub iPad:

  • Otwórz aplikację Ustawienia.
  • Stuknij imię i nazwisko, a następnie opcję iCloud.
  • Przewiń w dół, stuknij opcję zaawansowana ochrona danych, a następnie stuknij opcję Włącz zaawansowaną ochronę danych.
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby przejrzeć metody odzyskiwania i włączyć zaawansowaną ochronę danych.

Komputer Mac:

  • Wybierz kolejno menu Apple  > Ustawienia systemowe.
  • Kliknij imię i nazwisko, a następnie kliknij pozycję iCloud.
  • Kliknij opcję zaawansowana ochrona danych i polecenie Włącz.
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby przejrzeć metody odzyskiwania i włączyć zaawansowaną ochronę danych.

Apple ostrzega użytkowników:

Jako użytkownik funkcji Zaawansowane ochrona danych ponosisz odpowiedzialność za odzyskiwanie swoich danych. Ponieważ Apple nie ma kluczy potrzebnych do odzyskania danych, musisz skonfigurować na swoim koncie kontakt odzyskiwania lub klucz odzyskiwania. Te dodatkowe metody odzyskiwania pozwolą Ci odzyskać dostęp do swoich danych, jeśli kiedykolwiek zapomnisz hasło lub stracisz dostęp do swojego konta.

Musimy pamiętać, że jeżeli wyłączymy funkcję zaawansowanej ochrona danych w przyszłości, przywrócony zostanie standardowy poziom ochrony w iCloud.

To najwyższy poziom bezpieczeństwa

Nowa funkcja oferuje najwyższy dostępny w Apple poziom bezpieczeństwa informacji w chmurze. Jeśli zdecydujemy włączyć funkcję, większość danych w usłudze iCloud, w tym backup, zdjęcia, notatki i inne materiały, zostaną zabezpieczona szyfrowaniem na całej drodze przesyłu. Nikt inny nie ma dostępu do tych danych na całej drodze przesyłu (nawet Apple), a dane pozostają bezpieczne nawet w przypadku naruszenia ochrony danych w iCloud. 

Przed uruchomieniem ochrony musimy skonfigurować co najmniej jedną dodatkową metodę odzyskiwania. Może to być kontakt odzyskiwania albo klucz odzyskiwania. Po włączeniu opcji ochrony Apple nie ma kluczy szyfrujących potrzebnych do odzyskania danych zaszyfrowanych na całej drodze przesyłu. Jeśli kiedykolwiek utracimy dostęp do konta, w celu odzyskania danych w iCloud trzeba będzie użyć jednej z metod odzyskiwania dostępu. Należą do nich kod albo hasło urządzenia, kontaktu odzyskiwania lub klucz odzyskiwania.

Metody odzyskiwania dostępu

Kod lub hasło do urządzenia – to kod do iPhone’a, lub iPada albo hasło logowania do naszego Maca ustawione w celu ochrony urządzenia i włączenia uwierzytelniania dwupoziomowego. Służy również do resetowania hasła do konta Apple ID i w razie utraty dostępu do konta odzyskiwania danych szyfrowanych na całej drodze przesyłu.

Kontakt odzyskiwania – to zaufana osoba spośród przyjaciół albo rodziny, która za pomocą swojego urządzenia Apple może pomóc nam odzyskać dostęp do konta i danych. Nie zyska żadnego dostępu do naszego konta, a jedynie będzie mieć możliwość podania nam kodu.

Klucz odzyskiwania – to tajny 28-znakowy kod, którego możemy użyć wraz z zaufanym numerem telefonu i urządzeniem Apple do odzyskania konta i danych.

Nie wiem, czy jest to błąd aplikacji, ale jeżeli macie na swoim koncie Apple ID urządzenie ze starszym systemem (w moim przypadku to zegarek z watchOS 8.7.1, który nie przyjmie nowszego software) to nie włączycie zaawansowanej ochrony danych. Mnie się to nie udało mimo najnowszych systemów na iPhone i komputerze Mac. Apple poleciło mi usunąć zegarek z konta, ale wtedy nie będę mógł go przecież używać.

Ci z was, którzy chcieliby – chociażby z uwagi właśnie na zaawansowaną ochronę danych – wejść do ekosystemu Apple, mogą to oczywiście zrobić kupując któregoś z nadal wspieranych iPhone’ów. Aktualne ceny możecie sprawdzić poniżej:

Źródło: Apple

Motyw