Konsola wielkości breloczka do kluczy. Na Arduboy Mini zagrasz w aż 300 gier

2 minuty czytania
Komentarze

Kiedyś pod terminem miniaturowa konsola ukrywały się sprzęty, które mieściły się w kieszeni – a zwykle to mieszczenie się było bardzo umowne. Teraz jednak na rynku regularnie pojawiają się prawdziwe maluchy, które można nie tyle wsadzić do kieszonki, ile wręcz przypiąć do kluczy. Właśnie do tej kategorii sprzętów należy Arduboy Mini. 

Arduboy Mini – konsola, którą przypniesz do kluczy

Oczywiście trzeba to sobie powiedzieć jasno: Arduboy Mini to bardziej gadżet niż sprzęt do grania. Co więcej, gadżet bardziej dla programistów, niż dla graczy. Jest to miniaturowa wersja Arduboya, który jest jedną z licznych konsol opartych na Arduino, których największą zaletą jest łatwość w programowaniu. Całość polega więc na tym, aby kupić konsolę, stworzyć prostą – chociaż często bardzo złożoną jak na możliwości sprzętu – grę i podzielić się nią ze społecznością danej konsoli. 

Zobacz też: Poznajcie Ataribox – nową konsolę od Atari. Czy to ma sens?

Jeśli szukacie tu emulacji popularnych systemów, to nie jest to sprzęt dla Was. Oczywiście, jeśli nie potraficie, lub nie chcecie programować, to znajdziecie tu bardzo dużo, bo aż 300 prostych gier homebrew. Nie ma tu jednak żadnych oryginalnych tytułów sprzed lat, więc trudno w ich przypadku mówić o nostalgii – to raczej prosty klikacz. 

Zobacz też: iNap Malinka – Polak stworzył konsolę dla graczy i… hakerów

Przejdźmy jednak do jego specyfikacji. Na starcie warto zwrócić uwagę na jego wymiary: te wynoszą zaledwie 48 × 32 × 8 mm. Oczywiście tu jest mały haczyk: otóż nie obejmują one obudowy i… baterii. W domyśle konsola ta ma być obsługiwana w formie gołego PCB i zasilana przez port USB-C. Jednak już powstają pierwsze obudowy na drukarkach 3D, natomiast z tyłu płytki są pady do podłączenia do konsoli baterii. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby ją sobie ulepszyć. Zanim przejdziemy dalej, warto dodać, że na PCB jest otwór na kółko breloczka lub smycz.

Arduboy Mini

Co jednak siedzi w środku – a raczej w tym przypadku – na zewnątrz? Otóż jest tu mały ekran OLED o rozdzielczości 128 × 64 piksle. Rzecz jasna monochromatyczny. Całością zarządza procesor ATmega32u4 16 MHz, który jest wspierany przez 2,5 KB RAM – jeśli myśleliście o jakichś emulatorach, na przykład Game Boya, to już możecie o nich zapomnieć. Konsola została wyceniona na 29 USD, co jest przeliczane na 129 PLN i ma trafić do odbiorców już w czerwcu przyszłego roku. 

Źródło: Arduboy, Kickstarter, YouTube

Motyw