Gdzie wyrzucać żarówki? Kara nawet 5000 zł za złe miejsce

4 minuty czytania
Komentarze

Gdzie wyrzucać żarówki? Tego typu pytania zadają sobie wszystkie osoby, które uzbierały pokaźny karton zużytych lamp żarowych oraz LED-owych. Okazuje się, że wcale nie jest to taka problematyczna kwestia, a w zamian za trochę wysiłku i dobrych chęci możemy zadbać między innymi o dobro naszej planety.

Gdzie wyrzucać żarówki? Jest kilka takich miejsc

Gdzie wyrzucać żarówki? Jest kilka takich miejsc

Żarówki mają to do siebie, że lubią psuć się w najmniej odpowiednim momencie. Dodatkowo dziwnym trafem, niemalże zawsze na stanie posiadamy okrągłe zero lamp żarowych, którymi moglibyśmy wymienić przegrzany lub zniszczony egzemplarz. Wówczas czeka nas wyprawa do sklepu, aby uzupełnić domowe zapasy oraz szybki proces wykręcenia starej sztuki i wkręcenia nowej. W tym miejscu pojawia się zasadnicze pytanie — gdzie wyrzucać żarówki?

Cóż, w przypadku żarówek energooszczędnych, LED-owych i popularnych świetlówek należy udać się do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Tego typu placówki znajdziemy w każdej większej miejscowości, a jej pracownicy całkowicie za darmo odbiorą od nas problematyczne śmieci, a my opuszczając punkt, poczujemy, że zachowaliśmy się jak odpowiedzialny obywatel, a do tego zadbaliśmy o naszą planetę.

Klasyczne żarówki oraz te halogenowe to już całkiem inna historia. Zepsute egzemplarze wystarczy bowiem wyrzucić do kontenerów z odpadami mieszanymi (nigdy na szkło czy plastik!). W tym miejscu warto przypomnieć, że są to najczęściej duże czarne kosze opatrzone odpowiednim napisem. Dodatkowo wybranych elektrośmieci możemy pozbyć się w między innymi w Biedronce oraz innych dużych sklepach, czy galeriach handlowych.

Podsumowując — w zależności od rodzaju danej lampy żarowej na pytanie — gdzie wyrzucać żarówki, znajdziemy co najmniej kilka odpowiedzi. Te energooszczędne, LED-owe oraz świetlówki zostawiamy w PSZOK-u lub dedykowanym koszu, natomiast klasyczne egzemplarze i halogenowe odpowiedniki wyrzucamy do kontenerów z odpadami mieszanymi. Istnieje również trzecia opcja, która jednak zadziała tylko i wyłącznie w wybranych sklepach. Zgodnie z najnowszymi przepisami budowlane sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek przyjąć sprzęt oświetleniowy w dowolnej ilości (do 25 centymetrów). Warto jednak zaznaczyć, że w praktyce nie zawsze sprzedawcy będą na tyle uprzejmi i zaznajomieni z przepisami, aby przyjąć od nas zużyte żarówki.

Dodatkowo poniżej znajdziecie zestawienie śmieci, które wszystkie Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych pobierają całkowicie za darmo

  • 1) papier
  • 2) szkło
  • 3) tworzywa sztuczne
  • 4) opakowania wielomateriałowe
  • 5) metale
  • 6) zielone
  • 7) meble i inne odpady wielkogabarytowe
  • 8) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
  • 9) zużyte baterie i zużyte akumulatory
  • 10) chemikalia
  • 11) zużyte opony
  • 12) termometry rtęciowe
  • 13) przeterminowane leki
  • 14) igły i inne odpady o charakterze medycznym
  • 15) odpady odzieży i tekstyliów

Gdzie wyrzucać żarówki? Mandaty oraz kary

Gdzie wyrzucać żarówki? Mandaty oraz kary

Co ciekawe osoby, które nie zastosują się do powyższych przepisów, mogą spodziewać się sporego mandatu. Wszystko to jest związane przede wszystkim z ekologią oraz niebezpiecznym wpływem żarówek na środowisko naturalne. Rtęć oraz luminofor, który jest częścią składową lamp energooszczędnych, stanowi zagrożenie nie tylko dla naszej planety, ale również jej mieszkańców. Z tego względu całość należy poddać recyklingowi.

Wyrzucanie świetlówek liniowych i kompaktowych do „klasycznych” śmieci może być równoznaczne z nałożeniem mandatu do 5000 złotych! Dolne widełki ustalone przez twórców przepisów o niewłaściwym gospodarowaniu odpadami to 500 złotych. W związku z tym warto trzymać się wspomnianych wyżej zasad segregacji żarówek nie tylko dla dobra planety, zdrowia swojego i sąsiadów, ale również własnego portfela.

Gdzie wyrzucać żarówki? Oto co jeszcze warto wiedzieć

Gdzie wyrzucać żarówki? Oto co jeszcze warto wiedzieć

Cóż, mogłoby się wydawać, że tak proste czynności, jak utylizacja śmieci nie powinny stanowić problemu dla żadnego mieszkańca naszego kraju. Tymczasem powyższy tekst utwierdza nas w przekonaniu, że kwestia nawet tak teoretycznie prosta, jak to gdzie wyrzucać żarówki niesie za sobą mnóstwo zagwozdek oraz kłopotliwych momentów. Niemniej mam nadzieję, że po tej lekturze każda osoba, która w najbliższym czasie będzie chciała pozbyć się kartonu zużytych żarówek, nawet przez sekundę nie zawaha się z tym, co należy teraz zrobić.

Co więcej, przygotowaliśmy dla Was poradnik o tym, gdzie wyrzucić baterie. Tam również możecie zaznajomić się z kompleksowym zestawem wiedzy dotyczącym segregacji śmieci niezwykle podobnych do żarówek.

Źródła: Gazeta.pl, LampyStudio.pl

Motyw