Blaski i cienie lampy pierścieniowej, czyli wszystko co musisz o niej wiedzieć

10 minut czytania
Komentarze

Lampa pierścieniowa to najlepsza alternatywa dla pełnego profesjonalnego oświetlenia. Niewielkim nakładem pracy zapewnia korzystne warunki i pozwala wydobyć oraz podkreślić więcej interesujących detali. Ile kosztuje light ring, jak go używać oraz jakie dodatkowe akcesoria są warte uwagi – tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Co to jest i jak działa jest lampa pierścieniowa

Lampa pierścieniowa to nic innego jak szczególny rodzaj oświetlenia (zwany też inaczej “light ringiem”), który swą nazwę zawdzięcza kształtowi, jaki przybiera poprzez specjalne rozmieszczenie punktów świetlnych na obrysie okręgu. Jeżeli patrząc na nią, masz przed oczami swojego stomatologa, to bardzo słuszne skojarzenie. Ponieważ lampa pierścieniowa ma swoje korzenie właśnie w tej lampie, którą Twój dentysta podsuwa Ci ochoczo pod nos, aby lepiej widzieć wszystkie ubytki w uzębieniu.

Lampa pierścieniowa zyskuje aktualnie na popularności w bardziej powszechnym zastosowaniu dlatego, że świetnie sprawdza się do równomiernego oświetlenia wybranego obiektu przy praktycznie całkowitym wyeliminowaniu niechcianych cieni. Dodatkowo w znakomitej większości emituje światło o temperaturze barwowej, która doskonale odzwierciedla naturalne oświetlenie. Kolejnym jej atutem jest lekkość konstrukcji i możliwość szybkiego ustawienia w domowych warunkach. Dzięki temu służy nie tylko profesjonalistom korzystającym ze specjalistycznych studiów, ale też wszelkim twórcom kreatywnym, którzy w swym hobby czy biznesie pracują w bardziej kameralnych warunkach. 

Rodzaje i zastosowanie lamp pierścieniowych – do makijażu, do fotografii, do selfie, do wideo

Lampa pierścieniowa to kategoria sprzętu w obrębie której można wyszczególnić kilka poszczególnych typów, które będą też lepiej sprawdzać w przypadku różnych aktywności. Należą do nich:

  • lampa pierścieniowa ze światłem ciągłym często idące w parze ze statywem – jest to rodzaj lampy pierścieniowej, który w zasadzie definiuje ten model oświetlenia. Wykorzystywane są one szczególnie chętnie do makijażu, wizażu, tatuażu, zabiegów kosmetycznych, fotograficznych portretów oraz nagrywania vlogów itp. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie istotne jest wydobycie detali obiektu, na które skierowany jest wzrok oraz podkreślenie ich rzeczywistej prezencji w świetle dziennym. 
  • lampa pierścieniowa typu ringflash zakładane na obiektyw aparatu fotograficznego – tak usytuowane źródło światła wpływa na bardzo naturalne odzwierciedlenie fotografowanych obiektów, również w wersji makro. Przydatne szczególnie w profesjonalnej fotografii modowej, artystycznej czy użytkowej. Słowem tam, gdzie flash nie zamorduje oczekiwanego efektu.
  • lampa pierścieniowa do selfie – to przenośny typ light ringu, którego wyróżnia to, że wyposażony jest w uchwyt umożliwiający montaż okalający przednią kamerę smartfona. Istnieją również wersje, które są w zasadzie pomniejszoną wersją standardowej lampy pierścieniowej służące do zamontowania na telefonie wraz z dołączanym lusterkiem. Świetne rozwiązanie do upiększenia autoportretów prezentowanych w social mediach, np. Instagramie. 

Przeczytaj także: Drukarka do zdjęć z telefonu – które modele warto kupić? Podpowiadamy

lampa pierścieniowa do malowania obrazów

Lampa pierścieniowa – najważniejsze parametry, czyli na co zwracać uwagę

Rodzaj światła

Lampa pierścieniowa lampie pierścieniowej nie równa. Te mogą różnić się między sobą nie tylko typami, ale też poszczególnymi parametrami. Na kilka z nich należy zwrócić szczególną uwagę przed wyborem najlepszego modelu do preferowanych zastosowań. Na pierwszy ogień pójdzie największa różnica, a mianowicie rodzaj zastosowanego światła

Otóż, lampa pierścieniowa może być wyposażona w żarówki fluorescencyjne lub diody LED. Te drugie charakteryzują się wyższą energooszczędnością i żywotnością oraz mniejszym stopniem nagrzewania się. Co jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku kontaktu lampy z innym urządzeniem, np. smartfonem czy aparatem fotograficznym, które mogą pobierać ciepło z rozpalonej lampy. Gdyby tego było mało, takie żarówki generują również więcej światła przy tej samej mocy oraz mogą obsługiwać dodatkowe funkcje, jak zmiana koloru. W zamian za to, w porównaniu do żarówek fluorescencyjnych, trochę gorzej odwzorowują barwy.

Lampa pierścieniowa – moc i średnica

Skoro już o tym mowa, jak to w urządzeniach elektrycznych bywa, istotna będzie moc lampy. Tym większa, im większa będzie średnica konkretnego ringu. W tym wypadku warto też wziąć na świecznik wielkość fotografowanych obiektów oraz dystans dzielący je od aparatu. Zazwyczaj najmocniejsze lampy będą oscylować wokół 65 W, więc jeżeli masz zamiar wykorzystać je w studyjnej pracy, postaw na coś z tego pułapu. Możesz też porozglądać się za modelami z regulacją mocy. Dzięki temu zyskasz większą możliwość pracowania w scenach o różnych parametrach i na różnych obiektach. 

Pamiętaj też, że im większa średnica lampy tym bardziej miękkie światło, które nie podkreśli z doskonałością co do pojedynczego pora charakterystyki cery. Jej rozmiar będzie więc w dużej mierze uzależniony od oczekiwanego efektu.

Temperatura barwowa światła

Pozostając w temacie regulacji, dobrze jeśli upodobana lampa pierścieniowa posiada regulowaną temperaturę barwową światła. Taka funkcjonalność pozwoli bawić się efektami oraz uzyskać warunki świetlne najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Odzwierciedla to temperatura w przedziale 3300–5300 K. Wyższy współczynnik będzie równał się z chłodniejszym odcieniem, natomiast niższy – z cieplejszym. Sterowanie temperaturą barwową może odbywać się za pomocą aplikacji, pilota, czy pokrętła. Ponadto można spotkać lampy pierścieniowe z opcją zmiany koloru światła, co jeszcze bardziej rozszerza ich kreatywny potencjał.

Przeczytaj także: Inteligentne oświetlenie, czyli mądre oszczędzanie? Jak zainstalować je w swoim domu

lampa pierścieniowa do fotorgrafii

Jak używać i ustawiać lampę pierścieniową

Samo użytkowanie lampy jest banalnie proste. Umówmy się, wystarczy ją postawić lub zamontować stabilnie na statywie i włączyć zasilanie. Nie zamierzam się nad tym bardziej rozwodzić. O wiele istotniejszą kwestią jest natomiast sposób ustawienia lampy, który przełoży się na oczekiwane lub niespodziewane, ale i jednocześnie satysfakcjonujące, efekty.

Przede wszystkim światło, jakie daje lampa pierścieniowa nie pozostaje obojętne na pozostałe źródła oświetlenia, czy to naturalnego czy sztucznego. Jeżeli zależy Ci na wydobyciu całego spektrum możliwości tej konkretnej lampy, rozważ zasłonięcie okien w pomieszczeniu odgrywającym właśnie rolę studia fotograficznego. Ważne, żeby light ringu światło stanowiło centrum oświetlenia.

Nie bez znaczenia na ostateczny rezultat będzie miało także umiejscowienie lampy względem obiektu czy obszaru, którym będą robione zdjęcia. Ta powinna bowiem znajdować się możliwie na wprost i przed sceną, a sam aparat najlepiej gdyby był ustawiony wewnątrz obwodu lampy. W ten sposób zapewnisz sobie pełne doświetlenie bez cienia wątpliwości (wybaczcie, to było silniejsze ode mnie) na detalach. Co znaczy tylko tyle, że żadne niechciane cienie nie wystąpią na Twoim obrazie.

Oprócz tego, taki sposób usytuowania lampy będzie odbijał się również w oczach modela czy modelki. I to tym razem dosłowni. Chodzi o tzw. bliki (nie, to nie ma nic wspólnego z płatnościami), czy inaczej mówiąc „iskierki”. Ten efekt pogłębia spojrzenie i sprawia, że jest ono bardziej wciągające oraz pociągające.

Lampa pierścieniowa ze statywem, czyli te i inne przydatne funkcjonalności

Akcesoria do mocowania lamp

Statyw to jedno z podstawowych akcesoriów, które ułatwiają korzystanie z lampy pierścieniowej. Ta dodatkowo może być połączona z nim na giętkim wysięgniku poruszającym się na boki lub przegubie o pełnym zakresie ruchu, również w przód i tył. Dzięki takiemu mocowaniu zyskujesz szersze możliwości wygodnego dopasowania ustawienia lampy do fotografowanego obiektu.

Przed wyborem konkretnego statywu należy zapoznać się z jego parametrem udźwigu. W ten sposób będziesz pewny, że utrzyma i zapewni stabilność lampie wraz z dodatkami, jeśli się na takowe zdecydujesz. Zwróć też uwagę na jego wysokość, nawet jeżeli jest regulowana. Jeżeli zamierzasz bowiem używać lampy głównie do makijażu, jako elementu doświetlającego toaletkę, wtedy lepiej rozejrzeć się za niższymi wariantami.

Kiedy jesteśmy już w temacie mocowań, kolejnym przydatnym akcesorium może być uchwyt do smartfona czy innych urządzeń mobilnych. Jego specjalny klips umożliwi umiejscowienie telefonu wewnątrz świetlnego okręgu, co przełoży się na lepsze efekty zdjęć czy selfie. W tym wypadku także możemy spotkać się z różnymi rozwiązaniami, np. z uchwytem obrotowym w zakresie 360 stopni oraz na miękkim ramieniu.

Możemy też odwrócić tę sytuację i postawić na mocowanie lampy do aparatu fotograficznego. W ten sposób to profesjonalna lustrzanka czy kamerka typu GoPro będzie stanowić centrum pierścienia. Takie mocowanie opiera się na standardowym gwincie o średnicy ¼ cala.  

Dodatki pozwalające uzyskać lepsze efekty świetlne

Lampy pierścieniowe poza dzielącymi je opcjami montażu, mogą wyróżniać się także innymi właściwościami, które będą decydować o możliwości uzyskania najciekawszych efektów oświetleniowych. Mowa między innymi o funkcji, nazwijmy ją roboczo – rozdzielenia paneli. Co oznacza, że niektóre z modeli lamp pierścieniowych składają się z dwóch niezależnych od siebie paneli – półkoli, które mogą służyć jako dwa odrębne źródła światła. To daje niesamowicie szerokie pole do zabawy efektami oraz manipulowania światłem i cieniem.

Do tego może posłużyć również specjalny dyfuzor, czyli nakładka wykonana z tkaniny lub tworzywa sztucznego, której zadaniem jest zmiękczanie światła lampy pierścieniowej. Znajdziesz ją w dwóch wariantach barwowych: naturalnej białej i ciepłej. Wspominałam o tym już przy okazji rozdziału o umiejscowieniu lampy. Ta dodatkowa powłoka pozwala na postawienie lampy w dowolnym miejscu i jednocześnie na uzyskanie portretu, który nie będzie z chirurgiczną precyzją prezentował wszystkie szczegóły ludzkiej skóry czy makijażu.

Wyposażenie zwiększające zakres pracy

Gdy jednak w codziennych obowiązkach zdecydowanie doceniasz te najdrobniejsze detale, przydatnym dodatkiem dla Ciebie będzie lusterko oraz lupa powiększająca. Dzięki nim nie umkną Ci żadne istotne szczegóły, które mogłyby zaważyć np. na zadowoleniu klienta oraz będziesz na bieżąco monitorować, jak Ty prezentujesz się w konkretnym świetle.

Ponadto część modeli light ringów będzie posiadało regulacje natężenia światła oraz możliwość zmiany temperatury barwowej. W tych przypadkach w zestawie znajdzie się prawdopodobnie dedykowany pilot, jeżeli w wersji bezprzewodowej, tym lepiej dla Ciebie. Możesz natrafić także na pilot do telefonu łączący się za pomocą technologii Bluetooth. Przy jego użyciu wykonasz zdjęcia bez obsługi samego interfejsu aparatu smartfona. Cenna właściwość w profesji, gdzie najlepsze kadry potrafią być wynikiem bardzo ulotnej chwili. 

Polecane modele light ringów – lampa pierścieniowa na każdą kieszeń

Lampy pierścieniowe, to wdzięczne narzędzie, które daje profesjonalne oświetlenie niewielkim kosztem czy to ekonomicznym czy użytkowym. Przyzwoite lampy do smartfonów dostępne są już poniżej 200 zł, natomiast pełne zestawy ze statywem znajdziesz już za niewiele ponad tę kwotę. Nie jest to spory wkład, biorąc pod uwagę, jak bardzo rozszerza się wachlarz Twoich możliwości i artystycznego wyrazu.

Motyw